Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych – Raport 07/2008 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika dominik
04 sie 2008, 11:16

Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych – Raport 07/2008

Jak co miesiąc oddaję do Twoich rąk raport statystyczny, którego celem jest przybliżenie najważniejszych informacji na temat kluczowego indeksu giełdy amerykańskiej: S&P 500 (USA). Przy okazji zamieszczam wybrane informacje o innych światowych indeksach (DAX, NIKKEI), jak również o WIG20.

Statystyczne podsumowanie miesiąca na rynkach zagranicznych

Poniżej przedstawiam najciekawsze uwagi i wnioski, po analizie danych. Więcej informacji znajduje się w raporcie.

Bardzo ciekawie wygląda stosunek zysku do straty w 2008 roku narastająco. Wynosi on 0,7, zaś w okresie ostatniego roku tylko 0,5, gdy w okresie 5 lat, czyli od 01.08.2003 do 31.07.2008 – 8,7. Na marginesie mogę powiedzieć, że w okresie od 01.08.2003 do szczytu indeksu w dniu 09.10.2007 wartość stosunku zysku do straty wynosiła aż 14,1. Zwracam uwagę na wykresy 50-dniowej EMA oraz 15-miesięcznej. Wykres znajduje się poniżej 50-dniowej EMA. Dane za okres 5 lat pokazują, że na przełomie roku 2007/2008 kurs przebił od góry swoją 15-miesięczną EMA i w kwietniu 2008 podjął nieudaną próbę jej przebicia od dołu. Atak okazał się porażką indeksu zaś 50-dniowa EMA pozostaje silnym oporem. Warto odnotować fakt, że wartość 15-miesięcznej EMA w okresie 10 lat była doskonałym wyznacznikiem panującego na rynku trendu. Okres jej przebicia od góry, a następnie od dołu, potwierdzając tym samym zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy, wyniósł ponad 3 lata! Warto zawsze widzieć szerszą perspektywę rynku, bo pokazuje ona panujące na nim cykle i trendy.W końcowej części raportu zamieściłem analizę 10 największych banków amerykańskich, które odczuwają przez cały czas skutki swojego zaangażowania w kredyty hipoteczne oraz indeksu Banks Index (Nasdaq). Zestawienie notowań poszczególnych banków z S&P 500 pokazuje nam w sposób jednoznaczny, że ten sektor okazał się jednym z najsłabszych i ma duży wpływ na notowania głównego indeksu.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się we wrześniu 2022 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński omawiają ciekawe spółki z polskiej giełdy.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Raport"Jak inwestować w spółki dywidendowe".
 • BONUS SPECJALNY ②: Webinar"Dobre spółki dywidendowe – jak je znaleźć i stworzyć portfel dywidendowy".
 • BONUS SPECJALNY ③: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 22 października 2022 r.).
 • BONUS SPECJALNY ④: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost