Relacja czatu z zarządem Selvita: Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi targetami M&A
Obrazek użytkownika Czaty
02 cze 2023, 08:43

„Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi targetami M&A” - relacja czatu z zarządem Selvita

W czwartek 1 czerwca 2023 r. odbył się czat inwestorski z zarządem Selvity. W spotkaniu wzięli udział Bogusław Sieczkowski, CEO; Miłosz Gruca, CCO oraz Dariusz Kurdas, CFO. Rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I kwartał 2023 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o możliwe akwizycję, nowe centrum badawcze oraz prognozach na kolejne miesiące.

W spotkaniu udział wzięło ponad 330 osób, a zarząd odpowiedział na ponad 50 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem Selvita. W spotkaniu wezmą udział: Bogusław Sieczkowski, CEO; Miłosz Gruca, CCO oraz Dariusz Kurdas, CFO. Na czacie zostaną omówione wyniki finansowe za I kwartał 2023 roku oraz dalsze plany rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 1 czerwca 2023 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Moderator 3
Moderator

Dzień dobry Państwu, zapraszamy na czat z Zarządem Selvity. Zachęcamy do zadawania pytań :-)

Obrazek użytkownika unique_nick
unique_nick

Jaki jest status prac nad przejęciami kolejnych podmiotów?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Ze względu na regulacje MAR oczywiście nie możemy przekazywać dokładnych informacji na temat tych procesów. To o czym możemy Państwa poinformować, to że obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi targetami M&A.
Zależy nam na tym, aby w przypadku przejęcia dołączył podmiot, który będzie generował wartościowe synergie i realizował cele naszej strategii, więc jesteśmy dość wybredni. Wydaje się, że rynek coraz bardziej będzie sprzyjał przejmującym, jednak biorąc pod uwagę obecny moment koniunktury na naszym rynku, będziemy podejmowali rozważne decyzje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co w praktyce oznacza otwarcie nowego centrum badawczego? Czy i kiedy to może mieć wpływ na potencjał przychodowy spółki?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Nowe centrum badawcze zostało zbudowane przede wszystkim z myślą o projektach drug discovery i znacznie rozszerza nasze możliwości w zakresie świadczenia tego typu usług. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Stworzyliśmy miejsca pracy dla ok. 250 naukowców, w sytuacji, w której w Krakowie zaczęło nam już brakować dostępnej powierzchni laboratoryjnej u zewnętrznych operatorów. Poza zwiększeniem naszych mocy oraz możliwością rozszerzenia portfolio świadczonych usług, jest to kamień milowy z punktu rozwoju spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Czy marża na poziomie ok. 21% to "sufit", czy widzicie jeszcze potencjał do jej wzrostu dzięki zwiększaniu skali?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Rozumiem, że pytanie dotyczy marży EBITDA. Zależy nam by jak najszybciej wrócić do dynamik i poziomów marż, do których przyzwyczailiśmy inwestorów. Na pewno jesteśmy w stanie osiągać wyższe poziomy. Dziś jesteśmy w momencie koniunktury, który daje nam szanse na wzmocnienie naszej pozycji na rynku globalnym i chcemy tę szansę wykorzystać, a żeby to zrobić niezbędne są inwestycje, m.in. w sprzedaż. Rozwijamy nasz biznes w perspektywie długoterminowej, więc musimy wyważyć oczekiwania nasze i Inwestorów zarówno w krótkim, jak i dłuższym terminie. Wszystkie strategiczne decyzje podejmujemy z pełnym przekonaniem o działaniu w najlepszym interesie Naszych Akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są powody tego, że wyniki są lepsze od szacunków? Co za tym stoi?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Formułując nasze oczekiwania zawsze staramy się być raczej konserwatywni. Od początku roku bardzo dużą uwagę przywiązujemy do kosztów. Wstrzymaliśmy zdecydowaną większość rekrutacji na stanowiska naukowe – zatrudniamy obecnie właściwie jedynie specjalistów, którzy mają mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie sprzedaży. Wdrożyliśmy jednocześnie liczne polityki oszczędnościowe, które będą się przekładać na lepszą rentowność nie tylko w 2023 roku, ale również w kolejnych latach. Wykorzystujemy czas słabszej koniunktury na rynku na wzmocnienie naszej obecności na kluczowych rynkach oraz optymalizacje.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

Czy priorytety w poszukiwaniu celów akwizycyjnych uległy zmianie po oddania nowych laboratoriów własnych?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Oddanie nowego budynku nie wpływa na zmianę w priorytetach poszukiwania celów akwizycyjnych. Podtrzymujemy nasze założenia zaprezentowane w ostatniej strategii.

