Obligacje na 6,75% rocznie od Legimi - pioniera polskiego rynku e-booków
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 lip 2020, 09:15

Legimi ponownie oferuje obligacje, tym razem na 6,75% rocznie i notuje rekordowe wyniki finansowe

Pionier polskiego rynku e-booków po raz kolejny wychodzi do inwestorów z ofertą obligacji. Tym razem publiczna oferta obejmuje 2-letnie obligacje z rocznym oprocentowaniem na poziomie 6,75%.

Zapisy na obligacje można składać od 1 do 15 lipca włącznie. Pozyskany kapitał spółka zamierza przeznaczyć na rozwój i promocję Legimi na rynku niemieckim (0,5 mln zł), zapewnienie bieżącej płynności finansowej (0,5 mln zł) oraz refinansowanie zadłużenia 1,5 mln zł.

Legimi oferuje dwuletnie obligacje serii Z o wartości nominalnej 1 000 zł każda i oprocentowaniu stałym wynoszącym 6,75%. Obligacje zakładają kwartalną wypłatę odsetek, a łączna wartość emisji może wynieść do 2,5 mln zł.

Zobacz także: „Do tej pory odbyły się 22 emisje na łączną kwotę blisko 23 mln. Wszystkie obsługiwane były terminowo” - relacja z czatu z prezesem zarządu Legimi

Rekordowe wyniki finansowe Legimi

W I kwartale 2020 roku Legimi odnotowało rekordowe wyniki finansowe. Przychody spółki wyniosły 6,27 mln zł w porównaniu do 4,11 mln zł rok wcześniej, a zyski 1,11 mln zł w porównaniu do -0,34 mln zł rok wcześniej.

Liczba klientów Legimi na koniec Q1 2020

Wyniki Legimi

Źródło: Spółka

Poprawiające się wyniki to efekt w głównej mierze rosnącej liczby klientów. Na koniec i kwartału 2020 roku Legimi posiadało 87,6 tys. klientów abonamentowych i korporacyjnych, w tym 52,8 tys. stanowili klienci abonamentowi. Zdywersyfikowany przychód z rozproszonej liczby klientów płacących poprzez abonament stanowi największą siłę spółki. Jak wskazał prezes spółki na czacie inwestorskim model biznesowy Legimi jest skalowalny, ponieważ udział kosztów stałych w działalności spółki jest niewielki.

„Udział kosztów stałych jest stosunkowo niewielki. Zdecydowana większość kosztów Legimi jest zmienna są to koszty sprzedaży, takie jak koszty zakupu ebooków i audiobooków od wydawców i autorów, które są proporcjonalne do liczby użytkowników” - wskazał na czacie prezes Legimi, Mikołaj Małaczyński. To oznacza, że rosnąca skala działalności przekłada się na wzrost zyskowności spółki coraz mocniej.

Prognozy finansowe Legimi na 2020 rok

Legimi prognozy

Źródło: Spółka

Według prognoz Legimi ma zakończyć 2020 roku prawie 25 mln zł przychodu, 4,6 mln zł EBITDA oraz 2,6 mln zł zysku netto. Ponadto spółka zakłada w tym roku spadek kosztów finansowych w związku z obniżką stóp procentowych i poprawiającym się standingiem finansowym spółki.

„Spółka poprawia swoją kondycje finansowa m.in. dzięki obniżeniu zadłużenia obligacyjnego i jego wydłużeniu. Stąd oprocentowanie bieżącej emisji jest dostosowane do bieżących stóp procentowych, ale korzystniejsze dla spółki niż w poprzednich emisjach. W zeszłym roku koszty finansowe obsługi długi wyszczególnione w RZiS osiągnęły blisko 800 tys. zł. Z kolei w tym roku liczmy na obniżenie tej kwoty o ok. 25%” - powiedział na czacie Małaczyński.

Zobacz także: Legimi rozpoczęło dwie, publiczne emisje obligacji. Spółka chce pozyskać pieniądze na dalszy rozwój

Rozwój działalności na rynku niemieckim

Od połowy 2019 roku Legimi rozwija swoją działalność na rynku niemieckim. Po przejęciu Readfy GmbH spółki, która oferuje ebooki w modelu freemium, Legimi rozpoczęło wdrażanie modelu abonamentowego na tamtejszym rynku. Już jest dostępna na rynku niemieckim flagowa oferta Legimi, czyli czytnik za 1 euro. Jeżeli zostanie dobrze przyjęta przez tamtejszych odbiorców to z czasem zacznie rosnąć liczba płatnych abonentów również na rynku niemieckim. To oznaczą, że z dalszym wzrostem abonentów w Polsce będzie zwiększać skalę działalności spółki i dywersyfikować przepływy pieniężne.

Co ciekawe, jak wskazuje Legimi w swojej prezentacji inwestorskiej niewykluczone, że polska spółka wykorzysta know-how swojej niemieckiej spółki córki i zaimplementuje model freemium czytania ebooków za reklamę na rynku polskim.

Zobacz także: Trwa publiczna emisja obligacji Legimi

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.