Peter Schiff kontra jego syn Spencer - czyli złoto kontra bitcoin
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 kwi 2021, 07:30

Peter Schiff kontra jego syn Spencer - czyli złoto kontra bitcoin

„Bitcoin to piramida finansowa” – twierdzi znany zwolennik złota Peter Schiff. „Jesteś chory na Zespół Odrzucenia Bitcoina” – odpowiada mu jego syn Spencer. A to wszystko publicznie, na Twitterze.

Zapewne wielu z czytelników Strefy Inwestorów zna postać Petera Schiffa – wielkiego propagatora złota. Ale zapewne niewielu ma świadomość, że Peter ma syna, który już w wieku 18 lat jest wielkim zwolennikiem austriackiej szkoły ekonomii i bitcoina. Ale to jeszcze nic – dochodzi bowiem do ostrych pojedynków na Twitterze między ojcem a synem.

Młody zwolennik cryptos nie oszczędza ojca „złotego dinozaura”

Peter Schiff to działający od kilku dekad propagator inwestowania w złota, twórca portalu SchiffGold.com. Jest on także zwolennikiem liberalnej szkoły ekonomicznej, tępicielem wszelkich przejawów socjalizmu w USA. Ma on 18-letniego syna Spencera, a że jabłko od jabłoni pada niedaleko, to „mały” Schiff jest zwolennikiem austriackiej szkoły ekonomii i nowoczesnej „bezpiecznej przystani”, za jaką zaczyna uchodzić bitcoin.

Na tle złota i bitcoina dochodzi między ojcem a synem do spięć na Twitterze. Obaj mają konta na tym portalu społecznościowym. Obaj mają duże poczucie humoru. Obaj wierzą w magiczną moc „bezpiecznej przystani”, ale dla ojca jest nią złoto, a dla syna – bitcoin.

„W I kwartale 2021 cena złota spadła o 10%, podczas gdy bitcoin podrożał o 100%. Ten rozdźwięk będzie się utrzymywał, bo popyt kieruje się do najlepszej bezpiecznej przystani” – stwierdził niedawno Spencer.

„Na świecie istnieje tylko około 180 walut fiat. Tymczasem jest już ponad 9 tys. kryptowalut, w przypadku 95 ich rynek jest już wart więcej niż 1 mld USD. Czy to jest towar deficytowy? Potencjalna podaż fiat tokenów jest nieograniczona. Inflacja cryptos przekracza daleko inflację fiat” – dogryzł niedawno kryptowalutom (dwa dni po wcześniej cytowanym tweecie syna – przypadek?) Peter Schiff.

Te powyższe tweety pokazują zacietrzewienie obydwu stron. Przyjmuje ono często komiczną postać. Zerknijmy choćby na to, co działo się po tweecie Petera z 1 kwietnia. Zażartował on, że „pomylił się co do bitcoina”. Odpowiedź Spencera? „Ze wszystkich tweetów, jakie opublikowałeś w ostatnich latach o bitcoinie, to był jedyny, z którym w pełni się zgadzam” – odparował.

aprilis

Spencer nie ma wielkich oporów przed zamieszczaniem obrazków nieco ośmieszających ojca. Jeden z przykładów poniżej: Peter jako dinozaur trzymający złoto. Wielokrotnie zdradził już, że jego ojciec nie ma ani jednego bitcoina, ale „być może da się namówić na zakup jakichś satsów w przyszłości”. [Satsy, czyli satoshi – chodzi o 100 mln cząstek, na które dzieli się 1 BTC.]

Inny przykład:

Dyskusje są zacięte, riposty cięte. Peter wskazuje że ci, którzy kupują dziś bitcoina, liczą na to, że jutro pojawią się masy, które będą kupowały BTC szukając ochrony przed wysoką inflacją, ale gdy wszyscy się obudzą, to będą kupować złoto, a nie bitcoiny. Odpowiedź syna? „Twój ciężki przypadek Zespołu Odrzucenia Bitcoina nie zostanie łatwo wyleczony, ale wciąż mam nadzieję! Wiem, że gdzieś w tobie jest HODLer” – odpowiada Spencer.

inflacja

Zobacz także: Indie chcą zakazać obrotu kryptowalutami. Czy to się może w ogóle udać?

Peter Schiff liczy na odrodzenie złota wraz z pojawieniem się wysokiej inflacji w USA

Przy okazji warto chyba zerknąć, co w ostatnim czasie mówi o ekonomii i inwestowaniu Peter Schiff. Zwraca on uwagę, że gospodarka USA jest w złym stanie, a polityka pieniężna jest szalona. Podkreślił, że w lutym kredyt konsumencki urósł o 27,6 mld USD, 10-krotnie przebijając prognozę, co oznacza, że Amerykanom nie starczają już zapomogi. Schiff podkreśla także, że Fed lekceważy inflację. Jego szef Jerome Powell będzie odpowiedzialny za wypuszczenie dżina z butelki – ostrzega Schiff.

Schiff podkreśla, że większość najważniejszych towarów USA muszą importować. Deficyt handlowy w lutym sięgnął najwyższego poziomu w historii.

Oczywiście, Peter Schiff jest nastawiony byczo do złota. „Gdy inwestorzy zrozumieją, że inflacja wygra z FED-em bez walki, dojdzie do wyprzedaży na rynku obligacji i do szaleństwa zakupowego na rynku złota” – przekonuje Schiff.

Peter Schiff (ur. 1983) to prezes Euro Pacific Capital, doradca ekonomiczny Rona Paula, właściciel portalu SchiffGold.com. Jako jeden z nielicznych ekonomistów przewidział kryzys finansowy 2008 roku, wskazując na zbyt wysokie zlewarowanie amerykańskich przedsiębiorstw. Absolwent Haas School of Business (przy UC Berkeley). Co ciekawe, jego ojciec Irwin był synem żydowskich emigrantów z Polski.

A my na koniec mamy bardzo poważne pytanie do zwolenników złota i kryptowalut: czemu nie można posiadać jednego i drugiego? To jakiś problem? Ktoś takiego rozwiązania zakazuje?

Zobacz także: Debiut Coinbase na Nasdaq w przyszłym tygodniu. To będzie pierwsza giełda kryptowalut notowana na rynku giełdowym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.