Dywidendy 2020: 15 spółek, które rezygnuje z wypłaty i 26, które ją zrealizuje, pomimo COVID-19
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 kwi 2020, 06:56

15 spółek, które zrezygnowały z dywidendy w 2020 roku, oraz 26, które ją wypłacą, pomimo epidemii COVID-19

Spółki rezygnują z dywidendy przez pandemię koronawirusa. Są jednak też takie, które podtrzymują wypłatę mimo to. Oto lista spółek, które nie wypłacą oraz wypłacą dywidendę pomimo COVID-19.

Przedłużający się okres obostrzeń wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa, przekłada się bezpośrednio na decyzje zarządów spółek. Nawet spółki z wieloletnią tradycją wypłat i dużymi zyskami rezygnują w tym roku z dywidendy. To nie jest jednak reguła, są i takie, które podtrzymują rekomendacje i zamierzają podzielić się zyskiem. Jednocześnie, ze względu na spadek ich kursu akcji, stopa dywidendy jest wyjątkowo atrakcyjna.

Dywidendowe spółki, które w tym roku nie podzielą się zyskiem

Kilka spółek zrezygnowało z dywidendy jeszcze w marcu. Zarządy Alumetalu #AML, spółki Sescom #SES oraz JSW #JSW postanowiły nie rekomendować wypłaty zysków. Na początku kwietnia dołączyły do tej listy kolejne spółki.

Pierwsi zaczęli wycofywać się deweloperzy. Zarząd Lokum Deweloper #LOK, po raz pierwszy od 4 lat zapowiedział przeznaczenie całego zysku na kapitał zapasowy. Także Atal #1AT zrezygnował z tegorocznej dywidendy, jednocześnie zapowiadając powrót do wypłaty zysku od 2021 roku. Początkowo zarząd Dom Develompent #DOM rekomendował wypłatę najwyższej w historii spółki dywidendy, jednak niedawno podjął decyzję o wstrzymaniu się z rekomendacją. Nie wyklucza wypłaty, ale poczeka na dalszy rozwój sytuacji na rynku.

Także banki - po rekomendacji KNF - zawiesiły wypłaty zysków. Oficjalnie odwołały tegoroczną dywidendę banki Santander BP #SPL, mBank #MBK oraz ING #ING, który zamierzał utrzymać ciągłość dywidend. Nawet zagraniczny Unicredit #UCG wstrzymał się w tym roku z wypłatą.

Zobacz także: Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce jeszcze nie spadła przez koronawirusa, ale najgorsze ma dopiero przyjść - mówią deweloperzy

Niestety, jest też dużo grono spółek, które od lat nieprzerwanie dzielą się zyskiem, a w tym roku zrezygnowały z wypłaty. W środę swoją decyzję podał Stalprofil #STF - spółka, która od 19 lat regularnie wypłaca dywidendę! Według zarządu, oba rynki, na których działa spółka - czyli rynek dystrybucji stali oraz rynek infrastruktury sieci przesyłowych gazu - wciąż działają bez zakłóceń, ale ostatecznie spółka może odczuć wpływ epidemii w dłuższym terminie.

Nie wypłacą dywidendy również odzieżowy gigant LPP #LPP oraz Sonel #SON, które dzieliły się zyskiem regularnie od dekady. Z zagranicznych spółek wstrzymanie wypłaty zarekomendował zarząd MOL #MOL – węgierski koncern paliwowy do tej pory wypłacał zysk 8 lat z rzędu. Jednocześnie spółki te zapowiadają powrót do wypłat, nawet jeszcze z zysków za 2019 r., o ile sytuacja na rynku na to pozwoli.

Zobacz także: 13 spółek, w które kryzys gospodarczy wywołany przez koronawirusa może najmocniej uderzyć 

Ponadto, jeszcze kilka spółek rezygnuje (lub wstrzymuje się) z wypłaty zysków. Zarząd Auto Partner #APR rekomenduje niewypłacanie dywidendy ze względu na „brak możliwości oszacowania ostatecznego wpływu zaistniałych zdarzeń na wyniki finansowe spółki w 2020 roku, uzależnionego w dużej mierze od czasu trwania epidemii”. Grupa Azoty #ATT - ze względu na „napięty plan inwestycyjny” i niepewną sytuację otoczenia - przekłada decyzję o dywidendzie na maj. Z kolei Ten Square Games #TEN jeszcze nie podjął decyzji i uzależnia ją od analizy sytuacji finansowej. Priorytetem dla zarządu jest obecnie bezpieczeństwo finansowe i stworzenia poduszki finansowej.

