Fundusze ETF są idealne do budowania portfela inwestycyjnego, wyjaśniają eksperci BlackRock
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 maj 2022, 13:36

Fundusze ETF są idealne do budowy portfela inwestycyjnego, wyjaśniają eksperci BlackRock podczas Warsaw Passive Investment Conference 2022

Płynność i możliwość szerokiej dywersyfikacji portfela to główne zalety ETFów – powiedzieli eksperci z BlackRock podczas Warsaw Passive Investment Conference 2022.

„Dzięki ETF inwestorzy mogą łatwo uniknąć home bias, czyli koncentrowania portfela w swoim kraju, na swoim rynku” – doradzili analitycy BlackRock podczas Warsaw Passive Investment Conference 2022.

Fundusze ETF mają potencjał do dalszego rozwoju

Przypomnijmy, że obecnie na światowych giełdach jest notowanych ponad 10 000 funduszy ETF (exchange traded funds). Pod koniec I kwartału 2022 r. było w nich zgromadzonych ponad 10 bln USD. Fundusze ETF to najszybciej rozwijający się instrument finansowy w historii. Inwestorzy doceniają niskie koszty zarządzania oraz prostotę i przejrzystość.

Christiaan Wiebols z Blackrock Portfolio Analysis & Solutions podkreślił, że inwestorzy doceniają w ETF-ach wiele cech, takich jak:

  • Płynność.
  • Transparentność.
  • Niskie koszty.

„Gdy obserwuję warszawski rynek, to widzę, że tutaj nie ma wielkiego problemu z płynnością ETF-ów. Generalnie jestem pod wrażeniem, jak rozwija się rynek ETF w Polsce” – podkreślił Wiebols.

Matthias Zeinitzer z działu sprzedaży iShares & Wealth for Eastern Central Europe BlackRock zwrócił uwagę, że w ciągu 12 lat wartość aktywów pod zarządzaniem ETF rośnie z roku na rok, nie notując żadnych spadków. Podkreślił, że największe nasycenie rynku inwestycyjnego ETF-ami jest w USA, mniejsze w Europie.

Analitycy BlackRock zwrócili uwagę także na to, że rynek ETF ma jeszcze dużo miejsca do wzrostu. Obecnie aktywa ETF-ów obligacyjnych (1,8 bln USD) stanowią ledwie około 1% wartości obligacji ogółem. Z kolei wartość akcyjnych ETF (7,9 bln USD) stanowią około 6,6% rynku akcji.
 

Wielkość globalnego rynku ETF (bln USD)

wartość globalnego etf

Źródło: BlackRock

Udział ETF w rynku akcji i obligacji

udział etf w rynku akcji i obligacji

Źródło: BlackRock

Zobacz także: Banki zaczynają podnosić oprocentowanie lokat. Pierwsza oferta na 5% w skali roku

ETFy dają szansę na szeroką dywersyfikację portfela

Christiaan Wiebols podkreślił, że ETFy wybitnie nadają się do konstruowania portfela dzięki swoim cechom, a przede wszystkim dzięki temu, że dają szansę na dywersyfikację portfela. „ETFy dają możliwość łączenia różnorodnych klas aktywów, nawet inwestorom, którzy nie dysponują szczególnie dużym kapitałem” – podkreślił Wiebols. „Inwestorzy mogą łatwo uniknąć home bias, czyli koncentrowania portfela w swoim kraju, na swoim rynku” – dodał.
 

Udział danych klas aktywów w uniwersum ETF

Udział danych klas aktywów w uniwersum ETF

Źródło: BlackRock
 

Wiebols wskazał, że obecnie inwestorzy boją się inflacji. „Ona jest już dwucyfrowa i jest co prawda oczekiwanie, że ona przeminie, ale jednocześnie wielu inwestorów chce inwestować w surowce i ETFy umożliwiają łatwe przyjmowanie ekspozycji na rynek surowców” – Wiebols.

Wiebols przyznał, że inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę podczas konstruowania portfela na ESG i kwestię dekarbonizacji. „Wielu klientów prosi o optymalizację portfela pod kątem bez-emisyjności CO2. To zjawisko przybrało na sile od 2019 roku” – powiedział ekspert BlackRock.
 

Warsaw Passive Investment Conference 2022

Zobacz także: Trudno sobie wyobrazić gorsze środowisko dla akcji i obligacji, może być tylko lepiej – sugeruje słynny inwestor Paul Tudor Jones

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.