Obrazek użytkownika Anonim
Greg

Czy brak środków z KPO i ogólnie skomplikowane relacje Polski z EU mogą stanowić jakiś problem dla spółki, jeśli chodzi o finansowanie z grantów i dotacji?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Nie widzimy takich zagrożeń. Brak KPO wpływa natomiast na kurs EUR/PLN.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

Deklarujecie potrojenie działalności w ciągu najbliższych 4 lat, ale proszę powiedzieć jak zamierzacie to osiągnąć, zwłaszcza, że, jak sami mówicie, klienci ograniczają zamówienia? Czy to jest realne??

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Wierzymy, że dynamika przychodów wróci do dwucyfrowej jeszcze w tym roku i będzie rosnąć w kolejnym. Jeśli do tego dołożymy akwizycje to cel jaki sobie postawiliśmy w tej perspektywie strategicznej jest cały czas w zasięgu. Przede wszystkim dzięki naszym własnym dodatkowym wsyiłkom w sprzedaży, aktywności akwizycjnej a w perspektywie czasu także zmianie koniunktury na rynku

Obrazek użytkownika unique_nick
unique_nick

Jak wygląda przenoszenie inflacji kosztów na klientów względem Q1?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Wyceny projektów pozyskiwanych przez spółkę w 2023 roku przygotowywane są w oparciu są o stawki uwzgledniające czynniki wpływające na zwiększenie kosztów działalności w tym inflacje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki jest udział przychodów w walutach zagranicznych i jak wpływa na nie umocnienie/osłabienie PLN?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Tylko około 5% przychodów naszej Grupy jest generowanych w walucie polskiej. W przypadku rentowności EBIT,EBITDA oraz przychodów osłabienie złotówki jest korzystne dla Grupy. Grupa stosuje hedging naturalny, gdzie zobowiązania, w szczególności kredyty (na finansowanie przejęć jak i finansowanie naszego nowego Centrum Usług Labolatoryjnych) są zaciągane w walucie EUR co powoduje, że na poziomie wyniku netto wpływ walut się kompensuje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy rozważacie rozpoczęcie wypłacania dywidendy, czy nadal jesteście w okresie inwestowania we wzrost i jeszcze na to za wcześnie?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Cały czas jesteśmy w fazie dynamicznego wzrostu, który wymaga inwestycji. Wobec czego w perspektywie naszej obecnej strategii tj. do 2025 Zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy. W dłuższej perspektywie Selvita jako spółka usługowa powinna wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom.

Obrazek użytkownika Anonim
Greg

Jak wygląda aktualna sytuacja Ardigenu? Jakie są plany wobec tej spółki?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Jak cały rynek Ardigen też odczuł pewne spowolnienie w dynamice wzrostu przychodów choć nawet w tym trudniejszym czasie rozwija się szybko, również wzmacnia się sprzedażowo aby na trudniejszym rynku utrzymać dynamikę wzrostu. Cały czas buduje swój know how, platformy. W przyszłości jesteśmy otwarci na wiele scenariuszy, które pozowlą budować wartość w tej spółce.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Czy odczuwalny jest (i widoczny w backlogu) wpływ reshoringu z obszaru Azji do Europy? Czy Selvita może być beneficjentem tego trendu i o jakim wpływie na backlog możemy tutaj mówić?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Mamy ograniczoną wiedzę o determinantach decyzji naszych klientów. Spodziewamy się jednak, że pewna część zleceń, które do tej pory były kierowane do firm azjatyckich, trafi do Europy. Wówczas na pewno w pewnym stopniu będziemy tego beneficjentem. Oferujemy usługi na bardzo dobrym poziomie w ujęciu jakość do ceny. Mamy bardzo zdolnych naukowców, doskonałą infrastrukturę, działamy zgodnie z zachodnimi standardami. Są to czynniki, które niejednokrotnie decydowały o wyborze Selvity jako dostawcy usług i to się nie powinno zmienić.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie perspektywy widzi Pan przed spółką i branżą w drugim półroczu 2023?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Pojawia się coraz więcej opinii, że rynek jest blisko odbicia. Oczywiście liczymy na to, ale nasze działania realizujemy przy założeniu konserwatywnym, zakładającym utrzymywanie się wymagających warunków jeszcze przez jakiś czas. Liczymy na to, że dynamika kontraktowania w drugiej połowie roku wzrośnie dzięki przedłużeniom kontraków oraz naszym dodatkowym wysiłkom sprzedażowym.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