Zobacz także: Ten Square Games nie podjął decyzji o dywidendzie, priorytetem bezpieczeństwo finansowe – wiceprezes 

Spółki, które wypłacą dywidendę pomimo epidemii COVID-19

Na drugim biegunie jest 26 spółek, które potwierdziły chęć wypłaty dywidendy. Większość z nich zrobiła to już po krachu spowodowanym koronawirusem. Aż 3 spółki mają stopę dywidendy przekraczającą 10%. Są to ED Invest #EDI, ASBISc #ABS oraz Lena Lighting #LEN. Bliską 10% stopę ma też Unimot #UNT, który powraca po przerwie z wypłatą zysków.

Pełną listę spółek, które zapowiedziały wypłatę dywidendy, zamieszczamy w tabeli poniżej. Zaznaczyliśmy też te, które podjęły decyzję już po pierwszych oznakach zmiany sytuacji rynkowej i gospodarczej spowodowanych pandemią.
 

 Lista spółek, która wypłaci dywidendy w 2020 roku

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyRekomendacja wydana w marcu bądź w kwietniuUwagi
ED Invest (EDI)0,31 zł 13,8%TakRegularne wypłaty od 9 lat
ASBIS (ASB)0,075 USD 10,8% (z zaliczką: 19,4%)TakByła zaliczka 0,06 USD
Lena Lighting (LEN)0,30 zł 10,0%TakRegularne wypłaty od 8 lat
Unimot (UNT)1,97 zł 9,9%Tak 
SIMPLE (SME)0,55 zł 7,9%  
Kęty (KTY)26,08 zł 7,8% Rekomendacja wypłaty 85% zysku, regularne dywidendy od dekady
AC (ACG)2,80 zł 7,5% Regularne wypłaty od 8 lat
Odlewnie (ODL)0,25 zł29.07.20206,8%Tak 
Decora (DCR)1,00 zł 6,7%Tak 
Asseco BS (ABS)1,80 zł15.05.20205,7% Regularne wypłaty od ponad dekady
Krynica Vitamin (KVT)0,24 zł29.04.20205,5%  
X-Trade Brokers (XTB)0,24 zł28.04.20205,4%Tak 
Apator (APT)0,85 zł 5,3% (z zaliczką: 8,1%) Była zaliczka 0,45 zł , regularne dywidendy od ponad dekady
Rawlplug (RWL)0,33 zł 5,3%TakRegularne wypłaty od 6 lat
Izostal (IZS)0,11 zł22.07.20205,3%Tak 
ULMA (ULM)2,60 zł14.05.20205,3%Tak 
Asseco (ACP)3,01 zł 4,9%TakRegularne wypłaty od ponad dekady
PKN Orlen (PKN)3,00 zł10.07.20204,6%TakRegularne wypłaty od 7 lat
Makarony Polskie (MAK)0,25 zł 4,6%TakRegularne wypłaty od 5 lat
Talanx (TNX)1,50 EUR 4,5%Tak 
PEPEES (PPS)0,06 zł29.06.20204,0%  
APS Energia (APE)0,05 zł13.05.20203,4%  
Asseco SEE (ASE)0,74 zł 2,7% Regularne wypłaty od ponad dekady
Kernel (KER)0,25 USD21.04.20202,6% Regularne wypłaty od 5 lat
Neuca (NEU)8,65 zł19.05.20202,0%TakRegularne wypłaty od ponad dekady
Arctic Paper (ATC)0,02 zł 0,5%  

W tym roku - w przeciwieństwie do poprzednich lat - rekomendacje zarządów dotyczące polityki podziału zysku nie są pewne. Kilka spółek już zmieniło zdanie i nie wypłaci dywidendy. Prawdopodobnie także na walnych zgromadzeniach, częściej niż zazwyczaj, zostaną podjęte decyzje o zachowaniu całego zysku w spółce. Warto wziąć to ryzyko pod uwagę budując portfel dywidendowy w tym roku.

Zobacz także: Dywidendy 2020 r. Lista wypłat i artykuły

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost