Rejestr obligacji KDPW ma zapewnić bezpieczeństwo inwestorom przez to, że każda emisja obligacji będzie publiczna
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 gru 2019, 07:01

Rejestr obligacji ma zapewnić bezpieczeństwo inwestorom. Rok 2019 przyniósł kilka ważnych zmian na rynku papierów dłużnych

W lipcu 2019 roku Krajowy Rejestr Papierów Wartościowych uruchomił rejestr zobowiązań emitentów, znany również pod nazwą rejestr obligacji. Dzięki temu powstała baza papierów dłużnych, która jest dostępna dla każdego zainteresowanego. Emitenci mają czas jedynie do 31 marca 2020 roku, aby uzupełnić dane w rejestrze, a wszyscy inwestorzy na rynku długu otrzymają dostęp do przydatnego narzędzia.

Rejestr zobowiązań emitentów jest dostępny na stronie KDPW. Jak na razie zarejestrowanych jest 1000 spółek, które uzupełniły informacje na temat aktualnego salda zadłużenia. Usługa obejmuje gromadzenie informacji o obligacjach, listach zastawnych oraz certyfikatach inwestycyjnych. Ogólnodostępna baza ułatwia inwestorom wyszukiwanie informacji na temat m.in. liczby wyemitowanych obligacji przez spółkę i stanu ich zapadalności.
 

rejestr

Zobacz także: Ustawodawca ureguluje obligacje korporacyjne. Małe emisje mogą stać się nieopłacalne ostrzegają eksperci

Jakie informacje gromadzi rejestr obligacji

Już od lipca rejestr zobowiązań emitentów gromadzi informacje z 3 obszarów:

- stan zobowiązań z tytułu papierów wartościowych (zagregowany na poziomie emitenta),

- stan zobowiązań w podziale na poszczególne emisje papierów wartościowych,

- stan realizacji świadczeń.

Emitenci mają czas tylko do końca marca 2020 roku, aby uzupełnić informacje w bazie KDPW zgodnie ze stanem na koniec 2019 roku. Dane, które znajdują się w rejestrze, są ogólnodostępne i bezpłatne do pobrania.

Informacje są aktualizowane raz dziennie. Obecnie w bazie znajduje się 1 000 pozycji, które obejmują zarówno papiery dłużne, jak i certyfikaty oraz listy zastawne. Warto podkreślić, że rejestr obligacji nie obejmuje warunków emisji.

Wprowadzenie rejestru papierów dłużnych przez KDPW jest jedynie częścią większych zmian na rynku obligacji. Należy przypomnieć o obowiązkowej dematerializacji i rejestracji wszystkich papierów w KDPW. Samo uruchomienie rejestru jest pokłosiem afery z udziałem spółki GetBack. Jedną z przyczyn był właśnie brak kontroli przyrostu salda zadłużenia obligacyjnego spółki. Jak się okazało, spółka w ciągu 9 miesięcy zwiększyła poziom zadłużenia do 2,4 mld zł w większości poprzez emisje prywatne obligacji.

Zobacz także: Gdyby doszło do przymusowej restrukturyzacji Getin Noble, to obligacje banku mogłyby zostać umorzone albo zamienione na akcje - Michał Sadrak z portalu Obligacje.pl

Każda emisja obligacji jest publiczna

Rok 2019 wiąże się z wieloma zmianami, jakie zaszły na rynku obligacji. Nie tylko wprowadzenie rejestru zobowiązań emitentów jest nowością. 29 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o ofercie publicznej, która zmieniła zasady oferowania papierów dłużnych. Ma to na celu dostosowanie regulacji do zaleceń unijnych.

Obecnie, po zmianach, wszystkie emisje obligacji mają status publiczny i to niezależnie od tego, czy liczba złożonych propozycji nabycia przekroczy 149 adresatów. Ponadto, ta liczba nie może zostać przekroczona, jeżeli emitent planuje więcej niż jedną emisję w ciągu 12 miesięcy. Emitenci, którzy do tej pory przeprowadzali więcej niż jedną emisję prywatną w roku, będą zobowiązani do przygotowania i publikacji memorandum.

Wraz z nowelizacją ustawy wprowadzono również możliwość zmiany właściciela obligacji po dacie ich wykupu. To oznacza wprowadzenie handlu niewykupionymi obligacjami, jednak ta możliwość dotyczy tylko inwestorów profesjonalnych.

Wprowadzone zmiany w 2019 roku mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów.

Zobacz także: Obowiązkowa dematerializacja akcji spółek od 2020 roku ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.