Ceny miedzi już nie spadają, bo eksperci przewidują jej niedobory. Polski gigant miedziowy KGHM może na tym skorzystać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 wrz 2022, 11:56

Ceny miedzi już nie spadają, bo eksperci przewidują jej niedobory. KGHM jawi się jako okazja inwestycyjna

Eksperci przewidują niedobory miedzi. Może nawet dojść do wojen o ten surowiec. Wśród wygranych w tym kontekście spółek może być KGHM.

Ciekawie zrobiło się na rynku miedzi i spółek miedziowych. Doświadczone inwestorskie nosy mogą wietrzyć okazję. Przypomnijmy, że miedź zwana jest Dr Copper. Mówi się bowiem, że ma doktorat z ekonomii i jej zachowanie świetnie przewiduje to, co będzie się działo w światowej gospodarce.

Nadchodzą wojny o miedź?

Trzeba zacząć od tego, że – jak zwrócił uwagę Ole Hansen, analityk rynku surowców Saxo Banku – cena miedzi przestała spadać, mimo że wciąż utrzymują się obawy o tempo wzrostu gospodarczego w Chinach. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zapasy tego surowca w magazynach znajdują się już na niskim poziomie, najniżej od 8 miesięcy. Co więcej, zapasy miedzi ważone popytem znajdują się niemal 60% poniżej 5-letniej mediany.

Z podażą miedzi mogą być problemy, bo np. produkcja w Chile spadła do poziomu najniższego od 2004 roku, a na horyzoncie pojawiają się problemy kopalni Antofagasta. Ba, niektóre media piszą o nadciągającej „wojnie o miedź”, biorąc pod rozwagę ostrzeżenia analityków S&P: niedobory miedzi, która jest niezwykle potrzebna w procesie produkcji różnorakich urządzeń związanych z elektryfikacją i energetyką, mogą wywołać nawet międzynarodowe napięcia.

Zapasy surowców ważone popytem względem 5-letniej mediany

surowce zapasy

Źródło: Goldman Sachs

Przypomnijmy, że tona miedzi w rok potaniała o -17%, a w ciągu 5 ostatnich miesięcy o -24%. W horyzoncie 3 lat podrożała jednak o 36%. Po covidowym krachu miał bowiem miejsce rajd cenowy, który w dużej mierze wycenił dynamiczne post-pandemiczne odbicie w światowej gospodarce.

Co ciekawe, instytucje zwiększają pozycje na wzrost ceny miedzi, a odwrotnie czynią mali i duzi spekulanci.

Zobacz także: 15 dywidend od spółek z GPW, które zostaną wypłacone jeszcze we wrześniu, w tym 6 z wysoką stopą dywidendy

Akcje KGHM coraz bardziej atrakcyjnie wyceniane przez rynek

Oczywiście, pisząc o miedzi, nie można pominąć KGHM. Nasz polski miedziowy gigant, notowany na stołecznym parkiecie, został w ciągu ostatniego roku mocniej przeceniony, niż sam surowiec. Jego wycena spadła o -44%, do 19 mld zł.

I trzeba zauważyć, że KGHM stał się przez to niezwykle tani. Spójrzmy na wskaźniki. C/WK = 0,60 (średnia dla branży to 1,16). To oznacza, że 1 zł aktywów można kupić za 60 gr. Wskaźnik ten poniżej wartości 1 zawsze oznacza mocne niedowartościowanie spółki, a w przypadku firmy mającej tak dobre perspektywy przed sobą, można powiedzieć, iż informuje o niezwykłej okazji inwestycyjnej. Podobnie zresztą, jak wskaźnik C/Z, który wynosi 2,88, oraz EV/EBITDA sięgający ledwie 3,32.

Zobacz także: „W długim terminie widzimy potencjał do wzrostu popytu na miedź, a co za tym idzie także wzrostowy trend cenowy” - relacja czatu KGHM

A warto podkreślić, że wskaźniki finansowe KGHM wyglądają bardzo zdrowo. ROA wynosi 12,45%, ROE aż 21%, a marża operacyjna sięga niemal 24%. Nic dziwnego, że średnia cena docelowa z 9 rekomendacji wynosi 125,54 zł, czyli jest 30% powyżej obecnej.

A co słychać w KGHM? W I połowie 2022 r. miedziowy gigant pokazał 4 180 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 3 725 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach 17 926 mln zł (14 506 mln zł przed rokiem). Skorygowana EBITDA w I połowie 2022 r. sięgnęła 5 309 mln zł (5 313 mln zł rok wcześniej). W ujęciu jednostkowym zysk netto wyniósł 2 808 mln zł, wobec 4 226 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w lipcu 2022 roku 51,5 tys. ton i była niższa 10% r/r, a produkcja miedzi płatnej wyniosła 60 tys. ton (-8% r/r). Niedawno koncern podpisał list intencyjny z rumuńską firmą Nuclearelectrica w sprawie procesu wdrożenia reaktorów modułowych SMR.

Wyniki finansowe KGHM w I półroczu 2022

finanse kghm

Źródło: KGHM

Niektórzy analitycy podchodzą jednak do waloru sceptycznie, jak Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ. W lipcowym raporcie wydał rekomendację „trzymaj” i napisał: „Walory KGHM mogą zachowywać się gorzej od akcji porównywalnych spółek lub spółek zajmujących się innymi surowcami. Niepokoi nas rosnąca baza kosztów KGHM Polska, przepływy pieniężne spółki w dalszym ciągu budzą nasze rozczarowanie, a wolumeny produkcji w br. także nie robią wrażenia. Ponadto obawiamy się, że podatek miedziowy powróci do wyższego poziomu w 2023 roku.”

Roczne wyniki finansowe KGHM i prognoza

roczne finansowe kghm i prognoza

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Zarządzający funduszami hedge mają więcej szczęścia, niż umiejętności – wynika z badań naukowców

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.