Ogromna dywidenda ze Scope Fluidics. W co zainwestować otrzymane środki?

Ogromna dywidenda ze Scope Fluidics już w tym tygodniu. W co zainwestować otrzymane środki?

Dywidenda dla akcjonariuszy Scope Fluidics, z udanej komercjalizacji PCR|ONE, zostanie przyznana już w tym tygodniu. W sumie do inwestorów trafi 233,3 mln zł, a środki na rachunki zostaną przelane 31 marca 2023.

Przyznana w tym tygodniu dywidenda przez Scope Fluidics będzie pierwszym zyskiem wypłaconym akcjonariuszom z szeroko pojętej branży biotech/medtech nastawionej na rozwój innowacyjnych technologii. W sumie do inwestorów trafią 233 mln zł z 461,6 mln zł, jakie otrzymała spółka od Bio-Rad Laboratories Inc w procesie komercjalizacji Curiosity Diagnostics spółki odpowiedzialnej za rozwój PCR|ONE.
 

Dywidenda Scope tabelka


Na jedną akcję zostanie wypłacone inwestorom 85,57 zł, co oznacza stopę dywidendy na poziomie ponad 27%. Ostatnim dniem, w którym można zakupić akcje, aby mieć prawo do dywidendy, będzie 23 marca 2023, a środki na rachunki inwestorów trafią 31 marca 2023. Jak zagospodarować te środki? Oto pomysł na inwestycje w obszarze biotechnologii, w którym funkcjonuje również sam Scope Fluidics.

Zobacz także: Gigantyczna dywidenda od Scope Fluidics potwierdzona. Stopa dywidendy wyniesie ponad 30%

W co zainwestować środki z dywidendy Scope Fluidics?

Oto lista pomysłów jak zagospodarować środki z dywidendy Scope Fluidics. Branża biotechnologiczna w obecnej chwili przeżywa znaczne ożywienie na giełdzie, a historia Scope Fluidics najlepiej pokazuje, że sukcesy przynoszą spektakularne zyski. Obecne są na GPW i NewConnect spółki, które szykują się do oferty akcji lub są już po procesie pozyskiwania finansowania. Oto kilka podmiotów na które warto zwrócić uwagę.

Zobacz także: Spółki sektora MedTech mogą pozytywnie zaskakiwać na GPW w 2023 roku

Zakup akcji Scope Fluidics z dywidendy

Pierwszym i najlogiczniejszym pomysłem na zagospodarowanie środków z dywidendy Scope Fluidics jest reinwestycja ich w akcje spółki. Według informacji opublikowanych w momencie przeprowadzenia transakcji komercjalizacji Scope Fluidics ma jeszcze prawo do 70 mln USD warunkowych płatności będących efektem rozwoju PCR|ONE. Według statusu spółki, jeżeli zostaną one wypłacone, są to środki, które znowu w połowie powinny trafić do akcjonariuszy spółki.
 

Kurs akcji Scope Fluidics od debiutu na NewConnect

Scope Fluidics akcje


Z tego też powodu ciekawe będzie obserwowanie zachowania kursu Scope w dniu odcięcia praw do dywidendy. Tym bardziej, że Scope Fluidics przedstawiła w zeszłym tygodniu nową strategię rozwoju, która zakłada prace nad kolejnymi projektami i docelowo większą intensyfikację komercjalizacji. Spółka zdradziła więcej informacji na temat najbardziej zaawansowanego swojego projektu, który najprawdopodobniej będzie przedmiotem kolejnej komercjalizacji, czyli BacterOMIC.

Zobacz także: Scope Fluidics chce być platformą do generowania innowacyjnych rozwiązań i komercjalizować je na etapie walidacji rynkowej

Spółki biotechnologiczne w trakcie lub przed publiczną ofertą akcji

Akcjonariusze Scope Fluidics mogą pomyśleć o reinwestycji części lub całości środków z dywidendy w inne spółki z tego sektora. Sprzyjać temu może fakt, że część firm z tej branży jest w trakcie lub planuje przeprowadzić kolejną rundę finansowania w celu finansowania dalszych swoich badań i komercjalizacji. To umożliwia znaczne inwestycje w akcje innowacyjnych spółek, których płynność jest niska.

