Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Amazon rozczarowuje inwestorów i analityków. Biznes chmurowy giganta handlu łapie poważną zadyszkę

Pomimo tego, że Amazon ogłosił lepsze niż oczekiwane wyniki za pierwszy kwartał oraz wyższe przychody niż szacowano na Wall Street, akcje firmy po początkowej zwyżce szybko spadły. Powodem był komunikat firmy o spowolnieniu wzrostu w segmencie cloud computing w bieżącym kwartale.

Wyniki finansowe Activision Blizzard zaskakują pozytywnie. Rekordowa transakcja z Microsoftem pod dużym znakiem zapytania

Amazon przekracza oczekiwania analityków w pierwszym kwartale 2023 roku

W pierwszym kwartale, zakończonym 31 marca, Amazon odnotował sprzedaż netto w wysokości 127,4 mld USD, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu do poprzedniego roku. Choć Wall Street przewidywał przychody na poziomie 124,6 mld USD, zysk na akcję wyniósł 31 centów, co znacznie przewyższyło konsensus analityków, którzy zakładali 21 centów.

Microsoft zaskakuje zyskiem, a przychody przewyższają prognozy analityków. To dobry znak dla Wall Street

Podczas konferencji prasowej jeden z członków zarządu Amazona poinformował, że wzrost przychodów w kwietniu spadł o 5% w porównaniu z 16% wzrostem w pierwszym kwartale w ujęciu rocznym dla Amazon Web Services.

Mimo to, Amazon osiągnął sprzedaż netto w wysokości 127,4 mld dolarów w pierwszym kwartale, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim i przewyższyło szacunki Wall Street. Spółka odnotowała również wyższy zysk na akcję niż oczekiwano - 31 centów w porównaniu z 21 centami, których spodziewali się analitycy.

Meta Platforms króluje po wynikach kwartalnych. Mark Zuckerberg: „Nasza społeczność wciąż rośnie”

Amazon osiągnął wzrost sprzedaży i zysku mimo spowolnienia w usługach chmurowych

Jednakże akcje Amazona spadły o 2,2% do 107,60 USD w handlu posesyjnym z powodu obaw inwestorów o spowolnienie wzrostu w segmencie cloud computing, który stanowi kluczowy czynnik dla przyszłych wyników finansowych spółki. Mimo to, zysk został był wyższy niż konsensus dzięki jednostce detalicznej firmy, która przyniosła wyższe przychody niż oczekiwano. Segmant sklepów internetowych odnotował sprzedaż netto w wysokości 51,09 mld dolarów, podczas gdy szacowano, że będzie to 50,67 mld dolarów. Sprzedaż netto w segmencie firm zewnętrznych wyniosła 29,82 mld dolarów, czyli o ponad 1 mld dolarów więcej niż oczekiwali analitycy.

Amazon osiągnął spodziewany wzrost w dziale chmury AWS, który wyniósł 21,35 mld dolarów i zwiększył się o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może nie dojść do skutku. Wielka Brytania nie zgadza się na akwizycję

Firma podała, że oczekuje wzrostu sprzedaży netto w drugim kwartale między 127,0 mld dolarów a 133,0 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5% do 10% w stosunku do drugiego kwartału 2022 roku. Ta prognoza jest zbliżona do oczekiwań Wall Street, które wynoszą 129,9 mld USD na drugi kwartał.

Spadek akcji Amazona spowodowany obawami o wzrost w segmencie cloud computing,

Jednak prognoza firmy dotycząca przychodów operacyjnych okazała się nieco niższa niż oczekiwano. Firma podała, że oczekuje zysku operacyjnego w drugim kwartale między 2 mld a 5,5 mld dolarów, a średni punkt prognozy wynosi 3,75 mld dolarów. Ta prognoza jest poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku operacyjnego na poziomie 4,4 mld dolarów.

Prezes Amazon Andy Jassy poinformował, że ich biznes detaliczny poprawia koszty obsługi sieci fulfillment, jednocześnie zwiększając szybkość dostarczania produktów do klientów. Jassy zauważył, że biznes AWS radzi sobie w obliczu firm wydających ostrożnie w tym środowisku makro. Wyraził również swoje zadowolenie z podstaw, które widzi w AWS, wierząc, że przed nimi wiele wzrostu.

Według analityka Wedbush, Michaela Pachtera, redukcje zatrudnienia w Amazon mogą sygnalizować słabość podstawowej działalności, ale zarząd potrafi zarządzać wydatkami w trudnych czasach, co może przyczynić się do wzrostu marży we wszystkich liniach biznesowych przy niewielkim wpływie na wzrost przychodów.

Google przebija konsensus analityków i zwiększa inwestycje w AI. Wyniki finansowe potwierdzają sukces sztucznej inteligencji

udostępnij: