Cena srebra zaczęła szybko rosnąć , w 3 sesje podrożało o 10%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 maj 2020, 11:00

Srebro wystrzeliło na północ, w 3 sesje podrożało o 10%

Cena srebra zaczęła gonić cenę złota. Pomógł w tym szef Fed Jerome Powell, który w weekend powiedział, że druk dolarów może być kontynuowany na wielką skalę.

Nadeszły ważne dni dla srebra. Jego cena wyrwała się z poziomu około 15 USD za uncję i w 3 sesje podrożała o 10%. Wydaje się, że to dopiero początek wzrostu i kurs atakuje śmiało ważny opór w okolicach 19 USD.

Srebro zaczęło gonić złoto

Jakie są przyczyny wystrzału ceny kruszców na północ? Przede wszystkim rośnie popyt ze strony inwestorów, gdyż spodziewają się oni dalszego druku dolarów przez Fed. Ich prognozy potwierdził niejako w weekend szef Fed Jerome Powell w wywiadzie dla programu „60 Minutes”. Ceny kruszców są denominowane w USD, więc im więcej dolarów na rynku, tym niższa powinna być wycena „greenbacka”, a więc tym wyższa powinna być wartość uncji złota czy srebra. Metale szlachetne są znane od wieków jako ochrona przed inflacją i ich skuteczność w tym zakresie jest naukowo udowodniona.

Przyczyny wzrostu ceny srebra są także po stronie podażowej. Kwiecień okazał się tym miesiącem w historii, kiedy wydobycie i produkcja złota i srebra spadły najbardziej, aż o ponad 11%. Rynek antycypuje więc niedobory tych kruszców.

Przypomnijmy, że niedawno relacja ceny złota do srebra (gold/silver ratio) znalazła się na historycznie wysokim poziomie. To zwiastowało ruch ceny srebra na północ. Analitycy wskazywali, że srebro zawsze z lekkim opóźnieniem (kilkanaście sesji, kilka tygodni) „goni” cenę złota. Ta relacja wciąż utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie.

Relacja ceny złota do srebra (gold/silver ratio)

gold silver ratio

Źródło: goldprice.org

Zobacz także: Cena srebra została mocno w tyle za ceną złota. Czy cena srebra może wstać z kolan?

Jakie są prognozy dla srebra?

Co dalej z ceną srebra? Niektórzy komentatorzy rynkowi widzą teraz tylko jeden kierunek dla niej: północ.

Inni wskazują na najniższą od 20 lat korelację srebra do akcji. To w domyśle ma zwiastować wielki rynek byka na rynku metalu szlachetnego. Przypomnijmy, że pod koniec roku 2000 uncja srebra była warta ledwie 4,75 USD a w nieco ponad 10 lat podrożała do 49 USD.

Główny strateg Światowej Rady Złota, John Reade przypomina jednak, że srebro w ciągu ostatnich 5 lat zachowało się zdecydowanie gorzej od złota. To powinno zwiększać ostrożność u inwestorów.

Według konsensusu analityków, uncja srebra już w lipcu może być warta niemal 22 USD. Potem jednak powinna wejść w konsolidację, a nawet delikatny trend spadkowy.

prognozy srebro

Zobacz także: „Ceny surowców są atrakcyjne w średnim i długim terminie” – mówi Ole Hansen, analityk Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.