Nowy trend! 7 spółek, które wypłacają dywidendę co pół roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 lip 2016, 07:06

Nowy trend! 7 spółek, które wypłacają dywidendę co pół roku

Spółka FAM Grupa Kapitałowa, zajmująca się zabezpieczaniem antykorozyjnym stali, ogłosiła nową politykę dywidendową. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dywidendy spółki nie będą wypłacane, jak to zwykle bywa co rok, ale co pół roku. Jak się okazuje, to już siódma spółka z naszej giełdy, która wprowadza taką politykę dywidendową.

Czy częstsze wypłaty dywidend to dobry pomysł?

Osoby inwestujące na GPW przyzwyczajone są do wypłat dywidend raz w roku. By otrzymać dywidendę wcale nie trzeba posiadać akcji przez cały rok. W wielu przypadkach dywidenda destabilizuje kurs przed i w momencie jej przydzielenia. Szczególnie dobrze to widać na spółkach, które postanowiły hojniej niż inne podzielić się zyskami z akcjonariuszami.

Inaczej jest w USA, gdzie spółki dywidendowe wypłacają część zysków w każdym kwartale, a nawet co miesiąc. Ten system ma kilka istotnych zalet. Po pierwsze jest bardziej uczciwy w stosunku do akcjonariuszy. Jeśli spółka ogłasza zamiar wypłaty wyższej niż zazwyczaj dywidendy, to na GPW powoduje to gwałtowny wzrost kursu akcji. Ci, którzy się w porę nie zorientowali, tracą na tym. Na bardziej rozwiniętych rynkach, wyższa wypłata jest rozłożona na 12 miesięcy, co działa stabilizująco na kurs. Ważną zaletą częstszych wypłat jest też przywiązanie inwestorów do spółki i inwestowanie długoterminowe w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Inwestorzy liczący głównie na dywidendy dostają je regularnie, jak pensję czy odsetki w banku.

Na razie nie zanosi się by i u nas przyjęły się częstsze wypłaty. Nie ma też ku temu odpowiednich przepisów. Lecz w ostatnich latach coś się zaczęło powoli zmieniać. Nie tylko FAM, ale też kilka innych spółek z GPW wypłacają dywidendę, rozkładając ją na raty.

Które spółki z GPW wypłacają dywidendę częściej niż raz w roku?

Na naszej giełdzie nie znajdziemy ani jednej spółki wypłacającej dywidendę co miesiąc. Nie znajdziemy też takich, które wypłacają ją co kwartał. Natomiast jest kilka, które wypłacają je co pół roku i to od wielu lat.

Chyba najbardziej znaną spółką dywidendową, która wypłaca regularnie dywidendy co pół roku jest Grupa Żywiec #ZWC. Ta spółka wypłaca dywidendy od ponad 10 lat, a od siedmiu lat wypłaca je dwa razy w roku. Nie jest jednak rekordzistą, gdyż Grupa Apator #APT wypłaca co 6 miesięcy dywidendę aż od 2005 roku. Od czterech lat w tym trybie wypłaca dywidendę także spółka PGS Software #PSW z NewConnect. Od 6 lat, choć nieregularnie, robi też tak spółka Megaron #MEG.

Cztery powyższe spółki wypłacają dywidendy co pół roku już od wielu lat. Jest to bardzo mała grupa, zważywszy na ilość notowanych papierów na obu rynkach, zarówno GPW jak i NewConnect. Na szczęście w ostatnich latach dołączyły do nich nowe podmioty. Spółka Votum #VOT wypłaca dywidendę w ten sposób od dwóch lat, a spółka MakoLab #MLB z NewConnect – od roku. Teraz do tego grona chce dołączyć FAM GK #FAM i miejmy nadzieję, że nie będzie to ostatnia spółka z taką polityką dywidendową.

SpółkaOd ilu lat wypłaca dywidendy co pół rokuOd ilu lat wypłaca regularnie dywidendyAktualna stopa dywidendy
Grupa Apator SA (APT)Od 10 latOd ponad 10 lat3,45%
Grupa Żywiec SA (ZWC)Od 7 latOd ponad 10 lat7,97%
PGS Software SA (PSW)Od 4 latOd 5 lat2,40%
Megaron SA (MEG)Nieregularnie od 6 latOd 6 lat10,39%
Votum SA (VOT)Od 2 latOd 5 lat5,78%
MakoLab SA (MLB)Od rokuOd 6 lat8,10%
FAM Grupa Kapitałowa SA (FAM)Od przyszłego rokuOd roku5,99%

Tabela 1. Spółki z GPW i NewConnect wypłacające dywidendy co pół roku.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.