Losowanie obligacji premiowych to szansa nawet na 10 tys. zł od Skarbu Państwa
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
19 mar 2020, 06:15

Losowanie obligacji premiowych już dzisiaj. To szansa na nawet 10 tys. zł od Skarbu Państwa

Już dzisiaj odbędzie się losowanie obligacji premiowych, a obligatariusz ma szansę wygrać nawet 10 tys. zł.

W czerwcu 2019 roku w ofercie obligacji Skarbu Państwa dostępny były 10-miesięczne premiowe papiery dłużne. Dzięki nim obligatariusz może zarobić dodatkowe pieniądze - każda obligacja weźmie udział w losowaniu premii, a jej wysokość może wynieść nawet 10 tys. zł. Dlatego też te papiery dłużne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

„Nabywcom obligacji premiowych przypominamy, że już za kilka dni – 19 marca - odbędzie się losowanie premii pieniężnych. Spośród nabytych obligacji wylosowanych zostanie aż 62 216 premii o wartości 2 240 000 zł. Wyniki losowania będzie można sprawdzić na stronie internetowej skarbowych obligacji oszczędnościowych www.obligacjeskarbowe.pl” – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Piotr Nowak.

Zobacz także: Obligacje premiowe Skarbu Państwa znowu w sprzedaży. Można zarobić nawet 10 tys. zł w losowaniu

Losowanie nagród w Skarbie Państwa

Obligacje premiowe pojawiają się w ofercie w czerwcu. Osoby zainteresowane przez miesiąc mogą zakupić 10-miesięczne papiery dłużne oprocentowane na 1,5%. Za jeden papier dłużny o wartości 100 zł otrzymamy 1,25 zł odsetek, po uwzględnieniu podatku. Jakie są cechy obligacji premiowych? Krótki okres oszczędzania, stałe oprocentowanie oraz możliwość wygrania nagrody o maksymalnej wysokości 10 tys. zł (minimalna to 10 zł).

Po 10 miesiącach, czyli w marcu, losowane są nagrody dla obligatariuszy. Odbywa się to przy pomocy profesjonalnego elektronicznego programu losującego. Przechodząc do nagrody - do rozlosowania będzie pula ponad 62 tys. premii o łącznej wartości 2,24 mln zł. Najwyższa premia to 10 tys. zł.
 

 Liczba premiiWartość nagrody
I stopnia5610 tys. zł
II stopnia5601 tys. zł
III stopnia5600100,00 zł
IV stopnia5600010,00 zł


Taka okazja została zaoferowana przez Skarb Państwa dopiero po raz drugi i jak widać odnosi sukces. W 2019 roku sprzedano blisko 5,7 mln sztuk obligacji o wartości 569,7 mln zł, natomiast w 2018 roku wartość sprzedanych papierów dłużnych wynosiła 371 mln zł.

Obligacje oszczędnościowe cieszą się popularnością

Rosnąca inflacja wciąż wpływa na zwiększone zainteresowanie obligacjami skarbowymi. W lutym sprzedano papiery dłużne o łącznej wartości blisko 2,3 mld zł.

„Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.081,1 mln zł (47% udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-miesięczne (25%) i 2-letnie (16%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (10%) oraz 3-letnie (1%)” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
 

Obligacje oszczędnościowe luty 2020

Zobacz także: Rekordowa od lat inflacja sprawia, że Polacy szukają alternatywy dla lokat bankowych. Obligacje oszczędnościowe zyskują na popularności

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.