Bilans mocy na giełdzie. Spółki „value" kontra „growth": Kto wygrał pierwszą połowę roku na rynku?
Ten rok zdecydowanie należał do spółek wzrostowych, które zdeklasowały pod względem wyników spółki typu „value” (tzw. wartościowe). Od czerwca widać jednak pewien zastój po stronie wzrostowej, a spółki value pokazują poprawę.
Porównanie Morningstar US Growth Index z Morningstar US Value Index pokazuje, że pierwsza połowa tego roku zdominowana była przez spółki wzrostowe. Jednak w lipcu sytuacja zaczęła się odwracać i obecnie pierwszy raz w tym roku spółki value objęły prowadzenie nad spółkami wzrostowymi trwające dwa miesiące z rzędu.
Warren Buffett: legenda giełdy obchodzi 93. urodziny

Chiny: zagrożenie kryzysem finansowym wywołuje obawy globalne o powtórkę z Lehmann Brothers
Sektor ochrony zdrowia główną podstawą wzrostów
Za relatywnie lepsze wyniki indeksu Morningstar US Value odpowiadały przede wszystkim spółki z sektora ochrony zdrowia. Najmocniej zyskał farmaceutyczny gigant, AbbVie, który od czerwca wzrósł o 11,2%. Obecnie, zgodnie z wyceną analityków z Morningstar, spółka ta zaczyna być lekko przewartościowana.
Akcje AbbVie są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Kolejną spółką mającą za sobą bardzo udany początek drugiej połowy roku jest Amgen, również produkujący leki, który od początku czerwca wzrósł o ponad 20%. W jego przypadku, analitycy Morningstar dopatrują się wciąż lekkiego potencjału do wzrostu, widząc w nim większą przewagę nad konkurentami, niż w przypadku AbbVie.
Akcje Amgen są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Do wzrostów indeksu przyczynił się także Berkshire Hathaway. Fundusz Warrena Buffeta zwiększył swoją wartość o 10%, kontynuując tym samym trend wzrostowy.

W krótkim horyzoncie na razie równowaga
Porównując oba indeksy w horyzoncie ostatniego roku, wypadają one bardzo podobnie. US Value Index wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 5,2%, a US Growth Index o 5,3%. Remis ten wynika z dużych spadków, jakie towarzyszyły w 2022 r. spółkom wzrostowym, w trakcie których spółki typu Value względnie zachowały stabilność.
W perspektywie 3 lat to spółki value okazały się lepszym wyborem. W tym okresie ich średnia stopa zwrotu w ciągu roku wyniosła ok. 14%, z czego najlepiej radziły sobie małe spółki, których średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 18,09%. W tym okresie spółki wzrostowe ledwo przebiły 1% średniej stopy zwrotu.
Jednakże w perspektywie ostatnich 10 lat spółki wzrostowe okazują się zdecydowanymi zwycięzcami. US Growth Index zanotował w średnią stopę zwrotu na poziomie 13,4%, przy czym najlepiej radziły sobie duże spółki wzrostowe, które osiągnęły średnią stopę roczną stopę zwrotu na poziomie 30,33%. W tym czasie US Value Index mógł pochwalić się 9,4% średnią roczną stopą zwrotu.

18 spółek zagranicznych, których akcje, według analityków, mogą wzrosnąć ponad 60%