Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

„Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Kurz jeszcze nie opadł po głośnym upadku TerraUSD, a rynek kryptowalut ponownie cofnął się do krawędzi katastrofy. Na początku Binance poinformował, że w związku z niejasnościami o finansowym zabezpieczeniu siostrzanej giełdy FTX, pozbywa się wszystkich posiadanych tokenów giełdy - FTT. Według doniesień 50% aktywów giełdy, czyli ok 14 mld USD miało być „fikcyjne" lub „wzięte z powietrza". 

Informacja wywołała lawinę. Kurs tokenu spadł 84%. Bitcoin w tym samym czasie zanotował -13% spadku do 18 240 USD. Kurs Coinbase spadł 9%.

Warren Buffett wciąż wstrzymuje się z poważnymi zakupami na giełdzie, oto jak wygląda portfel Berkshire Hathway w 2022 roku

Upada kolejny wielki projekt krypto

To kolejna historia w tym roku, która wskazuje na kruchość ekosystemu kryptowalut. FTX długo był uważany za jednego z silniejszych graczy na rynku krypto. Po głośnych upadkach projektów, ogromne inwestycje Bankman-Frieda powodowały, że wielu dziennikarzy i znawców porównywali go do J.P Morgana, który pomógł zorganizować bailout podczas kryzysu finansowego w 1907 roku. Jednak to się wszystko zmieniło w ostatnim tygodniu.

W zeszłym tygodniu w środę CoinDesk wydał raport o bilansie animatora rynku Alameda Research, siostrzanej firmy również założonej przez Bankman-Frieda, która również była odpowiedzialna za emitowanie tokena giełdy FTT. Informacje mówiły o tym, że spółka jest mocno oparta o stosunkowo niepłynny token co zaniepokoiło inwestorów, którzy słusznie uznali, że może to uczyć firmę podatną na kryzys płynności. 

Zhao, dyrektor Binance, jeszcze nakręcił panikę oświadczając kilka dni później, że Binance wycofuje swoje znaczne udziały w FTT powołując się na „ostatnie rewelacje, które wyszły na światło dzienne". 

Caroline Ellison, CEO Alameda, starała się uspokoić rynek, mówiąc, że raport opublikowany przez CoinDesk pokazał tylko część aktywów. Bankman-Fried napisał na swoim Twitterze, że jego spółka jest atakowana przez fałszywe plotki. 

Kiedy złoto zacznie rosnąć, te spółki zyskają najbardziej

To jednak nie pomogło. Kurs FTT we wtorek rano runął o 30%. W ciągu dwóch dni klienci wycofali około 672 mln USD z FTX, według obliczeń Needham i DuneAnalytics.

Sytuacja z FTX pokazuje jak bardzo branża krypto jest podatna na takie rzeczy jak ucieczki klientów z kapitałem. Szybki upadek FTX z pewnością zwróci również uwagę w Waszyngtonie, gdzie Bankman-Fried był jednym z najbardziej prominentnych przedstawicieli branży. Wielokrotnie zeznawał w Kongresie.

Podczas gdy J.P. Morgan był bohaterem w 1907 roku, długoterminową implikacją tego kryzysu bankowego było stworzenie Rezerwy Federalnej i bardziej solidnego reżimu rządowego w celu ochrony przed panikami. Regulacja kryptowalut może pojawić się w przyszłym roku, ale do tego czasu inwestorzy nie powinni liczyć na prywatne bailouty.

Akcje BMW, Siemens, Volkswagen. Kupuj akcje zagranicznych spółek bezpośrednio na GPW. Rusza Global Connect 

udostępnij: