Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Dynamika short squeeze napędziła ostatnie wzrosty. Bitcoin na psychologicznej barierze

Perspektywa recesji ponownie gromadzi czarne chmury nad rynkiem kryptowalut. Teraz zostanie przetestowany ostatni wzrost, który miał niewielkie podstawy fundamentalne.

Lista spółek value i growth z największym potencjałem wzrostu w 2023 roku na giełdzie w USA

Cena Bitcoina w ciągu ostatnich 24 godzin odbijała się między 21 600, a 20 600 USD. Największa kryptowaluta zamknęła się na poziomie 21 500 USD w szczytowym momencie ostatnich notowań. Od początku roku Bitcoin wzrósł 25% i wrócił na poziomy konsoli, która trwała chwilę przed bankructwem FTX.

Rosną obawy o recesję

„Cena Bitcoina słabnie, ponieważ obawy o wzrost gospodarczy sprawiają, że Wall Street obawia się, że miękkie lądowanie może nie nastąpić. Perspektywy dla kryptowalut poprawiły się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku tygodni, ale obecne odbicie wydaje się w końcu napotykać pewien opór” - napisał Edward Moya, analityk u brokera Oanda.

Czy wróci gandziowa hossa? Akcje spółek z branży konopnej szorują po dnie, ale legalizacja może przyspieszyć przed wyborami

Bitcoin osiągnął dołek niewidziany od dwóch lat w następstwie bankructwa FTX, spadając do poziomu 15 500 USD i przez kilka tygodni pozostawał w stagnacji pomiędzy 16 500 a 17 000 USD, zanim w zeszłym tygodniu rozpoczął marsz w górę w najdłuższej hossowej passie od prawie dekady.

Jednak impet zaczął się odwracać pod koniec tygodnia, po tym jak Dow Jones Industrial Average i S&P 500 spadły w środę. To najgorszy dzień dla rynku akcji w 2023 roku, jak dotąd. Inwestorzy obawiają się, że Rezerwa Federalna USA nie będzie w stanie opracować „miękkiego lądowania” - uzyskania inflacji pod kontrolą przy jednoczesnym uniknięciu recesji - z obawami przeciekającymi z akcji do kryptowalut, biorąc pod uwagę korelację między tymi dwoma wrażliwymi na ryzyko aktywami.

„Bitcoin wciąż utrzymuje się powyżej 20 000 USD. Indeksy mogą nadal spadać dalej, aby znaleźć lokalne dno w ciągu najbliższych kilku dni, Bitcoin prawdopodobnie będzie wspierany na psychologicznym poziomie 20 000 USD” - napisał Yuya Hasegawa, analityk giełdy kryptowalutowej Bitbank. „Innymi słowy, dip Bitcoina będzie prawdopodobnie płytki”.

Bitcoin rośnie, ale kryzys płynności po upadku FTX wciąż trwa. Nawet mała kwota może szarpnąć ceną

Wzrosty jak zamki z piasku

Jednym z czynników, który napędzał ostatni wzrost, była dynamika short squeeze: Tak wielu traderów obstawiało przeciwko Bitcoinowi lub shortowało go, że początek sporego ruchu w górę został przyspieszony, ponieważ inwestorzy zostali zmuszeni do odkupienia swoich pozycji, aby uniknąć dalszych strat. 

Co ważniejsze, rajd został nasilony przez brak płynności na rynkach kryptowalut. Płynność jest obniżona od czasu upadku FTX, który pociągnął w dół animatora rynku Alameda Research i uwięził część aktywów innych dostawców płynności na upadłej platformie. Oznacza to w efekcie, że na rynku jest mniej kupujących i sprzedających, więc kiedy ceny pompują, jest mniej sprzedawców, którzy zaspokajają popyt, pomagając cenom kontynuować trend wzrostowy. 

Jednak wielu w przestrzeni aktywów cyfrowych pozostaje przekonanych, że najgorsze z rynku niedźwiedzia, który pociągnął Bitcoina w dół z wysokiego poziomu z listopada 2021 roku w pobliżu 69 000 USD, już minęło. Odbicie od dwuletnich minimów może sugerować formowanie się rynkowego dna i kapitulacji - przy czym wszyscy inwestorzy, którzy zamierzali sprzedać, już sprzedali.

„Nawet jeśli Bitcoin i kryptowaluty szerzej spadają dalej, weszliśmy w to, co coraz częściej wydaje się być uważane za przyzwoitą okazję do kupna dla tej klasy aktywów” - napisał Anthony Georgiade, współzałożyciel Pastel Network blockchain. „Selloffs były tak dramatyczne w ciągu ostatniego roku, że rynek nie wydaje się myśleć, iż pozostało tak wielu przymusowych sprzedawców”.

Poza Bitcoinem, Ether - druga największa kryptowaluta - spadła o 3% do 1 530 USD. Mniejsze kryptowaluty lub altcoiny były również słabsze, z Cardano i Polygon spadły odpowiednio 4% i 5%. 

Inflacja w USA spada 6. miesiąc z rzędu. Mocny sygnał dla Rezerwy Federalnej

udostępnij: