Żabka planuje IPO na GPW, donosi Bloomberg
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 cze 2024, 17:43

Żabka planuje IPO na GPW, donosi Bloomberg. To będzie największa oferta na polskim rynku akcji od lat

CVC Capital Partners Plc przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej oferty publicznej spółki Żabka Polska SA. Według agencji Bloomberg, powołującej się na osoby zaznajomione ze sprawą, IPO największej w Polsce sieci sklepów ogólnospożywczych ma szansę stać się również największym i jednym z najważniejszych debiutów giełdowych w historii Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Debiut planowany jest tuż po wakacjach.

Według przekazanych informacji, wycena spółki może sięgnąć 7,5–8 mld USD. Sama oferta publiczna może mieć wartość od 1 do 1,5 mld USD i ma się rozpocząć już we wrześniu. Informacje te pochodzą od informatorów agencji Bloomberg, którzy pragną pozostać anonimowi z uwagi na poufny charakter danych. Dla porównania oferta akcji emitowanych w IPO Allegro przed czterema laty opiewała na 1 mld zł (ok. 0,25 mld USD), a całkowita wartość oferty wyniosła 9,2 mld zł (2,28 mld USD) Do przeprowadzenia oferty IPO zostały wybrane Goldman Sachs Group Inc. oraz JPMorgan Chase & Co.
 

IPO Żabki tuż po wakacjach

Bloomberg donosi, że planowane IPO może być największym notowaniem w Warszawie od debiutu Allegro. Dla CVC Capital Partners debiut Żabki na GPW to strategiczny krok, który ma na celu dalszy rozwój i umocnienie pozycji rynkowej sieci. Żabka, jako największa sieć sklepów wielobranżowych w Polsce, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród konsumentów, jak i inwestorów. 

Sukces Żabki na GPW może oznaczać powrót do rynku IPO na warszawskiej giełdzie. Udany debiut tej wielkości może przyciągnąć kolejnych inwestorów oraz zachęcić inne spółki, które czekają na poprawę koniunktury, by rozpocząć własne oferty publiczne. Nadchodzące IPO Żabki jest więc wydarzeniem, które może odwrócić trwający od kilku lat marazm na rynku ofert publicznych, tak jak to zrobiło IPO Allegro w 2020 r. także na jesieni.

Zobacz także: Influencerzy coraz chętniej kierują się na giełdę. Początkowa euforia jest jednak często weryfikowana przez rynek

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost