Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Prognozy przed posiedzeniem EBC. Czy stopy procentowe w strefie euro pójdą w górę?

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie ogłosi dzisiaj podwyżkę swojej głównej stopy procentowej o ćwierć punktu procentowego. To będzie oznaczać koniec naśladowania Rezerwy Federalnej, która zdecydowała się zatrzymać kampanię podnoszenia kosztów pożyczek.


FED utrzymał stopy procentowe bez zmian. Ważne posiedzenie banku centralnego USA

Po roku od rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych przez EBC, gospodarka strefy euro, obejmującej 20 krajów korzystających z jednej waluty, wpadła w recesję. Jednak stopa inflacji nadal utrzymuje się powyżej 6%, daleko przekraczając cel EBC wynoszący 2%. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 4%, według najnowszych danych.

Inflacja CPI w USA osłabła w maju. FED może wstrzymać cykl podwyżek stóp procentowych już jutro

Prezes EBC, Christine Lagarde zorganizuje konferencję prasową, aby wyjaśnić dzisiejszą decyzję. Jeszcze niedawno stwierdziła, że inflacja bazowa jest nadal zbyt wysoka, mimo że wykazuje oznaki spowolnienia. W maju EBC zmniejszył tempo podwyżek, a kolejne podwyżki o ćwierć punktu procentowego podniosą łączną stopę zacieśnienia od lipca ubiegłego roku do 4 punktów procentowych.

EBC rozpoczął podwyższanie stóp procentowych cztery miesiące po Rezerwie Federalnej, co może tłumaczyć wyższą inflację w Europie.

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

Podczas gdy ceny energii w Europie znacznie spadły po gwałtownym wzroście spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę w ubiegłym roku, inflacja w usługach i wzrost płac nadal się umacniają. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, stopa bezrobocia w strefie euro jest obecnie na historycznie niskim poziomie, co skutkuje podnoszeniem płac i zwiększa ryzyko szybszego wzrostu cen w gospodarce.

Hossa na rynku akcji nabiera tempa. Aktualne prognozy dla indeksu S&P 500 i lista ryzyk, które mogą popsuć nastroje rynkowe

Po decyzji z maja, Lagarde podkreśliła różnice między EBC a Rezerwą Federalną, stwierdzając, że EBC ma „więcej do zrobienia” i „nie zwalnia tempa”.

Przyszłość kosmicznych inwestycji: szanse, prognozy, trendy i wyzwania

udostępnij: