Bill Ackman sprzedał akcje Starbucks, a jego SPAC niedługo dokona wielkiej transakcji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 maj 2021, 07:59

Bill Ackman sprzedał akcje Starbucks, a jego SPAC niedługo dokona wielkiej transakcji

Fundusz Billa Ackmana kupił do portfela nową spółkę, a jego SPAC niedługo dokona przejęcia. Inwestor przyznaje, że szuka biznesów mocnych fundamentalnie i defensywnych.

Już niedługo będzie głośno o transakcjach dokonywanych przez fundusz i SPAC Billa Ackmana. Tak wynika z jego wystąpienia w trakcie programu Interactive Investor.

Ackman: podatki i inflacja budzą niepokój inwestorów

Ackman odniósł się do bieżącej sytuacji na rynku. Według niego, ujawniają się „zwierzęce instynkty” inwestorów, ale hossa może jeszcze trwać. Według inwestora, bardzo ważne dla sentymentu rynkowego w 2021 roku jest tempo szczepień.

„Największe przerażenie wśród inwestorów amerykańskich budzą pomysły na podwyższanie podatków od zysków kapitałowych. Oczywiście, gdzieś w tle majaczy obawa przed wysoką inflacją. Z drugiej strony stymulus dla gospodarki ze strony rządu jest bardzo duży” – podkreśla Ackman.

Zdaniem Ackmana, kolejnym „czarnym łabędziem” dla rynku może być pojawienie się zaskakująco wysokiej inflacji. Tak wysokiej i tak dynamicznie rosnącej, że zmusi ona FED do podwyżek stóp, których miało w założeniu jeszcze długo nie być.

Ackman szuka biznesów otoczonych fosą

Założyciel Pershing Square Bill Ackman został zapytany jakie cechy musi mieć spółka, by trafiła do portfela zarządzanego przez niego funduszu. Odpowiedział, że przede wszystkim musi to być biznes przewidywalny w długim terminie. „Jako inwestor fundamentalny wierzę, że wartość aktywa to obecna wartość kapitału, jaką można wyjąć z tego biznesu na przestrzeni jego życia. W celu zastosowania modelu DFC (discounted cash flow) należy wypełnić wiele miejsc w tabelce excel. By zrobić to z sensem, biznes musi być przewidywalny. Musi dawać szansę na oszacowanie przyszłych przychodów, tempa ich wzrostu. Musi dawać szansę na określenie jak się będą zachowywały marże operacyjne” - stwierdził.

Ackman przyznał, że nie jest zwolennikiem inwestowania w start-upy i młode, małe spółki. „Nie interesują mnie biznesy, gdzie kilku zdolnych studentów rzuca uczelnię i zakłada firmę technologiczną. Ja nic nie wiem o jej przyszłości, nie mogę jej w żaden sposób zaprognozować. Dlatego wolę defensywne biznesy, które są prognozowalne. Warren Buffett mówi o nich, że są to biznesy otoczone fosą. Chodzi o to, że są bezpieczne, że jest duże prawdopodobieństwo, iż przejdą w miarę suchą stopą przez recesje i będą długo działały” – dodał Ackman.

Założyciel Pershing Square jako drugą cechę spółek, które wkłada do portfela, wskazał cenę. „Zawsze chcę kupować akcje po atrakcyjnej cenie. Nie jest sztuką kupić akcje dobrej firmy po wysokiej cenie. Sztuką jest znaleźć okazję, czyli kupić je tanio” – podkreślił.

Obecnie w portfelu Ackmana jest 9 pozycji, z czego 7 to akcje spółek. Największa nominalnie pozycja to akcje Lowe’s – sieci hipermarketów budowlanych (1,9 mld USD). Ackman ma też dużą ekspozycję na akcje sieci restauracji Chipotle Mexican Grill czy hoteli Hilton.

Pozycje akcyjne w portfelu funduszu Pershing Square (marzec 2021)

Pozycje akcyjne w portfelu funduszu Pershing Square

Źródło: GuruFocus

Zobacz także: Ile pozycji powinno być w idealnie zdywersyfikowanym portfelu akcji – wyjaśniają eksperci CFA Institute

Przetasowania w portfelu Ackmana

Jedną z pozycji w portfelu Ackmana są akcje jego wehikułu SPAC Pershing Square Tontine, który latem 2020 roku pozyskał 4 mld USD podczas IPO w USA. Inwestor zdradził, że nadchodzi czas, gdy wehikuł ten dokona wreszcie przejęcia. „Mamy na celowniku dużą, wzrostową spółkę” – powiedział. „Wydaje mi się, że o tej transakcji będzie głośno i ona wykreuje sporą wartość dla naszych akcjonariuszy” – dodał.

Przyznał również, że jego holding uruchomi niedługo kolejny wehikuł typu SPAC. Będzie on nosił nazwę Pershing Square Tontine Holdings II. Pierwszeństwo w obejmowaniu jego akcji będą mieć akcjonariusze holdingu oraz pierwszego Pershing Square Tontine.

W 2020 roku holding Ackmana pozbył się akcji Berkshire Hathaway – czyli wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta, ale to nie koniec poważnych przetasowań. „Teraz niedawno pozbyliśmy się pozycji na Starbucks. To jest dobra spółka, ale w maju ujawnimy nową pozycję. Kupiliśmy akcje spółki, która jest według nas bardziej obiecująca, niż Starbucks” – zdradził Ackman.

Pod koniec kwietnia w funduszu Ackmana było 12,4 mld USD. W pierwszych czterech miesiącach tego roku zarobił 12%. Ubiegły rok był jednym z najlepszych w karierze Ackmana i najlepszym w 17-letniej historii funduszu Pershing Square – zarobek sięgnął 70%. Poza tym, Ackman przeszedł do historii, zarabiając na jednej pozycji podczas marcowego koronakrachu 2,6 mld USD.

Raport Pershing Square za kwiecień 2021

Raport Pershing Square

Źródło: Pershing Square

Zobacz także: Technologiczne spółki wzrostowe popadły w niełaskę. Uciekają od nich także wielcy inwestorzy, jak Stan Druckenmiller

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.