Średnio inwestorzy zarobili na giełdzie w 2020 roku 70 tys. zł - wynika z rozliczeń podatkowych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
10 mar 2021, 15:32

Średnio inwestorzy zarobili w 2020 roku na giełdzie 70 tys. zł - wynika z rozliczeń podatkowych PIT-38

Inwestorzy nieźle zarobili na warszawskiej giełdzie w ubiegłym roku – wynika z danych zebranych przez biura i domy maklerskie opublikowanych przez „Parkiet”.

Na warszawskim parkiecie pojawiło się wielu nowych inwestorów w 2020 roku, którzy upatrywali w rynku kapitałowym sporych szans na zarobek. Okazało się, że był to dobry wybór. Jak wynika z danych zebranych przez „Parkiet” od biur i domów maklerskich, 2020 rok był rekordowy pod względem zysków inwestorów. Świadczą o tym rozliczenia podatkowe.
 


Ostatnio przypominaliśmy, aby inwestorzy nie zapomnieli rozliczyć podatku od zysków kapitałowych. W tym celu należy wypełnić PIT-38, po uprzednim otrzymaniu PIT-8C od swojego biura czy domu maklerskiego. Inwestorzy mają czas do końca kwietnia na rozliczenie.

Zobacz także: W 2020 roku zacząłeś inwestować na giełdzie i nieźle zarobiłeś? Rozlicz podatek od zysków kapitałowych do końca kwietnia

Rekordowe zyski inwestorów w 2020 roku

Zarówno dane pochodzące od biur maklerskich jak i samej giełdy świadczą o ogromnym napływie inwestorów na warszawski parkiet. Epidemia koronawirusa stała się świetną okazją do pomnożenia swojego kapitału w 2020 roku, co widać po rozliczeniach podatkowych. Inwestowaniem zainteresowały się nie tylko nowe osoby. Na giełdę powrócili również inwestorzy, dla których wcześniej inwestowanie przestało być atrakcyjne.

Z danych szacunkowych zebranych przez „Parkiet” wynika, że ponad 400 tys. osób będzie musiało rozliczyć PIT-38 w związku z rozliczeniem podatku od zysków kapitałowych. Przypomnijmy, że wynosi on 19% (tzw. podatek Belki). Ostatni raz podobna liczba inwestorów była w 2011 roku.

Idąc dalej, ze wstępnych danych wynika, że inwestorzy mogli zarobić w ubiegłym roku ponad 28 mld zł. Co ciekawe, rok wcześniej ich zysk wyniósł zaledwie 6,7 mld zł. Pojedynczy inwestor zarobił w 2020 roku średnio 70 tys. zł na swoich inwestycjach. Ten wynik jest również zdecydowanie wyższy od tego z 2019 roku, kiedy średni zarobek wynosił 29 tys. zł.

Dane za 2020 rok mogą podtrzymać zainteresowanie inwestorów warszawskim parkietem. Na GPW mamy już rekordową liczbę notowanych spółek gamingowych na świecie, a debiutantów z miesiąca na miesiąc przybywa. Dodatkowo, inne inwestycje jak obligacje skarbowe czy chociażby bankowe lokaty nie dadzą na pewno takich zysków. W szczególności, że niektóre lokaty przynoszą realną stratę.

Zobacz także: Ujemne oprocentowanie depozytów klientów indywidualnych? Jeden z dużych polskich banków rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.