Urteste

W tym momencie rusza oferta akcji Urteste, notowanej na NewConnect spółki biotechnologicznej, która specjalizuje się w wytwarzaniu innowacyjnej technologii wykrywającej nowotwory przy pomocy aktywności enzymów obecnych w próbkach moczu. Spółka w ramach oferty akcji planuje pozyskać środki na komercjalizację rozwijanej technologii. Jak wynika z rozmowy z zarządem okienko transakcyjne rozwijanych przez spółkę rozwiązań już się otworzyło, a spółka współpracuje ze znanym z transakcji komercjalizacji PCR|ONE doradcą Clarfield Partners.

Zobacz także: Okienko transakcyjne jest już otwarte. Na liście potencjalnych partnerów Urteste jest większość największych firm diagnostycznych na świecie – Grzegorz Stefański CEO i Tomasz Kostuch CFO

Genomtec

Genomtec to notowana na GPW spółka z branży MedTech, która rozwija zaawansowaną technologię w obszarze diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem. Spółka planuje emisję na rozwój drugiego oprócz Genomtec ID swojego projektu oraz komercjalizację najbardziej rozwiniętego rozwiązania.

Pod koniec lutego spółka poinformowała o zamiarze emisji do 1.637.000 akcji, z czego emisja do 400 tys. akcji w ramach kapitału docelowego skierowana ma być do akcjonariusza spółki, tj. Leonarto Funds lub podmiotu wskazanego przez Leonarto Funds. Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na intensyfikowanie prac B+R w obszarze onkologicznym, przeprowadzenie programu early access dla jednostek klinicznych na terenie UE, czy kontynuację testów klinicznych.

Genomtec, podobnie jak Urteste, w procesie komercjalizacji wspiera Clarfield Partners.

Zobacz także: Dennemeyer wycenił surowe IP Genomtec, które nie obejmuje stworzonych produktów, zespołu i dopuszczenia do obrotu – mówi Miron Tokarski CEO spółki

Bioceltix

Bioceltix to wrocławska spółka biotechnologiczna o profilu weterynaryjnym, notowana na GPW, która wyemituje do 400 tys. nowych akcji.

„Idea stojąca za aktualną emisją jest taka, żeby w połączeniu z dwoma innymi źródłami finansowania, czyli ewentualnym partneringiem i dotacjami, była to ostatnia emisja na pokrycie kosztów badawczo-rozwojowych. Dzięki temu chcemy zabezpieczy środki niezbędne do uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla naszego najbardziej zaawansowanego produktu, a dla dwóch kolejnych do złożenia wniosków o dopuszczenie do obrotu. Będzie to oznaczało realizację bardzo ważnych kamieni milowych, jakie postawiliśmy sobie na ścieżce rozwoju naszych trzech innowacyjnych, biotechnologicznych produktów leczniczych” – podsumowuje dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix SA.

Firma podpisała także umowę inwestycyjną na emisję do 150 tys. akcji dla drugiego co do wielkości akcjonariusza spółki - Kvarko Group ASI Sp. z o.o.

Zobacz także: Bioceltix pozyska z emisji akcji kapitał niezbędny do przeprowadzenia badań dopuszczających do obrotu trzy kluczowe produkty

Pure Biologics

Pure Biologics to wrocławska spółka biotechnologiczna nastawiona na rozwój innowacyjnych projektów biologicznych. Notowana na GPW spółka ogłosiła w ostatnim czasie przegląd opcji strategicznych, w ramach którego zamierza pozyskać finansowanie na rozwój projektów z wykorzystaniem pozyskanego finansowania grantowego.

Pure Biologics, w ramach prowadzonego procesu przeglądu opcji strategicznych, zawarł term sheet z ACRX Investments dotyczący możliwości udzielenia spółce finansowania - podał Pure Biologics w komunikacie. ACRX może udzielić spółce nie mniej niż 12 mln zł pożyczki konwertowalnej na akcje nowej emisji.

Zobacz także: Pure Biologics rozpoczyna przegląd opcji strategicznych

Spółki innowacyjne i biotechnologiczne po emisji akcji

Na polskiej giełdzie są też obecne spółki biotechnologiczne, które już mają za sobą rundę finansową. Jednym z przedstawicieli takich spółek jest SDS Optic.

SDS Optic

SDS Optic uplasował w pierwszym kwartale 450 tys. akcji po 13 zł. Spółka rozwija autorską platformę technologiczną inPROBE® do diagnostyki medycznej chorób nowotworowych i zakaźnych w czasie rzeczywistym, a także monitorowania stanu zdrowia. Od czasu debiutu na NewConnect w marcu 2022 SDS Optic osiągnęła szereg kamieni milowych i poinformowała rynek o realizacji wielu działań związanych z rozwojem swojej technologii.

Zobacz także: SDS Optic zakończył fazę bezpieczeństwa badań klinicznych mikrosondy inPROBE® bez odnotowanych zdarzeń niepożądanych

Duże spółki biotechnologiczne z GPW

Oczywiście środki z dywidendy Scope Fluidics można zainwestować również w większe spółki biotechnologiczne z GPW, które również zakończyły publiczną ofertę akcji lub nie potrzebują nagłego finansowania.

Zobacz także: 6 najważniejszych wydarzeń w polskiej biotechnologii 2022 roku

Ryvu Therapeutics

Krakowska spółka biotechnologiczna zakończyła ofertę akcji w zeszłym roku, w której udział wzięła niemiecka spółka biotechnologiczna BioNTech. W trakcie ostatniej transakcji komercjalizacyjnej Ryvu otrzymało od BioNTech płatność z góry w wysokości 93 mln zł (20 mln EUR) w zamian za określone prawa do portfolio samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING odkrytych i rozwiniętych przez Ryvu oraz za określone prawa i opcje licencjonowania kilku programów zmierzających do opracowania małocząsteczkowych związków w ramach współpracy badawczej ukierunkowanej na wiele celów terapeutycznych. Ponadto BioNTech zobowiązał się do inwestycji kapitałowej w spółkę o wartości 93 mln zł (20 mln EUR).

Akcje Ryvu Therapeutics od przeprowadzonej jeszcze w zeszłym roku oferty publicznej znacząco urosły, a spółka ma na koncie najwięcej transakcji komercjalizacyjnych ze wszystkich polskich spółek biotechnologicznych. W tej chwili polska spółka posiada dwa projekty w fazie klinicznej jeden w drugiej, rozwijany wraz z partnerem, oraz drugi będący w pełni jej własnością, który rozwijany jest w dwóch wskazaniach w pierwszej fazie klinicznej.

Zobacz także: Ryvu podpisuje z BioNTech umowę na współpracę naukową i rozwój agonistów STING, o wartości 876,2 mln euro

Molecure

Kurs akcji notowanej na GPW warszawska spółki biotechnologicznej konsekwentnie podnosi się po tym jak Galapagos zwrócił wcześniej zakupiony od spółki projekt OATD-01. Molecure dysponuje w tym momencie dwoma projektami znajdującymi się w fazie klinicznej, które w obydwu przypadkach pozostają własnością spółki. Ponadto spółka rozwija technologię mRNA jako projekt na wcześniejszym etapie.

Zobacz także: Molecure rozpoczyna badania kliniczne nad OATD-02, projektem immunoonkologicznym first in class i best in class – Marcin Szumowski

Captor Therapeutics

Captor Therapeutics to europejski lider w rozwoju technologii TPD (ang. targeted protein degradation, czyli celowanej degradacji białek). Notowana na GPW spółka poinformowała, że poszuka inwestorów zagranicą i myśli docelowo o debiucie na Nasdaq. Polsko-szwajcarska spółka biotechnologiczna opublikowała również nową strategię, w ramach której chce wydać 79,4 mln USD (352,1 mln zł) na rozwój swoich projektów celowanej degradacji białek.

Dwa najbardziej zaawansowane projekty, CT-01 oraz CT-03, weszły w kolejne etapy rozwoju przedklinicznego, które w niedługim czasie pozwolą na zbadanie najbardziej rozwiniętych kandydatów na leki na ludziach.

Zobacz także: Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą i planuje debiut na Nasdaq

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.