Jak obecna sytuacja rynkowa na rynku CRO wpływa na proces M&A i wyceny rynkowe potencjalnych celów akwizycyjnych?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Na wyceny targetów mają wpływ zarówno wysokie stopy procentowe jak i wychłodzenie rynku. Jednak sprzedający ciągle mają w pamięci jak wyglądał rynek jeszcze w zeszłym roku i zakładają, że wkrótce nastąpi powrót do wcześniejszych dynamik, stąd widzimy wiele rozpoczynających się procesów ale niewielką ilość zakończonych transakcji. Uważamy, że oczekiwania sprzedających co do wycen się wystudzą i rynek zacznie się mocniej konsolidować, co powinno być szansą dla Selvity.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy gdyby kontrakty, tak jak w 2022 r., były zawierane na dłuższe okresy, backlog kształtowałby się na podobnym poziomie jak rok temu? Czy mimo to byłby niższy niż wówczas?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Nasz backlog w chwili obecnej kształtuje się na poziomie z 2022 roku. Jeśli chodzi o jego wzrost, w przypadku kontraktowania na dłuższe okresy, moglibyśmy spodziewać się dwucyfrowej dynamiki.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

Po wynikach za Q1 2023 zaraportowaliście dług netto do EBITDA około 1,6. Do jak wysokiego poziomu przewidujecie wzrost tego wskaźnika, w przypadku ewentualnej transakcji M&A, i czy banki przy okazji ewentualnej transakcji będą uwzględniać w obliczaniu tego parametru wynik EBITDA przejmowanego podmiotu?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

W przypadku M&A zakładamy, że ten wskaźnik może wzrosnąć do 3,5x. Banki będą uwzględniać również EBITDA targetu.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki

W jaki sposób zaprzestanie konsolidacji spółki Ardigen będzie wpływać na rentowność przyszłych okresów. Jak brak Ardigenu w wynikach za Q1 2023 wpływa na amortyzację wyników skonsolidowanych i czy amortyzacja związana z uruchomieniem Hexagon1 zrównoważy tą różnicę w kolejnych okresach?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Wpływ na rentowności EBIT i EBITDA powinny być wyższe bowiem rentowności Segmentu Bioinformatycznego w 2022 roku kształtowały się na niższym poziomie niż innych segmentów, co wynikało z ponoszenia kosztów na rozwój swoich platform R&D. Łączna kwota amortyzacji Segmentu Bioinformatycznego w całym 2022 r. wynosiła ok 1,3mPLN. Szacunkowa amortyzacja Hexagonu w całym 2023 to ok 3mPLN.

Obrazek użytkownika Anonim
Beata

Pytanie o koszty - o ile wzrosną koszty w 2Q w stosunku do 1Q w związku z ponoszeniem kosztów utrzymania nowego budynku przez cały kwartał? Czy w 2Q koszty pary w Chorwacji wciąż pozostają wysokie?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Szacowaliśmy że koszt utrzymania nowego budynku, przy nie w pełni jego wykorzystaniu, w Q1 wyniósł ok 1 mPLN. Musimy pamiętać, że budynek zaczęliśmy użytkować w marcu, więc upraszczając możemy założyć, że w/w kwota dotyczy okresu nieznacznie dłuższego niż 1 miesiąc. Prawdopodobnie koszty pary w Q2 pozostaną na podobnym poziomie co w Q1.

Obrazek użytkownika Anonim
Beata

Jakie byłyby nakłady na kolejny budynek w Krakowie, kiedy może zapaść decyzja o budowie i jaki % nakładów potencjalnie można sfinansować z grantów, jakie są możliwości leasebacku?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Gdyby decyzja o budowie zapadała teraz nakłady byłyby podobne do pierwszego budynku. Wyższe koszty i inflacja zrównoważyłyby się mniejszymy kosztami na prace przygotowawcze i media (następny budynek będzie poszerzeniem obecnego). Potencjalne dofinansowanie grantowe to 30-40%. Mamy potencjalnych partnerow chetnych do leasbacku w przypadku braku grantu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy w wyniku utraty kontroli nad Ardigen spółka rozważa sprzedaż akcji, szczególnie w razie debiutu giełdowego Ardigen?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Na ten moment nie rozważamy sprzedaży akcji ani debiutu.

Obrazek użytkownika unique_nick
unique_nick

Jak na dzisiaj wygląda wskaźnik wykorzystania zasobów ludzkich na projektach w działalności kontynuowanej (w porównaniu do Q1) i jakie są perspektywy na kolejne miesiące?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Wykorzystanie zasobów ludzkich na projektach w Q1'2023 vs Q1'2022, patrząc całościowo na działalność kontynuowaną, jest o 5,5pp niższe. Oczywiście wykorzystanie różni się w zależności od departamentu i usług świadczonych na rzecz naszych klientów - wysokie jest w usługach regulacyjnych, biologii, biochemii, niższe w chemii. Pojęliśmy wiele aktywności po stronie sprzedażowej aby zwiększać wykorzystanie naszych zasobów na projektach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie sygnały bliskiego odbicia widzicie? Czy pojawia się więcej zapytań od klientów?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Widzimy duże zainteresowanie nasza oferta, które przekłada się na zwiększoną ilość ofert przygotowywanych przez nasze zespoły sprzedażowe. Co szczególnie cieszy to fakt iż klienci coraz częściej przesyłają do nas zapytania dotyczące projektów zintegrowanych, które wykorzystują w pełni bardzo szerokie kompetencje spółki w obszarze Drug Discovery.

Obrazek użytkownika Anonim
Witek Maj

Jakoś mam wrażenie, że w zeszłym roku było dużo więcej espi o dużych umowach? W 2023 to jakoś strasznie siadło. Z czego to wynika?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Zbliżając się do 100 mEUR rocznego przychodu Spółka zdecydowała o zmianie wewnętrznej polityki, dot. kwalifikowania umów jako istotnych. Od 2023 wartościowym kryterium jest dla nas 2mln EUR, zamiast 1mln EUR wcześniej.

Obrazek użytkownika Anonim
Beata

W sprawozdaniu poinformowaliście, że wskaźnik wykorzystania zasobów ludzkich spadł o 5.5pp w 1Q23 w ujęciu rok do roku, jaki jest poziom tego wskaźnika w 2Q (poprawił się, czy się pogorszył w stosunku do 1Q23)?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Podjęliśmy wiele aktywności po stronie sprzedażowej aby zwiększać wykorzystanie naszych zasobów na projektach. Obecnie jesteśmy w trakcie Q2 więc ciężko jest teraz wyrokować jak się ten kwartał ostatecznie zakończy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaką przestrzeń macie jeśli chodzi o M&A - mam na myśli potencjał finansowy?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Dług netto/EBITDA to obecnie około 1,6x. Wydaje się, że w przypadku M&A ten wskaźnik może wzrosnąć do 3,5x. Dodatkowo w przypadku większych akwizycji Spółka, tak jak zarysowaliśmy to w strategii, może zwrócić się o finansowanie do akcjonariuszy. Nie mamy w tym zakresie jednak żadnych planów.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł Wolski

Na jakiej podstawie spodziewacie się wzrostu do dwucyfrowej dynamiki przychodów w Q2?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Naszym priorytetem pozostaje powrót do dynamik przychodów i poziomów marż, do których przyzwyczailiśmy Naszych Inwestorów. Podejmujemy liczne działania sprzedażowe i optymalizacyjne. Liczymy też na to, że zaczyna poprawiać się otoczenie rynkowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Beata

