Złoto w polskiej walucie najwyżej w historii i zbiera się do wielkiego byczego rajdu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 lis 2021, 09:35

Złoto wyceniane w polskiej walucie pobiło rekord cenowy z sierpnia 2020 i zbiera się do wielkiego byczego rajdu

Wysoka inflacja i rosnące zakupy złota ze strony Chin – to są czynniki, które będą napędzały wzrosty jego ceny w średnim i długim terminie. W krótkim terminie kurs XAU może się jednak jeszcze mocno wahać.

7 746,73 zł za uncję trojańską – taki jest nowy rekord cenowy złota w PLN. Padł on w piątek 19 listopada. W wielu innych walutach kruszec również znajduje się na historycznych maksimach, ale nie w dolarze amerykańskim. Jednakże niektórzy eksperci nie mają wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, gdy Król Metali denominowany w USD również wyjdzie na historyczne maksima, ponad 2 075 USD.

W ciągu 3 miesięcy złoto wyceniane w PLN podrożało o 9%. Wyceniane w USD – o ledwie 2%. Licząc od początku 2021 roku, kruszec wyceniany w złotym podrożał o 8,2%, a wyceniany w dolarze potaniał o 3%.

Notowania XAU/PLN – 12 miesięcy

Notowania XAUPLN

Źródło: goldprice.org

W oczekiwaniu na rajd w kierunku 2 300 USD a nawet 2 500 USD…

Wielu ekspertów wskazuje, że nadchodzi czas złota, z uwagi na wysoką inflację. Colin Cieszynski, główny strateg SIA Wealth Management, pozostaje mocno byczo nastawiony do złota, właśnie z uwagi na wysoką inflację, która w USA sięga już 6,2%.

Innym czynnikiem, który powinien wspierać cenę złota, niż wysoka inflacja, są rosnące zakupy tegoż kruszcu ze strony Chin. W październiku Chiny zaimportowały najwięcej złota od blisko dwóch lat – 122 tony.

„Oczekiwałem cofnięcia kursu XAU/USD od 1 830 i to zobaczyliśmy. Tak długo, jak pozostajemy ponad tym poziomem, można pozostawać niezwykle byczo nastawionym do Króla Metali w średnim i długim terminie” – stwierdza Bill Baruch, prezydent Blue Line Futures.

Niezmiennie złotym bykiem pozostaje David Hunter, analityk makroekonomiczny znany ze swoich kontrowersyjnych, kontrariańskich prognoz. Według niego, złoto w najbliższych miesiącach powinno osiągnąć cenę 2 500 USD za uncję, a wraz z nim będzie drożało srebro oraz akcje „złotych” i „srebrnych” spółek.

Niezwykle byczy jest również David Brady, analityk rynku metali piszący dla portalu Silver Chartist. „Kupuję każdy dołek na złocie. Na horyzoncie widać już grzejącą silniki złotą rakietę. Mój cel w długim terminie dla złota to 2 300 USD za uncję. Ten rajd będzie odpowiedzią na politykę Fed. Przy czym trzeba pamiętać, że po drodze mogą się przytrafić korekty, nawet głębokie, a w najgorszym scenariuszu, mało prawdopodobnym, ale prawdopodobnym, kurs XAU/USD może spaść nawet do 1 500 USD za uncję, jednak jeśli ma się tak stać, to w najbliższych tygodniach, a potem zobaczymy wielką hossę” – twierdzi Brady.

Notowania XAU/USD

Notowania XAUUSD gold

Źródło: Silver Chartist

Zobacz także: Sierra Gorda i zagraniczne aktywa KGHM nakręciły zyski spółki. Wynikom w czwartym kwartale może sprzyjać drożejący dolar

…może się jeszcze dużo zdarzyć

Jednakże warto zwrócić uwagę, że konsensus prognoz analityków dotyczący kursu XAU/USD w najbliższych miesiącach nie jest tak optymistyczny. Przewiduje on, że pod koniec roku uncja będzie kosztowała 1 811 USD, a pod koniec I kwartału 2022 jej cena spadnie do 1 792 USD.

Konsensus prognoz dla XAU/USD

Konsensus prognoz dla XAUUSD

Źródło: longforecast.com

Ole Hansen, główny analityk surowcowy w Saxo Banku, zauważa, że w ostatnich tygodniach złoto zachowało się relatywnie mocno, więc teraz nadszedł czas na krótszą bądź dłuższą konsolidację. Wskazuje także, że nie jest możliwy dalszy rajd cenowy na złocie, jeśli nie odżyje popyt na kruszec ze strony funduszy ETF. Niestety, ale inwestorzy instytucjonalni wciąż mają mniej i mniej złota w portfelach.

Złoto w rękach inwestorów instytucjonalnych (tony) na tle kursu XAU/USD

Złoto w rękach inwestorów instytucjonalnych

Źródło: McClellan Financial

Również znany trader, miłośnik metali szlachetnych Bob Loukas wskazuje na Twitterze, że złoto w najbliższych miesiącach może się jeszcze konsolidować, przed długim trendem wzrostowym, który powinien potrwać od mniej więcej lutego 2022 do grudnia.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na najświeższą ankietę Kitco News. 47% analityków z Wall Street przewiduje, że w tym tygodniu cena złota wzrośnie, podczas gdy dwa tygodnie temu bycze nastawienie prezentowało 83% z nich. Tak mocny spadek sentymentu jest sygnałem alarmowym dla kruszcu, w krótkim terminie.

Ankieta Kitco Gold Survey z 19 listopada br.

Ankieta Kitco Gold Survey z 19 listopada br.

Źródło: Kitco News

Zobacz także: Bessa na WIG-Nieruchomości może się dopiero rozkręcać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.