Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Sam Bankman-Fried aresztowany. Śledczy zatrzymali go na Bahamach

W poniedziałek władze na Bahamach aresztowały Sama Bankmana-Frieda, założyciela i byłego dyrektora generalnego giełdy kryptowalut FTX. To efekt zarzutów karnych jakie postawiły mu Stany Zjednoczone, które teraz wystąpią o ekstradycje. 

Giełdą FTX rządził chaos - mówi jej nowy prezes. Jak wyglądało zarządzanie krypto-imperium

Aresztowanie nastąpiło na podstawie aktu oskarżenia złożonego przez prokuratora amerykańskiego z Nowego Jorku. Bahamy zamierzają niezwłocznie rozpatrzyć formalny wniosek o ekstradycję, powiedział rząd. „Podczas gdy Stany Zjednoczone realizują zarzuty karne przeciwko SBF indywidualnie, Bahamy będą kontynuować własne dochodzenia regulacyjne i karne dotyczące upadku FTX", powiedział premier Bahamów Philip Davis.

„Druga Luna". Paniczna wyprzedaż na tokenie FTX, przez niejasne finanse giełdy kryptowalutowej

Amerykanie stawiają zarzuty prezesowi

Bankman-Fried, znany jako SBF, ma we wtorek zeznawać przed członkami Kongresu na przesłuchaniu w House Committee on Financial Services. Nie jest jasne, czy nadal planuje uczestniczyć w tym spotkaniu.

John J. Ray III, obecny prezes FTX, również ma zeznawać. W poniedziałek wydał on oświadczenie, w którym przedstawił litanię błędów w firmie, w tym łączenie aktywów z firmą Alameda Research należącą do Bankmana-Frieda, brak dokumentacji transakcji obejmujących prawie 500 inwestycji dokonanych za pomocą funduszy i aktywów Grupy FTX oraz brak zbadanych sprawozdań finansowych. „Nigdy w mojej karierze nie widziałem tak zupełnej porażki kontroli korporacyjnej na każdym poziomie organizacji" - powiedział Ray, który wcześniej nadzorował likwidację Enronu.

FTX oficjalnie ogłasza bankructwo, to Enron świata kryptowalut

FTX to większe oszustwo niż Enron

Giełda kryptowalut w swoim szczytowym momencie była warta 32 mld USD. W listopadzie po miażdżącym raporcie o fatalnym stanie finansów, klienci rzucili się do wypłaty środków co spowodowało klasyczną panikę bankową.

Mówi się, że FTX jest winny ponad 3 mld USD wierzycielom. Jak zauważył Ray w swoim oświadczeniu dla Kongresu, FTX obracał około 5 mld USD akwizycji i inwestycji od końca 2021 do 2022 roku. Wiele z tego może być teraz warte „ułamek" tego, powiedział Ray. Pożyczki i inne płatności dla insiderów, które nie były nawet księgowane wyniosły ponad 1 mld USD. Do tej pory, dodał, „zabezpieczyliśmy ponad 1 mld USD aktywów cyfrowych, aby chronić przed ryzykiem kradzieży lub nieautoryzowanych transferów".

Bankman-Fried może stanąć przed sądem, głównie za zarzuty oszustwa i malwersacji finansowych. Jak przypuszczają amerykańskie media, że amerykański prokurator udzieli informacji dopiero w momencie kiedy będą dopięte formalności w sprawie ekstradycji. Bankman-Fried może również się odwoływać od wniosku o ekstradycję.

Każda hossa hoduje spekulacyjne balony. Bankructwo FTX to kolejna karta historii finansów po Enron czy Lehman Brothers

udostępnij: