Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Amerykańska gospodarka na zakręcie. Fed może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych szybciej

Rezerwa Federalna podniosła swoją benchmarkową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego na ostatnim posiedzeniu, kontynuując swoje wysiłki w walce z inflacją pomimo zawirowań w systemie bankowym. Jednak oświadczenie banku i prognozy gospodarcze urzędników sugerują, że koniec podwyżek stóp jest bliski.


Decyzja Fed w obliczu kryzysu bankowego. Podwyżka stóp procentowych zgodna z obecnymi oczekiwaniami

Rezerwa Federalna kontynuuje walkę z inflacją, podnosząc stopę procentową

Ostatni ruch podnosi docelową stopę funduszy federalnych do 4,75% z 5%, co oznacza 9. podwyżkę w ostatnich miesiącach.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej podkreślili solidność amerykańskiego systemu bankowego w swoim oświadczeniu w środę, ale zauważyli, że ostatnie zawirowania prawdopodobnie spowodują ograniczenie dostępności kredytów, a tym samym amerykańskiej gospodarki.

„Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny” - czytamy w oświadczeniu. „Ostatnie wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz wpłyną na aktywność gospodarczą, zatrudnianie i inflację. Zakres tych skutków jest niepewny”.

Oświadczenie nie dało wielu wskazówek co do kolejnych ruchów Fed, zamiast tego podkreślając zależność od nadchodzących danych gospodarczych i przypuszczalnie dalszego rozwoju sytuacji w sektorze bankowym.

Akcje Tesli wzrosną 900% do końca tej dekady, uważa legenda inwestowania Ron Baron

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, stwierdził, że bank centralny nie uważa już, że „ciągłe podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie w celu powstrzymania inflacji”. Zmienił on ton swojego przekazu na bardziej gołębi, mówiąc, że „pewne dodatkowe zacieśnienie polityki może być odpowiednie”.

Rząd może wkroczyć, by chronić deponentów po fakcie (jak to miało miejsce w przypadku Silicon Valley Bank i Signature Bank), ale to nie jest pocieszenie dla inwestorów kapitałowych. W świetle dnia, rynki mogą postrzegać zbliżający się koniec podwyżek stóp jako bardziej pozytywną rzecz - pod warunkiem, że kruche zaufanie do banków regionalnych w kraju może zostać wzmocnione.

Bitcoin i kryzys bankowy paliwem ostatnich wzrostów Nvidii

udostępnij: