Ulubione spółki Milenialsów zostały przecenione mocniej niż rynek
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 cze 2022, 13:00

Ulubione spółki Milenialsów zostały przecenione mocniej niż rynek

Wyceny ulubionych spółek Milenialsów spadły podczas trwającej bessy mocniej, niż indeksy szerokiego rynku. Które z tych walorów mogą być okazją?

W 2020 i 2021 roku szalone wzrosty na giełdach były napędzane m.in. przez przedstawicieli pokolenia Milenialsów. Zamknięci w domach młodzi ludzie rzucili się do kupowania akcji. I kupowali zazwyczaj walory tych firm, z którymi byli związani emocjonalnie, ideowo.

Postanowiliśmy wybrać 7 spośród ulubionych spółek Milenialsów, by sprawdzić, jak zmieniły się ich wyceny w ostatnich miesiącach, podczas trwającej bessy.

Wielkie rozczarowanie Milenialsów

Do naszej analizy wybraliśmy 7 spółek: Tesla, Apple, AMC, Robinhood, Beyond Meat, Nio, GameStop. Ta pierwsza to oczywiście producent aut elektrycznych. Apple nikomu przedstawiać nie trzeba. AMC to sieć kin. Robinhood to broker, oferujący appkę do inwestowania bez kosztów. Beyond Meat to producent kotletów roślinnych. Nio to kolejny producent aut elektrycznych. GameStop to dystrybutor różnorakiego sprzętu dla graczy w gry video.

I coż się okazuje? Te 7 wybranych przez nas spółek w ciągu 12 ostatnich miesięcy straciło na wycenie średnio -43%, a w tym roku -38%. Tymczasem indeks Nasdaq 100 w 12 miesięcy spadł o -18%, a od początku stycznia o -29%. Z kolei Nasdaq Composite w rok zniżkował o -22%, a od początku 2022 roku o -29%. To pokazuje, że spółki Milenialsów zachowały się słabiej, i to dużo słabiej, od szerokiego rynku.

Ale nic dziwnego, skoro większość z nich nie jest zyskowna. Widać to w tabelce, gdzie nie ma wykazanego wskaźnika C/Z (cena do zysku). Po prostu rynek powiedział „sprawdzam”, wobec podwyżek stóp (wzrostu kosztu pieniądza). Spółki, które oferowały tylko obietnice, zostały mocno przecenione. Tezę tę potwierdza fakt, że najsłabiej przecenione wśród spółek Milenialsów zostały te, które generują zyski – Tesla i Apple. Ba, w skali 12 miesięcy wciąż są „nad wodą”, czyli inwestor który kupił ich akcje rok temu jest na plusie.

Spółki Milenialsów - zmiana wyceny i wskaźnik C/Z oraz C/WK    
 zmiana 12mzmiana YTDC/ZC/WK
Tesla14-339621
Apple3-232233
AMC-77-54bdbd
Robinhood-78-58bd0,92
Nio-51-29bd7,3
GameStop-30-5,5bd7,3
Beyond Meat-83-61bd39
     
Źródło: Barron's / finviz.com / opracowanie własne    

Zobacz także: Wyceny akcji wciąż nie są jeszcze atrakcyjne. Eksperci BlackRock tłumaczą dlaczego nie kupują dołka na giełdzie

Które spółki Milenialsów są tanie i mogą się podnieść z kolan

Warto jednak zwrócić uwagę, że wskaźnik C/Z dla Tesli wciąż - mimo przeceny waloru o -33% od początku 2022 roku – znajduje się na kosmicznie wysokim poziomie (96). Dla porównania, wskaźnik C/Z dla spółki Ford, która też produkuje auta elektryczne i to całkiem niezłe, wynosi obecnie… 4. Wygląda więc na to, że rynek wciąż liczy na to, że w ciągu nadchodzących lat Tesla zawojuje rynek motoryzacyjny na całym świecie. I w jej wycenie wciąż jest premia za to. Pytanie, czy słusznie. Przypomnijmy, że znany short-seller Jim Chanos potwierdził niedawno, że wciąż trzyma pozycję krótką na akcjach spółki Elona Muska.

Atrakcyjnie wskaźnikowo prezentuje się za to koncern Apple z C/Z = 22 oraz C/WK = 33. Dla porównania, Samsung ma C/Z = 9, a Sony C/Z = 16, przy czym Apple jednak ma silniejszą pozycję rynkową, dysponując kultowym iPhone’m, rozchodzącym się jak świeże bułeczki. Przypomnijmy też, że w ostatnich latach Apple coraz więcej przychodów generuje ze sprzedaży usług oraz gier video. Warren Buffett darzy Apple wielkim zaufaniem, bo akcje tej spółki stanowią 39,2% jego portfela i jest to zdecydowanie największa pozycja (o wartości 123 mld USD).

Podział przychodów Apple na kategorie (II kw. 2022)

apple przychody kategorie 2q22

Źródło: Apple

I jeszcze kilka zdań o pozostałych spółkach Milenialsów. Beyond Meat rozczarowuje wynikami finansowymi. I choć wciąż podpisuje umowy z nowymi partnerami odnośnie dostaw swoich produktów, to analitycy niezbyt dobrze oceniają perspektywy tej spółki. Ostatnio pojawiły się obniżki ratingu oraz ceny docelowej ze strony analityków Barclay’s oraz Piper Sandler.

Najnowsze rekomendacje dla Beyond Meat

rekomendacje beyond meat

Źródło: finviz.com

Zupełnie inaczej analitycy widzą przyszłość Nio. Chodzi o to, że Nio jest liderem sprzedaży EV w Chinach, a to z kolei jest mocno rosnący rynek. W maju Nio pokazało wzrost zamówień o 38% i to pomimo podwyżki cen. Co więcej, Nio zaoferowało promocyjny upgrade aut, w naprawdę niskiej cenie, co wzmacnia lojalność klientów. Zdaniem analityków, skok zamówień po zakończeniu lock-downów w większości chińskich miast pokazuje jak dużą popularnością cieszą się pojazdy marki Nio.

Rekomendacje dla Nio z 2022 r.

rekomendacje nio 2022

Źródło: finviz.com

Jeśli chodzi o AMC, to pojawia się światełko w tunelu dla tej spółki z licznymi problemami. A to za sprawą napływu widzów do kin, dzięki hitom „Jurassic World” oraz sequelu „Top Gun” z Tomem Cruisem. W ostatnich dniach pojawiła się ciekawa informacja, że w AMC od kilku kwartałów stale inwestuje największy amerykański fundusz emerytalny California Public Employees’ Retirement System. W I kwartale br. powiększył pozycję o ponad 155 tys. akcji, do ponad 775 tys. walorów.

Analitycy są bardzo podzieleni w podejściu do akcji Robinhood Markets. Broker ma trudności z zarabianiem, a bessa odstraszyła spekulantów od rynku. Przed kryptowalutową bessą postawił i na ten rodzaj aktywów i tutaj ponownie się sparzył. Niektórzy analitycy wskazują, że walor duży tańszy być już nie może, a na rynkowa bessa kiedyś się skończy.

I na koniec – last but not least – GameStop. Za I kw. 2022 spółka zaraportowała większą stratę (-158 mln USD), niż spodziewał się rynek. Nie opublikowała prognoz wynikowych. Przy czym pokazała 1,38 mld USD przychodu, więcej niż zakładał konsensus (1,34 mld USD). W maju spółka uruchomiła swój portfel kryptowalutowy pozwalający klientom na płatności w cryptos. Przypomnijmy, że w styczniu 2021 do akcjonariatu GameStop wszedł założyciel spółki Chewy Ryan Cohen i z tym faktem inwestorzy wiążą nadzieje na lepszą przyszłość. Jednak, z drugiej strony, wedle danych S3 Partners “na krótko” sprzedanych jest aż 14,92 mln akcji GameStop, czyli 23,5% akcji dostępnych do obrotu, co oznacza wzrost rok do roku aż o 77%.

Zobacz także: Wielki fundusz inwestycyjny gra przeciwko Bankowi Japonii w stylu George Sorosa. Obstawia upadek Jena i krach na obligacjach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.