Ponad 25% mniej rozpoczętych budów w okresie od stycznia do października br.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 lis 2022, 15:48

Kryzys w budowlance. Rozpoczęte budowy - spadek o 25% rok do roku w okresie od stycznia do października 2022

Od początku roku do końca października oddano do użytkowania nieco więcej mieszkań, niż przed rokiem. Spadła jednak aż o jedną czwartą liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), od stycznia do końca października oddano do użytkowania więcej mieszkań, niż przed rokiem. Odwrotnie przedstawia się sytuacja wydanych pozwoleń na budowę, ale również rozpoczynających się budów, kolejno o -9,4% i -25,3%.

ruch budowlany mieszkaniówka

Źródło: GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 roku”

Zobacz także: Deweloperzy dobrze zarabiają, pomimo kryzysu na rynku nieruchomości

Mieszkania oddane do użytkowania - wzrost o 1,4% r/r

Według wstępnych danych GUS do końca października oddano do użytkowania o 1,4% więcej mieszkań, niż przed rokiem, czyli 188,8 tys. Najwięcej mieszkań oddali deweloperzy, bowiem 113 tys. co jest lepszym wynikiem o 1,7%. Inwestorzy indywidualni poprawili swój wynik o 2,7% r/r przekazując 73,1 tys. lokali mieszkalnych. W ramach powyższych form budownictwa powstało łącznie 98,6% nowo oddanych mieszkań. Powierzchnia użytkowa oddanych lokali to 17,6 mln mkw, z kolei średnia wielkość oddanego mieszkania wyniosła 93 mkw.

mieszkania oddane do użytkowania

Źródło: GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 roku”

Wydane pozwolenia i rozpoczęte budowy - spadek o 10%

W analizowanym okresie wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń budowy 257,5 tys. mieszkań, co jest niespełna 10% spadkiem względem ubiegłego roku. Najwięcej pozwoleń na budowę odebrali deweloperzy i inwestorzy indywidualni, kolejno 175 tys. i 78,8 tys. W przypadku inwestorów indywidualnych wynik ten jest o 25,2% niższy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ramach tych dwóch form budownictwa dokonano zgłoszeń i wydano pozwoleń obejmujących 98,6% mieszkań ogólnie.

wydane pozwolenia

Źródło: GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 roku”

Najgorzej prezentują się dane dotyczące rozpoczętych w tym roku budów. Bowiem w okresie 10 pierwszych miesięcy br. rozpoczęto budowę 178,3 tys. mieszkań, co jest o 25,3% mniejszym wynikiem, niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli o 28,3% mniej budów, niż rok wcześniej. W przypadku inwestorów indywidualnych sytuacja prezentuje się nieco lepiej, ci rozpoczęli budowę 74,8 tys. mieszkań, czyli 20,4% mniej, niż w tym samym okresie 2021 r. W pozostałych formach budownictwa (spółdzielczych, komunalnych) rozpoczęto budowę ponad 2,5 tys. lokali, gdzie przed rokiem było ich 4 153.

Według szacunków GUS na koniec października w budowie pozostało ponad 960 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 2,3% mniej, niż rok wcześniej w tym samym okresie.

rozpoczęte budowy

Źródło: GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 roku”

Zobacz także: Ceny mieszkań są stabilne i scenariusz spadku cen się nie realizuje – mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development

Ruch budowlany - przoduje mazowieckie

Od stycznia do końca października największy ruch budowlany odnotowano w województwie mazowieckim, w którym oddano 33,5 tys. mieszkań, rozpoczęto 46,4 tys. budów. I wydano niespełna 32 tys. pozwoleń na budowę. W Wielkopolsce było to kolejno 20,3 tys., 17 tys. oraz 24,3 tys., podobnie jak w województwie małopolskim.

ruch budowlany województwa

Źródło: GUS „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2022 roku”

Zobacz także: Przez 10 lat w Polsce zbudowano 1,7 mln nowych mieszkań, a mimo to wciąż ich brakuje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.