Przejdź do treści
S&P500: SCENARIUSZE NA 2024
Kategoria::
Kategoria

Adaptacja AI i spadające stopy procentowe napędzą wyceny akcji w USA. Prognozy dla S&P500 na 2024 rok

Czy możemy spodziewać się kolejnego imponującego wzrostu S&P 500 o 20% w 2024 roku? To pytanie, które obecnie nurtuje wielu ekspertów rynkowych.


Obecny boom na rynku akcji wynika z kilku czynników, takich jak Big Tech zyskujący dzięki postępowi sztucznej inteligencji. Analitycy z kolei są bardziej optymistyczni co do perspektyw wzrostu zysków firm. Spadek inflacji w USA (na Świecie również) stworzył nadzieję na obniżki stóp procentowych, co z kolei wpłynęło na rentowność długu skarbowego o dłuższym terminie zapadalności. Gospodarka amerykańska nadal rozwija się dynamicznie.

Zobacz także: Saxo Bank szykuje cenową rewolucję w 2024 r. Prowizje i opłaty dla inwestorów znacząco spadną

Chociaż te pozytywne trendy mogą się utrzymać, warto zwrócić uwagę na historyczne dane. Wzrost indeksu o ponad 20% rzadko skutkowało kolejnymi takimi sukcesami. Dow Jones Market Data informuje, że było 26 lat z co najmniej 20% wzrostem, ale według DataTrek Research zaledwie dziewięć okresów z kolejnymi takimi wynikami.

Najczęstszym przykładem podawanym przez amerykańskich dziennikarzy na nowojorskim parkiecie jest przykład z 1982 i 1983 roku, kiedy to spadające stopy procentowe sprzyjały optymizmowi co do dalszego rozwoju gospodarki.

Zobacz także: Te akcje mogą podwoić wartość w 2024 roku. 15 spółek z potencjałem wzrostu ponad 100%, według analityków

Obecna sytuacja przypomina te nadzieje. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe, co z kolei utrzyma dynamikę wzrostu gospodarczego.

Według prognoz, do końca 2024 r. rynek może odzwierciedlać oczekiwania, że zagregowany zysk na akcję dla indeksu wzrośnie do 274 USD na koniec 2025 r., w porównaniu z obecnymi 218 USD.

To wszystko może przyczynić się do potencjalnego wzrostu S&P 500 o 20% do 5719, w porównaniu z obecnymi 4766. Choć to brzmi ambitnie, możliwe jest, jeśli stopy procentowe spadną zgodnie z oczekiwaniami, co z kolei zwiększy wartość przyszłych zysków.

Indeks S&P500 jest dostępny na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem (link)

Zobacz także: Hossa na obligacjach. Powell napędził spadek rentowności

Porównanie do ery internetowego boomu z lat 90-tych dodaje do tego optymizmu. Jednakże, oczekuje się, że sektor technologiczny wzrośnie o 16% w zakresie zysku na akcję do 2025 r., podczas gdy pozostałe sektory będą rosły mniej dynamicznie. To oznacza, że aby osiągnąć 20% wzrost indeksu S&P 500 w 2024 r., ceny muszą gwałtownie wzrosnąć, a zyski z sektora technologicznego lub innych sektorów muszą rosnąć bardziej dynamicznie, niż się obecnie oczekuje.

Jak zauważa Nicholas Colas, założyciel DataTrek, mamy teraz do czynienia z nową wersją historii z lat 80. i 90., jednak kolejny rok z 20% wzrostem S&P 500 z pewnością zależy od wielu czynników i musi się wszystko układać dokładnie tak, jak powinno.

Zobacz także: Akcje Tesli wzrosły w tym roku ponad 100%. Producent samochodów elektrycznych wciąż na fali, mimo niższych prognoz sprzedaży
udostępnij: