Bill Ackman kupił duży pakiet akcji Domino’s Pizza, a jego SPAC chce objąć 10% w Universal Music
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 cze 2021, 07:00

Bill Ackman kupił duży pakiet akcji Domino’s Pizza, a jego SPAC chce objąć 10% w Universal Music

Wygląda na to, że Bill Ackman dokona największej transakcji przy pomocy wehikułu SPAC w dotychczasowej historii, obejmując 10% udziałów w Universal Music.

William Ackman jak obiecał, tak robi. Zapowiedział wielką transakcję w ramach swojego imperium finansowego i już ją widać na horyzoncie. Jego wehikuł SPAC Pershing Square Tontine Holdings jest bliski zakupu 10% udziałów w Universal Music Group, przy wycenie tejże spółki na 42 mld USD. „Universal Music to jeden z najlepszych biznesów na świecie” – stwierdził Ackman w oświadczeniu dla prasy.

Czy Ackman chce przepłacić za akcje Universal Music?

SPAC Tontine to największy tego typu wehikuł w historii, który w ramach IPO pozyskał 4 mld USD w 2020 roku. Teraz chce wydać te pieniądze na akwizycję, czyli zgodnie z przeznaczeniem. Spółka Universal Music jest w trakcie wchodzenia na giełdę w Amsterdamie. Wprowadza ją tam jej spółka – matka, czyli koncern Vivendi. Udziałowcy Tontine otrzymają akcje Universal Music, gdy ta spółka zadebiutuje na europejskiej giełdzie.

Koncern Vivendi, kontrolowany przez francuskiego miliardera Vincenta Bollore’a, sprzedał niedawno udziały w Universal Music chińskiemu konsorcjum, na czele którego stoi spółka Tencent. Universal ma zadebiutować w Amsterdamie we wrześniu br. Po IPO akcjonariat Universal Music powinien wyglądać następująco: Vivendi 10%, Pershing Square 10%, Bollore 16%, Tencent 20%.

Co ciekawe, rynek nie zareagował dobrze na wieść o tym dealu. W piątek notowania Tontine poszły w dół o 12%. Prawdopodobnie inwestorzy ocenili, że SPAC Ackmana jednak przepłaca za akcje Universal Music. Podmioty kontrolowane przez Ackmana mają zapłacić za udziały w UMG 4,1 mld USD, z czego Tontine 2,5 mld USD, a firma inwestycyjna Pershing Square pozostałe 1,6 mld USD. Niedawno analitycy J.P. Morgan oraz Goldman Sachs wycenili UMG na około 45 mld USD, a Bernstein oraz UBS na około 35 mld euro.

Po objęciu udziałów w Universal Music Tontine będzie miało jeszcze około 1,5 mld USD na przejęcia. Udziałowcy Tontine otrzymają też warranty na kolejny SPAC Ackmana, który ma dysponować aż 10,6 mld USD na przejęcia.

Historia notowań akcji Pershing Square Tontine Holdings

Historia notowań akcji Pershing Square

Źródło: Barron’s

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach na giełdzie w USA zapanowała prawdziwa moda na inwestowanie w SPAC – są to wehikuły, które pozyskują pieniądze w ramach IPO na dokonywanie odwrotnych przejęć, ale w momencie debiutu inwestorzy nie wiedzą, jakie są ich cele akwizycyjne. W ciągu 12 miesięcy, licząc od kwietnia, amerykańskie SPAC pozyskały około 300 mld USD – wynika z danych firmy Refinitiv. Ostatnie dwa miesiące przyniosły jednak znaczny spadek popytu na akcje SPAC, a indeks IPOX SPAC od lutowego szczytu spadł już o 23%.

Zobacz także: Amerykanie są "zapakowani w akcje" pod korek i kupują je na kredyt. Prof. Robert Shiller ostrzega, że na giełdzie widać mentalność Dzikiego Zachodu

Ackman woli pizzę od kawy

To nie wszystkie nowości, jeśli chodzi o Billa Ackmana. Zapowiadał on, że pozbył się z portfela akcji spółki Starbucks (globalna sieć kawiarni), ale w zamian włożył do niego akcje innej wartościowej spółki. Okazuje się, że powiększył znacznie – o ponad 7% udziału w portfelu, do 8,23% – pozycję na Domino’s Pizza.

Domino’s Pizza to znana sieć pizzerii, wyceniona na około 16,7 mld USD. Obecnie jej wskaźnik C/Z jest na poziomie niemalże 35. Spółka ma stopę dywidendy na poziomie 0,9%, a beta dla jej akcji wynosi 0,52. W 2020 roku miała 4,1 mld USD przychodu (+13,8% r/r), zarobiła 491 mln USD (+22,6% r/r).

„Jako inwestor fundamentalny wierzę, że biznes musi być przewidywalny. Musi dawać szansę na oszacowanie przyszłych przychodów, tempa ich wzrostu. Musi dawać szansę na określenie jak się będą zachowywały marże operacyjne. Nie interesują mnie biznesy, gdzie kilku zdolnych studentów rzuca uczelnię i zakłada firmę technologiczną. Ja nic nie wiem o jej przyszłości, nie mogę jej w żaden sposób zaprognozować. Dlatego wolę defensywne biznesy, które są prognozowalne. Warren Buffett mówi o nich, że są to biznesy otoczone fosą. Chodzi o to, że są bezpieczne, że jest duże prawdopodobieństwo, iż przejdą w miarę suchą stopą przez recesje i będą długo działały” – mówi Ackman.

Notowania Domino’s Pizza na tle S&P500 (linia niebieska)

Notowania Domino’s Pizza

Źródło: Barron’s

Rekomendacje dla Domino’s Pizza z 2021 r.

Rekomendacje dla Domino’s Pizza

Źródło: FinViz

Top 7 pozycji w portfelu Billa Ackmana

Top 7 pozycji w portfelu Billa Ackmana

Źródło: Acquirer’s Multiple

Zobacz także: Gdzie i jak inwestować gdy inflacja jest wysoka – radzi prof. Aswath Damodaran

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.