Sprawca największego margin call w historii aresztowany
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 kwi 2022, 17:30

Sprawca największego margin call w historii aresztowany

Bill Hwang został aresztowany. To on przyczynił się do upadku Archegos Capital Management. W marcu 2021 roku stracił 20 mld USD w 10 dni.

Pamiętacie Billa Hwanga? Trudno zapomnieć największy margin call w historii, o którym pisaliśmy. Na szczęście, upadek firmy Archegos nie miał wielkiego wpływu na rynki finansowe, ale na majętność jej klientów owszem. Teraz będzie miał wielki wpływ na życie Hwanga.

Bill Hwang aresztowany za manipulacje

Hwang został aresztowany dziś rano, równolegle wraz ze swoim głównym współpracownikiem o nazwisku Patrick Halligan. Śledztwo przeciwko nim prowadzi prokuratura nowojorska. Oskarżeni zostali o liczne przestępstwa związane z działaniami na rynku kapitałowym – chodzi m.in. o manipulację kursami akcji. Śledczy szacują, że metody, które wykorzystywała szajka Hwanga pozwoliły jego firmie zwiększyć portfolio z 35 mln USD do 1,5 mld USD w 12 miesięcy.

Upadek Archegos miał miejsce w wyniku największego margin call w historii. Pociągnął on za sobą wielkie straty u licznych inwestorów. Służby śledcze oraz Securities and Exchange Commission rozpoczęły po tych wydarzeniach postępowanie w sprawie, a potem przeciwko Hwangowi oraz kilku osobom z jego funduszu.

Dziś strata Hwanga jest uznawana za największą pojedynczą stratną pozycję w historii rynków kapitałowych (wedle Wikipedii wyniosła ona 10 mld USD):

Największe pojedyncze pozycje stratne w historii giełd

największe straty

Źródło: Wikipedia

Zobacz także: Tradycyjna analiza akcji na rynkach autokratycznych nie ma sensu – mówi inwestor, który zbił majątek w Rosji i został deportowany

Wielu straciło na największym margin call w historii

Upadek Archegos został wywołany stosowaniem narzędzia o nazwie total return swap. Jest to instrument oferowany przez banki, który pozwala kupować akcje na rynku spot za pożyczane od nich środki. Tenże instrument pozwala używać sporego lewara, z czego Hwang oczywiście korzystał.

Hwang kupował – poprzez swoją firmę - akcje takich firm, jak Baidu, Discovery czy Viacom CBS. Ładował się „pod korek”, i to jeszcze z lewarem. Pewnego dnia bank Goldman Sachs dokonał gwałtownej zmiany w podejściu do Hwanga i nakazał zwrot znacznej części pożyczonych pieniędzy. To zmusiło Archegos Capital Management do zamykania na gwałt ogromnych pozycji inwestycyjnych, opiewających na około 30 mld USD. To z kolei doprowadziło do gwałtownego spadku kursu spółek Viacom czy Discovery – po -27% podczas piątkowej sesji. Podobno firma Hwanga w sumie była zadłużona na 80 mld USD.

Na upadku Archegos straciły takie banki, jak Credit Suisse, Nomura, Morgan Stanley czy UBS. Credit Suisse został najbardziej poszkodowany, tracąc 5 mld USD. Upadek firmy Hwanga wywołał reakcję SEC w postaci zaostrzenia kontroli nad funduszami i family office działającymi w USA.

Zobacz także: Algorytmiczne stablecoiny to mocna konkurencja dla bitcoina i całego rynku finansowego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.