Polska giełda szybko odrabia straty, po panicznych spadkach. W górę banki, spółki surowcowe, a nawet firmy ukraińskie
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
25 lut 2022, 13:47

Po panicznych spadkach z czwartku, polska giełda szybko odrabia straty. W górę banki, spółki surowcowe, a nawet firmy ukraińskie

Indeks WIG-banki zyskuje w tej chwili na wartości ponad 12%, WIG-górnictwo +7.5%, a nawet WIG-Ukraina zyskuje w tej chwili na wartości 7.8%.

Po wczorajszej panicznej wyprzedaży parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przeżywa solidne odreagowanie. Indeks najszerszy WIG zyskuje na wartości prawie 7.6%, a niektóre subindeksy więcej. Wzrosty odbywają się przy stosunkowo dużych obrotach 1,3 mld zł do godziny 13.30.

Zobacz także: Sankcje dla Rosji i Putina na razie bez blokady SWIFT, ale nałożyły je kraje odpowiadające za ponad połowę światowej gospodarki

Banki liderem odreagowania

Absolutnym liderem odreagowania po wczorajszej przecenie jest sektor bankowy. Całościowo grupujący spółki z tego sektora indeks WIG-banki zyskuje na wartości prawie 12% i w dużym stopniu zneutralizował wczorajsze spadki.

Indeks WIG Banki

WIG-Banki

Niektóre banki notowane na GPW zyskują na wartości jeszcze bardziej. Kurs Pekao ponad 16%, PKOBP +12%, a Alior Banku 15,7%. W gronie spółek, które wolniej odrabiają są mniejsze spółki zgrupowane w sWIG80. W tej chwili ten indeks zyskuje na wartości zaledwie 3.9%. Szybko, stosunkowo niewielkie straty z wczoraj, odrabia też WIG-górnictwo. Indeks zyskuje na wartości 8.3%, a wchodzące w jego skład największe spółki jak KGHM czy JSW po odpowiednio  8.3% oraz 9.3%.
 

Indeks WIG-górnictwo

WIG-górnictwo


Co ciekawe indeks WIG-górnictwo jest pierwszym indeksem na GPW, który w całości już zneutralizował wczorajszą paniczną wyprzedaż.

Odreagowanie nawet w gronie spółek z Ukrainy

Co ciekawe czwartkowe straty odrabiają nawet spółki, które prowadzą działalność na terenach ogarniętych wojną. To właśnie spółki reprezentujące ten sektor znajdują się w gronie najmocniej zyskujących na wartości na GPW podczas dzisiejszej sesji. Kurs akcji Kernel rośnie o 26%, a notowania KSGAgro zyskują na wartości ponad 21%. Całościowo jednak indeks WIG-Ukraina rośnie w tej chwili 7.9%.

Sytuacja uspakaja się również na rynku walutowym. W drugiej połowie wczorajszej sesji notowania dolara do polskiej waluty oddały dużą część spadków, a w trakcie dzisiejszej sesji zyskuje na wartości 0,3%.

Zobacz także: Wojna Rosja - Ukraina staje się faktem. Rynki giełdowe reagują na doniesienia z frontu potężnym tąpnięciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.