Ministerstwo Finansów ponownie oferuje obligacje premiowe. Tym razem do wygrania nawet 100 tys. zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 mar 2022, 15:01

Ministerstwo Finansów ponownie oferuje obligacje premiowe. Tym razem do wygrania nawet 100 tys. zł

W marcowej ofercie obligacji skarbowych pojawiły 12-miesięczne papiery premiowe. Gwarantowane oprocentowanie wynosi 1,50%, a dodatkowo można wygrać premie pieniężne nawet do 100 tys. zł.

Obligacje premiowe pojawiły się już kilka lat temu w ofercie Skarbu Państwa. Wtedy były to 10-miesięczne papiery dłużne, oferujące stałe oprocentowanie w wysokości 1,50%, a maksymalna premia pieniężna wynosiła 10 tys. zł. Ostatni raz można było je zakupić w 2019 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii. Teraz, w obliczu rosnącej inflacji i niepewnej sytuacji gospodarczej, wśród papierów skarbowych powracają obligacje premiowe.

Od 1 do 31 marca w ofercie obligacji skarbowych znajdziemy 12-miesięczne papiery premiowe, które gwarantują stałe oprocentowanie na poziomie 1,50%. Każda z zakupionych obligacji weźmie udział w losowaniu premii, które odbędzie się 16 lutego 2023 roku. Maksymalna nagroda opiewa na kwotę 100 tys. zł.

„Poprzednie emisje z 2018 i 2019 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Emisja kolejnej już serii instrumentów premiowych jest odpowiedzią na duże zainteresowanie tego typu obligacjami i stanowi uatrakcyjnienie oferty dla nabywców indywidualnych. Ma również na celu zwiększenie skali oszczędności i promocję wszystkich skarbowych obligacji oszczędnościowych” – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

obligacje POS

Zobacz także: Cavatina Holding uplasowała z sukcesem obligacje o łącznej wartości ponad 40 mln zł

Wracają obligacje premiowe

Pierwsze obligacje premiowe pojawiły się w ofercie Skarbu Państwa w 2018 roku. Wtedy też zaoferowano 10-miesięczne papiery dłużne ze stałym oprocentowaniem. Instrument premiowy powrócił do sprzedaży rok później, w czerwcu. Był to ostatni raz, ponieważ po wybuchu pandemii, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na obniżenie oprocentowania obligacji skarbowych i już nie zaoferował obligatariuszom szansy na dodatkową premię.

Zarówno w 2018 jak i 2019 roku obligacje premiowe cieszyły się sporą popularnością. W pierwszym roku Polacy zakupili 10-miesięczne papiery z szansą na dodatkową wygraną o łącznej wartości 371 mln zł. Rok później jeszcze chętniej kupowano nowy instrument, bo w 2019 roku zakupiono obligacje premiowe za kwotę 569 mln zł. Były one nawet chętniej kupowane niż te indeksowane inflacją (4- i 10-letnie).

Tym razem Ministerstwo Finansów zaoferowało obligatariuszom nieco inne parametry w porównaniu do poprzednich lat. W marcu można zakupić papiery 12-miesięczne ze stałym oprocentowaniem 1,50%. Po upływie tego czasu, a dokładniej 16 lutego 2023 roku nastąpi losowanie premii pieniężnych. Każda zakupiona obligacja bierze udział w losowaniu, a największa przewidywana nagroda to 100 tys. zł. Papiery można oczywiście wykupić wcześniej, jednak w takiej sytuacji nie podlegają one możliwości wygrania premii.

Obligacje premiowe będą w ofercie do 31 marca br. Na razie nie wiadomo, kiedy ponownie pojawią się w sprzedaży.

Zobacz także: Ukraina z sukcesem plasuje obligacje wojenne o wartości 280 mln USD, a Rosja technicznie bankrutuje i nie wypłaca 29 mld USD odsetek

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.