Startują zapisy na obligacje PCC Rokita. Spółka proponuje inwestorom wyższe oprocentowanie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 paź 2019, 07:19

Startują zapisy na Obligacje PCC Rokita – spółka oferuje inwestorom wyższe oprocentowanie

Od dzisiaj do 21 października można zapisywać się w publicznej ofercie obligacji PCC Rokita. Oferta opiewa na zaledwie 15 mln zł, co oznacza, że jest to jedna z najmniejszych ofert obligacji z jaką wychodzi przez spółkę chemiczną. PCC Rokita zdecydowała się podnieść oprocentowanie do 5,5%. Wykupi obligacje serii GA nastąpi po 7 lata od daty ich przydziału.

Spółka planuje wprowadzić również obligacje do obrotu. Do tej pory na rynku Catalyst notowanych jest 12 serii papierów dłużnych, a ich oprocentowanie wynosi 5%. Po kilku latach zdecydowano się na podwyższenie oprocentowania do 5,5%.

Ostatnią emisję przeprowadzono w kwietniu, kiedy oferowano obligacje korporacyjne. Termin spłaty przypada na kwiecień 2016 roku.

Zobacz także: PCC Rokita rozpoczyna emisję nowych obligacji. Zapisy potrwają do 25 kwietnia

Obligacje PCC Rokita serii GA – warunki emisji

PCC Rokita podczas trwającej publicznej emisji obligacji wyemituje 150 tys. sztuk obligacji serii GA o wartości nominalnej 100 zł każda. Ich oprocentowanie wynosi 5,5% i przez okres trwania zapisów będzie stałe. Odsetki będą wypłacane w okresach co 3 miesiące. Tym samym pierwsza wypłata nastąpi w styczniu 2020 r. Same obligacje będą notowane i zostaną wprowadzone na rynek Catalyst. Wykup nastąpi w terminie 7 lat od przydziału, czyli w październiku 2026 r. Spółka zastrzega sobie prawo do wcześniejszego wykupu obligacji.

- Na dzień zatwierdzenia Prospektu Podstawowego Emitent nie precyzuje sposobu wykorzystania wpływów z poszczególnych emisji Obligacji. Uzyskane środki mogą zostać przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych, których podstawowym celem jest osiągnięcie zysku, lub inne konkretne cele, w tym: spłatę zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek lub z tytułu wykupu poprzednio wyemitowanych obligacji – napisano w VII Programie Emisji Obligacji PCC Rokita.

Parametry emisji obligacji PCC Rokita serii GA

Oprocentowanie5,50%
Okres odsetkowy3 miesiące
Termin wykupu7 lat
Data zapadalnościPaździernik 2026 r.
Liczba oferowanych obligacji150 tysięcy
Cena emisyjna100,00 zł
NotowaniaCatalyst

Zapisy na obligacje PCC Rokita serii GA przyjmuje Dom Maklerski BDM S.A.

Podwyższenie kuponu do 5,5%

Spółka chemiczna zdecydowała się na podwyższenie oprocentowania pierwszy raz od 2014 roku. Wartość tej oferty jest niższa w porównaniu do wcześniejszych emisji, wynosi 15 mln zł. Jak podkreśla Michał Sadrak ostatni raz tak niska wartość emisji miała miejsce w 2011 roku.

- To rynek rozstrzygnie, czy Rokita zareagował odpowiednio podnosząc kupon o 0,5 pkt proc. względem poprzednich 12 emisji. Na ten moment wydaje się, że zaakceptowanie przez spółkę kosztów odsetkowych wyższych o 0,5 mln zł w perspektywie całego życia emisji to niewiele, jak na próbę utrzymania się przy siedmioletnim okresie spłaty. Zresztą i sama spółka można nie być przekonana, że to wystarczy, jeśli zdecydowała się obciąć wartość emisji do najniższego poziomu od ośmiu lat (tylko pierwsza emisja Rokity z 2011 r. warta była 15 mln zł) – komentuje Michał Sadrak z obligacje.pl.

Warto dodać, że w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła inflacja. Inflacja CPI w Polsce osiągnęła poziom 2,8% i jest na najwyższym poziomie od lat. Notowania akcji PCC Rokita w tym roku znajdują się pod presją. Wyniki finansowe spółki pogorszyły się ze względu na rosnące ceny energii, pogorszenie sytuacji na rynkach alkaliów i poliuretynów na których działa spółka oraz wzrost kosztów podatkowych.

Harmonogram emisji obligacji grupy PCC Rokita

Rozpoczęcie oferty8 października 2019 r.
Zakończenie oferty21 października 2019 r.
Przydział obligacji22 października 2019 r.
Pierwsza data płatności odsetekStyczeń 2020 r.
Data wykupuPaździernik 2026 r.
Planowane pierwsze notowanieListopad 2019 r.
NotowaniaCatalyst

Zobacz także: 2 mld zł są warte obligacje KGHM wprowadzone do obrotu na Catalyst. Już widać zainteresowanie nimi na rynku wtórnym

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.