Dywidendy 2021: 8 zaliczkowych wypłat z zysku za ten rok
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 lis 2021, 06:30

5 spółek, które wypłacą dywidendę z zysku za ten rok i 3 kolejne, które niedługo zapowiedzą zaliczkową dywidendę

Wstęp do sezonu dywidendowego 2022 r. właśnie się rozpoczął. Spółki ogłaszają wypłaty dywidend zaliczkowych, w których można wziąć udział w listopadzie i grudniu. Niektóre z nich są bardzo atrakcyjnej wysokości, choć są tylko częścią dywidend zaplanowanych na przyszły rok.

Już 5 spółek ma zamiar podzielić się zaliczką wypłaty zysku. W przypadku dwóch z nich stopa dywidendy przekracza 4%. To pewnie nie koniec, jeszcze 3 spółki mogą ogłosić zaliczkę do końca tego roku.

Zobacz także: 15 spółek, które w tym roku wypłaciły wyższą dywidendę i mogą ją także zwiększyć w 2022 r.

Zaliczkowe wypłaty dywidendy, w których można wziąć udział

Niedawno ogłoszoną i jednocześnie najbliższą do przyznania praw, jest dywidenda zapowiedziana przez ASBIS #ASB. Spółka zamierza wypłacić 0,20 USD na akcję w formie zaliczki na poczet przyszłorocznej dywidendy. ASBIS dzieli się zyskiem regularnie od 5 lat. Od 2018 r. stosuje praktykę podzielenia wypłat na dwie części – jedną pod koniec roku i drugą, podobnej wielkości lub większą, w okolicach maja. By otrzymać prawo do dywidendy, należy posiadać akcje na koniec sesji w dniu 16 listopada. Stopa dywidendy wynosi obecnie 3,2%

Zaliczkową dywidendę zapowiedział też Archicom #ARH. Jeśli zostanie wypłacona, inwestorzy otrzymają 1,24 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 5,3%. To już ósma z regularnie wypłacanych przez spółkę dywidend. By ją otrzymać, należy nabyć akcje najpóźniej 17 listopada.

Zaliczkę wypłaci też iFirma #IFI. Spółka, jako jedna z nielicznych stara się regularnie wypłacać dywidendy zaliczkowe częściej niż raz na rok. Stopa dywidendy jest więc relatywnie niska, ale takich wypłat w ciągu roku potrafi być cztery. Tym razem inwestorzy otrzymają 17 gr. na akcję. Prawa do dywidendy przyznane zostaną osobom posiadającym akcje na koniec sesji 17 listopada.

Czwartą w historii dywidendę wypłaci Krynicki Recykling #KRC. Zaliczka wyniesie 50 gr na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 2,5%. Wypłatę otrzymają posiadacze akcji po sesji 7 grudnia.

Także po sesji 7 grudnia należy posiadać akcje spółki Żywiec #ZWC, by otrzymać dywidendę zaliczkową. W tym roku jest ona wysoka i wynosi 20 zł na akcję. Stopa dywidendy także jest stosunkowo wysoka i przekracza 4%. Żywiec wypłaca regularnie dywidendy od 12 lat.

Zobacz także: 28 spółek w trendzie wzrostowym zwiększających przychody od lat

Poza wyżej wymienionymi, w tym roku wypłacą dywidendę (zwykłą) jeszcze AB #ABE i CDRL #CDL. Właściciel Coccodrillo wypłaci 2 zł na akcję. Środki pochodzić będą z kapitału zakładowego. To częściowo tłumaczy bardzo wysoką stopę dywidendy ok. 8%.

To nie koniec. W tym roku możemy spodziewać się prawdopodobnie zapowiedzi jeszcze co najmniej trzech dywidend zaliczkowych. Prawdopodobnie dywidendę zaliczkową może ogłosić LiveChat Software #LVC, Opteam #OPM oraz TIM #TIM. W poprzednich latach te spółki także wypłacały zaliczki na poczet dywidend.

Lista spółek, które podzielą się zyskiem w postaci dywidendy w 2021 r.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
ASBISc Enterprises (ASB)0,20 USD16.11.20213,2%Regularne wypłaty od 5 lat
Archicom (ARH)1,24 zł17.11.20215,3%Regularne wypłaty od 7 lat
iFirma (IFI)0,17 zł17.11.20210,8%Regularne wypłaty od 10 lat
CDRL (CDL)2,00 zł30.11.20218,0%Dyw. zwykła z kapitału zapasowego
AB (ABE)1,00 zł6.12.20211,7%Dyw. zwykła
Krynicki Recykling (KRC)0,50 zł7.12.20212,5% 
Grupa Żywiec (ZWC)20,00 zł7.12.20214,0%Regularne wypłaty od 12 lat

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.