Kiedy zapadnie decyzja o ewentualnej budowie budynku w Chorwacji i jakie mogą być nakłady? Jakie są możliwości w zakresie grantów/podatkowych korzyści, jak mógłby wyglądać leaseback?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Na kolejny rok mamy zapewnioną powierzchnię do rozwoju w Chorwacji. Rząd chorwack iw oparciu o środki z UE uruchamia nowe programy grantowe których wykorzystanie będziemy rozważać w przyszłości. Kupiliśmy bardzo tanio dziłakę w powstającym hubie technologicznym, które jest opcja na rozwój i zabezpieczeniem w przypadku problemów z przedłużeniem obecnego najmu

Obrazek użytkownika Anonim
Witek Maj

Z czego wynikają trudności na rynku US? Z waszych prezentacji wynika, że jest tam najwięcej nowej kasy, a sprzedaż w US spada

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Rynek w US jest dla nas w dalszym ciągu najważniejszym rynkiem zbytu dla naszych usług. Spadki które obserwujemy spowodowane są utrudnieniami w pozyskiwaniu finansowania dla projektów „early stage” firm biotechnologicznych. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm działających w obszarze drug discovery, które w 2022 były odpowiedzialne za ponad połowę przychodów Selvity w US. Staramy się przeciwdziałać tej sytuacji poprzez wzmożona działalność sprzedażowa, rozwój naszych zespołów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych oraz odpowiednio dostosowaną, do warunków rynkowych, politykę cenową.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Wskazujecie, że sytuacja rynkowa jest mocno schłodzona, czy to może być szansa na jakieś kolejne M&A?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Po schłodzeniu rynku często obserwujemy jego konsolidacje. Tak, uważamy że to może być dla nas swego rodzaju okazja na nabycie mocnych zespołów naukowych, być może ze słabszą strukturą sprzedażową.

Obrazek użytkownika Anonim
Kamil

Jaki jest potencjał wzrostu badań regulacyjnych? Czy jest szansa żeby za kilka lat generowału podobne przychody do odkrywania leków?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Badania regulacyjne czyli zalążek segmentu drug development ma bardzo duży potencjał do wzrostu, doskonale nas dywesyfikuje, uruchamia nowe synergie. W przyszłości może być porównywalny a nawet większy niż discovery

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł Wolski

Gdzie selvita plasuje się obecnie na rynku jeśli chodzi o skalę i konkurencyjność? Jak oceniacie konkurencyjność swojej oferty - zarówno wobec większych, jak i mniejszych graczy?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Jeśli chodzi o światowy rynek to: mocny średniak z Europy z ambicjami na światowego lidera :)

Obrazek użytkownika Anonim
Filip

Jak myślicie o M&A, to bardziej coś małego, czy bardziej coś wielkiego? :-) jest szansa na wow, czy raczej spodziewać się nudnej akwizycji?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Rozmawiamy ze spółkami o różnej wielkości. Będziemy się starać, aby każda nasza akwizycja była "wow", bez względu na jej rozmiar. Proszę pamiętać, że kluczowe dla nas są kompetencje zespołów naukowych i w drugiej kolejności dostęp do rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy macie w takim razie na oku jakiś podmiot/podmioty, które mogłyby być potencjalnym M&A w ciągu najbliższego roku, gdzie też potencjalnie mogłaby być potrzeba współfinansowania ze strony akcjonariuszy?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Potrzeba współfinansowania ze strony akcjonariuszy pojawiałaby się przy naprawdę dużych akwizycjach. Zarówno w zeszłym jak i tym roku prowadziliśmy rozmowy w tego typu spółkami, jednak te tematy nie posunęły się do przodu. Uchylam się od udzielenia informacji o bieżących rozmowach.

Obrazek użytkownika Anonim
Kate

Ile miejsc pracy macie w nowym budynku? mam na myśli wolnych, do wypełnienia

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Hexagon ma pojemność na ok 250 naukowców. Na dzisiaj mamy ok 100 miejsc 'wolnych' w Hexagonie. Ponadto, w JCI w zwolnionych powierzchniach planujemy dalszy rozwój usług regulatorowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy widzi Pan obecnie jakieś istotne ryzyka, które stoją przed spółką do końca 2023 roku?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Mamy stosunkowo typową ekspozycje na ryzyka jak inne firmy z obszaru wysokich technologii, exporterzy.

Obrazek użytkownika Anonim
Kamil

Jak idą rozmowy z big pharma? Są już jakieś kontrakty?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Rozmowy z klientami typu Big Pharma przebiegają bardzo dobrze. Są to klienci niezwykle wymagający którzy podjęcie decyzji o outsourcingu poprzedzają często długim procesem audytów/ewaluacji CRO, również u nas w laboratoriach. Mówimy tu nie tylko o procesach bezpośrednio związanych z aspektem naukowym naszej pracy, ale także procesami związanych z bezpieczeństwem pracy, podejściem do cyberbezpieczeństwa itd. W związku z powyższym procesy pozyskiwania tego typu klientów są bardzo czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania zespołów po stronie Selvity. Pierwsze efekty tych prac już widzimy.

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł Wolski

mamy za sobą 2/3 Q2 - możecie już coś powiedzieć o dynamice w Q2?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Obecnie jesteśmy w trakcie Q2 więc ciężko jest teraz wyrokować jak się ten kwartał ostatecznie zakończy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Program motywacyjny rozpisany jest do 2024 r. Jak spółka planuje zatrzymać kadrę po jego zakończeniu?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Wydaje nam się, że najważniejszymi czynnikami motywującym są i dalej będą wynagrodzenia i perspektywy rozwoju, które mają w naszej Grupie. Po wygaśnięciu obecnego programu będziemy rozważać inne narzędzia retencyjne kluczowych pracowników.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakich wyników na koniec 2023 roku się spodziewacie? Czy jesteście nastawieni optymistycznie, czy pesymistycznie do drugiej połowy roku?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Oczywiście pozytywnie, podjęliśmy wiele działań po stronie sprzedażowej jak i kosztowej i one przyniosą rezultaty w kolejnych kwartałach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Realizujecie dużo projektów na zlecenie, ale czy przy okazji nie pojawiają się u Was pomysły na nowe cząsteczki? Co się z takimi projektami dzieje?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Celem naszej pracy nie jest tylko optymalizacja cząsteczek z jakimi klienci do nas przychodzą ale także "pomysły na nowe" w obszarze w jakim dla klienta pracujemy. Klient jest właścicielem tego co powstaje w projekcie. Na tym polega CRO, nie mamy takiej nagrody jak biotech gdy odkryjemy coś dla klienta ale z drugiej strony wystawiamy fakturę nawet jak projekt nie kończy się sukcesem.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy mozecie się Panstwo podzielić szacunkiem jaka wartość przychodów została utracona w 1Q23 ze względu na sam proces przenosin do nowej siedziby?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska. Proces przeprowadzki był przeprowadzony bardzo efektywnie i nie wpłynął na ciągłość realizacji prowadzonych projektów.

Obrazek użytkownika Anonim
Filip

Analizujecie jaką cześć portfela w spółkach biotech stanowią spółki, którym w ciągu dajmy na to 12M skończy się finansowanie?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Tak, monitorujemy to. To pomoga w optymalizacji alokacji zasobów pod projekty i klientów mniej i bardziej strategicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Miki

Mówicie o akwizycji od zeszłego roku. Czemu to tak długo trwa? Czy w obecnej sytuacji rynkowej/finsnowej akwizycja to w ogóle dobry pomysł

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Te procesy są długotrwałe. Nie będziemy robić akwizycji jedynie dla jej zrobienia. Musimy mieć przekonanie, że dana akwizycja ma sens i buduje wartość, tak jak to miało miejsce w przypadku Fidelty. Tak, na obecnym rynku dostrzegamy okazje akwizycyjne, natomiast w kontekście sytuacji rynkowej, nasze badanie DD jest jeszcze bardziej skrupulatne.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Odnosząc się do pytania poprzednika: Czy jesteście zadowoleni z przebiegu Q2, czy nadal czuć schłodzenie w branży?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Nieznaczna poprawa, ale wciąż rynek jest wymagajacy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Wspomniał Pan o słabym finansowaniu early stage biotech w US. Z drugiej strony, te same firmy mają ogromną ilość gotówki po latach 2020-21. Czy nie widzicie trendu stawiania przez US biotech na lokalne, amerykańskie CRO? Lub inaczej, czy nie widzicie spadku market share Selvity?

Obrazek użytkownika Miłosz Gruca
Miłosz Gruca

Zgadza się, firmy biotechnologiczne posiadają duże ilości gotówki która w dalszym ciągu inwestują w swoje procesy badawcze. To co obserwujemy to pewne przesuniecie w finansowaniu wewnętrznych projektów które faworyzuje projekty bardziej zaawansowane – bliższe etapom klinicznym rozwoju leku. Jest to strategia która pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z rozwojem projektów wewnętrznych oraz przybliżająca podmiot do potencjalnego kolejnego etapu finansowania dla projektu.
Nie widzimy zależności pomiędzy lokalizacją laboratoriów realizujących projekty dla klientów a ich apetytem na outsourcing. Co do naszego udziału w rynku to jest on w dalszym ciągu mały ale bardzo perspektywiczny. Nie widzimy abyśmy tracili ekspozycje na klientów w US.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy myśli Pan, że potencjalne przejęcie może wydarzyć się jeszcze w 2023 roku, tzn. być już konsolidowane w wynikach, czy raczej dopiero 2024 pod tym kątem?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Mamy nadzieje na akwizycje w 2023 r. tylko tyle Państwu zdradzimy :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki jest obecnie udział powierzchni własnej w laboratoriach i powierzchni wynajmowanej? Czy w długim terminie dążycie do tego, żeby w ogóle nie wynajmować powierzchni i mieć tylko laboratoria własne?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

Ok 30% to obecnie powierzchnia powierzchnia labolatoryjna własna. Mix posiadania zarówno powierzchni własnej jak i wynajmowanej jest standardem w naszej branży.

Obrazek użytkownika mamisz
mamisz

"Nowe centrum badawcze zostało zbudowane przede wszystkim z myślą o projektach drug discovery i znacznie rozszerza nasze możliwości w zakresie świadczenia tego typu usług". Czy prace badawcze etapów drug discovery będą się różnić od tych w Ardigen tj. czy to nie jest konkurencja dla Ardigen = tradycyjne drug discovery vs AI drug discovery? czy raczej obie spółki będą sie uzupełniać w procesie drug discovery?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Zasadnicza część drug disovery dzieje się laboratoriach, AI cały czas jest tylko wsparciem. Oferta Selvity i Ardigenu jest w dużej części komplementarna. Podstawowe wpsarcie AI w projektach świadczą obydwie spółki ale pracujemy na bardzo dużym rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Krótkie pytanie techniczne. Na stronie relacji inwestorskich nie potrafię znaleźć prezentacji wynikowej za Q1 - jedynie raport. Czy będzie ona udostępniona?

Obrazek użytkownika Dariusz Kurdas
Dariusz Kurdas

do końca dzisiejszego dnia prezentacja zostanie wgrana na Naszą stronę.

Obrazek użytkownika Anonim
Radek

Czy widzicie jakąś przestrzeń do powstania wewnątrz grupy kolejnego podmiotu innowacyjnego, podobnie jak w przypadku Ryvu, tylko może w innym obszarze?

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Selvita ma być spółka usługową, nie planujemy rozwoju własnych projektów jak Ryvu.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor_od_IPO_na_GPW

Panie prezesie, długoterminowo gdzie pan widzi Selvitę? Chciałbym poprosić o opisanie kluczowych parametrów w 2025 i jakie wówczas możecie sobie postawić kolejne cele

Obrazek użytkownika Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski

Długoteminowo czyli na koniec kolejnej a nie obecnej perspektywy strategicznej chcemy aby Selvita była dużym graczem nie tylko w Europie ale także na rynku amerykańskim, z szeroką ofertą również w drug development i wielokrotnie większymi przychodami niż obecnie

Obrazek użytkownika Moderator 3
Moderator

Dziękujemy za udział w dzisiejszym czacie. Do usłyszenia przy kolejnych okazjach!

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.