PCC Rokita notuje rekordowe wyniki finansowe i zdradza plany dalszego rozwoju
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 lis 2022, 08:30

PCC Rokita notuje rekordowe wyniki finansowe i zdradza plany dalszego rozwoju

„Całościowo jako firma jesteśmy w stanie utrzymać wysokie poziomy wyników w tak zmiennym otoczeniu, m.in. dzięki naszej strategii dywersyfikacji działalności” – mówi na czacie inwestorskim Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita. Przedstawia dobre wyniki i plany dalszego rozwoju grupy.

PCC Rokita stanowi grupę blisko 30 spółek. Jest producentem i dystrybutorem związków chemicznych takich jak poliole, chloropochodne oraz produkty fosforo- i naftalenopochodne.

Dobre wyniki, w szczególności w segmencie Chloropochodne

PCC Rokita osiągnęła w trzech kwartałach 2022 r. zysk EBITDA w wysokości 615 mln zł, który był wyższy o 40% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Zysk netto wzrósł o 64% i osiągnął 388 mln zł.

Wyniki za I-III kw. 2022 r. grupy PCC Rokita

Dane finansowe PCC Rokita w III kw 2022

Źródło: spółka

Motorem wzrostów w ostatnich kwartałach były przede wszystkim wyniki segmentu Chloropochodne, w którym EBITDA wzrosła o niemal 350%. W 2021 roku za utrzymanie wzrostu odpowiadał z kolei segment Poliuretany, który w tym roku performował słabiej.

Przychody z podziałem na segmenty PCC Rokita

Sprzedaż PCC Rokita w III kw 2022

Źródło: spółka

„Jeśli chodzi o rentowność segmentu Poliuretany, to trzeci kwartał był najsłabszym w 2022 roku. W drugim kwartale ceny polioli zaczęły istotnie spadać. Spadki wyhamowały we wrześniu. Dodatkowo nieznacznie poprawił się popyt, ale nie była to znacząca zmiana” – mówi Rafał Zdon, wiceprezes zarządu.

Wiceprezes wskazuje na przyczyny zmiany prowadzącego segmentu i na dobre wyniki całej grupy.

„Ten i zeszły rok są bardzo specyficzne. Każdy z wymienionych segmentów musiał ostatnio mierzyć się z innymi zagrożeniami, inny był np. wpływ pandemii, wojny, czy też kryzysu energetycznego na ich wyniki. Chciałbym podkreślić, że całościowo jako firma jesteśmy w stanie utrzymać wysokie poziomy wyników w tak zmiennym otoczeniu, m.in. dzięki naszej strategii dywersyfikacji działalności” – podkreśla Rafał Zdon, wiceprezes zarządu.

Rosnące koszty działalności

Spółka zwraca też uwagę na rosnące koszty działalności, przede wszystkim koszy energii.

„Energia elektryczna stanowi istotny koszt naszej działalności, a w szczególności segmentu Chloropochodne. Jednak jako stabilny producent, staramy się zabezpieczać przed wzrostem cen, chociażby częściowymi zakupami energii z wyprzedzeniem” – mówi wiceprezes.

Zarząd zwraca uwagę, że koszt energii w przyszłym roku może być wyższy.

„Kluczowe będzie zachowanie się cen energii w przyszłym roku, a co do tego różne scenariusze są możliwe. Będzie to jednak problem aktualny dla wszystkich energochłonnych producentów, także tych za zachodnią granicą” – podkreśla.

Spółka gromadzi też zapasy węgla.

„Działamy, aby jak najlepiej zabezpieczyć nasze rezerwy. Dokonujemy dodatkowych zakupów, budując własne zapasy tego surowca. W 2022 roku ceny węgla kamiennego były znacząco wyższe niż w zeszłym roku” – dodaje wiceprezes.

Grupa stara się szukać oszczędności w każdym obszarze działalności. Stawia na odnawialne źródła energii w celu redukcji kosztów. Ponadto zakończona została inwestycja w kotłownię wodorową – paliwa, które powstaje podczas produkcji chloru.

Zadłużenie i ewentualne emisje obligacji

Po trzech kwartałach zadłużenie wzrosło ale wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA utrzymuje wciąż niską wartość 0,5. Według zarządu jest on „na bardzo komfortowym poziomie”. Kredyty stanowią 70% zadłużenia ogółem, a obligacje 30%.

Zadłużenie netto PCC Rokita

Zadłużenie PCC Rokita w III kw 2022

Źródło: spółka

Spółka ma więc duże możliwości zwiększania zadłużenia, jeśli byłoby to potrzebne np. do finansowania inwestycji. Jednym ze sposobów, często stosowanych przez spółkę, jest emisja obligacji.

„Jest wciąż przestrzeń do zwiększania zadłużenia, wskaźnik net debt/EBITDA mamy na bardzo komfortowym poziomie. Decyzja o emisji to jednak zawsze wypadkowa wielu czynników. Jeśli tylko przemawiają za tym względy biznesowe, oferujemy obligacje” – wyjaśnia Rafał Zdon.

Plany rozwoju PCC Rokita

Spółka stara się zwiększać wolumeny sprzedaży.

„Zdecydowaliśmy się na budowę uniwersalnego zakładu w Brzegu Dolnym. Jego nominalne zdolności produkcyjne to kilkadziesiąt ton rocznie. (…) Z produkcją chcemy wystartować w połowie 2026 r.” - mówi Rafał Zdon.

Oprócz zwiększania zdolności produkcyjnych, PCC Rokita koncentruje się na produktach specjalistycznych, wysokomarżowych. Rozwija też sprzedaż przez coraz większą obecność na rynkach zagranicznych.

„Rozwijamy ten kanał sprzedaży, bo jak widzimy przynosi wymierne wyniki. W najważniejszych dla nas krajach staramy się zatrudniać odpowiedzialnego za nie managera lub spółkę handlową. Dzięki temu jesteśmy bardzo mocno obecni na rynkach Europy, ale także Turcji czy USA. Prowadzimy też działalność w Azji, gdzie naszym przyczółkiem jest Tajlandia. Jest to rynek z potencjałem godnym uwagi” – podkreśla Rafał Zdon.

PCC Rokita także opracowuje i wprowadza nowe produkty na rynek.

„Dużo inwestujemy w R&D, gdzie zatrudniamy najwyższej klasy specjalistów (…) Z najciekawszych ostatnich projektów mogę przytoczyć np. poliole do pianek poliuretanowych stosowanych w materacach poprawiających komfort snu i wypoczynku, czy też do tych o właściwościach chłodzących” – wyjaśnia wiceprezes.

Ponadto spółka rozwija gamę polioli, które są wykorzystywane do produkcji lubrykantów dla przemysłu, które z kolei są składnikiem np. płynów hydraulicznych i olejów.

„Liczne projekty prowadzone są także w zakresie naszych produktów fosforowych, choćby produkty do produkcji światłowodów i baterii” – kończy Rafał Zdon.

Zobacz także: „Realizujemy ambitne inwestycje, a nasze wyniki rosną rok do roku” - relacja czatu z wiceprezesem PCC Rokita

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.