Alior Bank zamiast CCC w WIG20. Zmiany w najważniejszych indeksach giełdowych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 mar 2023, 09:00

Zmiany w najważniejszych indeksach giełdowych. Już dziś WIG20 opuści CCC, a na jego miejsce wejdzie kolejny bank

Po dzisiejszej sesji nastąpi roczna rewizja portfeli indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych. Największą zmianą będzie wyjście CCC z WIG20. Jego miejsce zastąpi Alior Bank.

17 marca, po zakończeniu sesji na GPW, nastąpi kilka zmian w głównych indeksach w ramach rocznej rewizji portfeli. Jeszcze przed decyzją GPW Benchmark spekulowano, która spółka będzie musiała opuścić najważniejszy indeks zrzeszający 20 firm o najwyższej kapitalizacji i najwyższych obrotach. Będzie to CCC, a jego miejsce zastąpi Alior Bank, czego spodziewał się już wcześniej analityk BM mBanku, Piotr Poniatowski.

„Z dokonanych przez nas wyliczeń miejsc rankingowych wynika, że bez względu na wylosowany dzień sesyjny, przy marcowej rewizji z indeksu WIG20 wykluczone zostanie CCC, a jego miejsce zajmie Alior Bank” - pisał jeszcze w lutym w raporcie analityk BM mBanku Piotr Poniatowski. Warto wiedzieć, że rewizja indeksów została przeprowadzona na podstawie cen zamknięcia z losowego dnia z tygodnia 13-17 lutego.

Jeszcze wczoraj WIG20 spadał poniżej 1,7 tys. pkt i tym samym był najniżej od listopada 2022 roku.

Zobacz także: Jak rozliczyć PIT-38 za 2022 rok, zysk z inwestowania w akcje, kryptowaluty i inwestycje na zagranicznych giełdach

Zmiany w głównych indeksach

WIG20 to nie jedyny indeks, w którym zajdą zmiany po dzisiejszej sesji. Skoro w skład 20 największych spółek na GPW wejdzie Alior Bank to automatycznie opuści on mWIG40. Firmy opuszczające ten indeks to również Mercator Medical oraz DataWalk. W ich miejsce wejdzie wspomniany już CCC, Biomed Lublin oraz BNP Paribas Bank Polska.

Zmiany następują również w indeksie sWIG80. Z jego listy zostanie wykreślone aż 11 spółek: Archicom, ATM Grupa, Biomed Lublin, BNP Paribas Bank Polska, Cavatina, Coal Energy, Getin, IMC Company, Instal Kraków, PHN, Serinus. Ich miejsce zostanie zastąpione przez następujące firmy: Ailleron, Asseco Business Solution, Biomaxima, DataWalk, GreenX, Medicalgorithmics, Mercator, Mostostal Zabrze, Selena FM, Spyrosoft, Wittchen.

Modyfikacje nastąpią również w indeksie WIG30. Do nowych spółek należy zaliczyć od dzisiaj Bumech, Grupę Ciech, Eurocash oraz XTB. Natomiast Amrest, Bank Handlowy, LiveChat oraz Ten Square Games opuszczą jego skład.

Ważnym punktem zmian jest również ograniczenie udziałów spółki PKN Orlen w indeksie WIG20 do 15%, natomiast w indeksie WIG30 do 10%. PKO BP, obok PKN Orlen, też będzie mieć ograniczone udziały do 10% w WIG30.

Zobacz także: Notowania kilku banków wstrzymane. Pojawiają się nowe obawy o stabilność Credit Suisse

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.