Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Złoty pod presją po decyzji Fed. Prognozy wskazują na możliwość umocnienia

Inflacja CPI w USA w maju wyhamowała, co wpłynęło na notowania dolara. Kurs USD/PLN chwilowo spadł poniżej 4,0, jednak PLN osłabił się w odpowiedzi na decyzje Fed i oczekiwania dotyczące przyszłych obniżek stóp procentowych. Kurs EUR/PLN utrzymuje się w okolicach 4,35, a inwestorzy z niepewnością śledzą dane gospodarcze z USA. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl wskazują, że złoty może odzyskać siłę w drugiej połowie roku, z kursami USD/PLN spadającymi w okolice 3,85 oraz EUR/PLN stopniowo osuwającym się w kierunku 4,25.


 

Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe

 

Złoty przez ostatnie dwa tygodnie osłabiał się. Jest to konsekwencja decyzji EBC o rozpoczęciu obniżek. Rodzima waluta podążyła za euro. Kursy głównych walut przekroczyły okrągłe bariery, z USD/PLN przekraczającym 4,00, EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,34, a CHF/PLN przy 4,5. 

 

Notowania walut

Źródło: TradingView

 

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Amerykański bank centralny pozostaje wbrew trendom

 

Czy euro może być jeszcze słabsze?

 

Dolar umocnił się, a kurs EUR/USD spadł do 1,0750 z powodu oczekiwań na powakacyjną redukcję stóp przez Fed, co dało impuls do wzrostu wartości amerykańskiej waluty. Dodatkowo, wyniki wyborów do europarlamentu we Francji, gdzie skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen odniosło zwycięstwo, wpłynęły negatywnie na euro. Lekkie umocnienie nastąpiło po niższych danych inflacyjnych, presja powróciła jednak po jastrzębich komentarzach FED. W międzyczasie złoty pozostaje pod presją, z notowaniami USD/PLN wokół 4 zł, podczas gdy kurs euro osłabił się względem dolara, co może sprzyjać dalszej deprecjacji PLN.

 

Notowania EUR/USD

Źródło: TradingView

 

ETH vs. BTC. Fundusze znów pompują Bitcoina: co to znaczy dla kursu kryptowalut?

 

Umocnienie dolara przez bardziej jastrzębie podejście Fed

 

Fed zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,25%-5,50%, jednocześnie prognozując jedną obniżkę w 2024 roku, w porównaniu do trzech prognozowanych w marcu. Projections call for further rate cuts in 2025 and 2026 to reach 3.1%. Wzrost gospodarczy w USA oceniany jest jako stabilny, z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 2,1% w 2024 roku i 2,0% w latach 2025-2026. Inflacja spadła poniżej prognoz, a dalsza dezinfacja jest konieczna do zrealizowania celów inflacyjnych. Oczekuje się, że bezrobocie wzrośnie do 4,2% do 2025 roku.

 

 

Apple dołącza do wyścigu AI. Twórcy Iphona nawiązują współpracę z OpenAI

 

Oczekiwania dotyczące polityki Fed mogą prowadzić do wahań kursu dolara wobec złotego, oscylując wokół poziomu 4 zł. Dot plot z czerwcowego posiedzenia Fed wskazuje na bardziej jastrzębią politykę, z prognozami jednej obniżki stóp w 2024 roku w porównaniu do trzech w marcu. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że złoty odrobi czerwcową przecenę, a kurs euro osunie się w kierunku 4,25 zł. W dłuższym horyzoncie przewidywane są obniżki stóp procentowych w USA, co powinno przyczynić się do osłabienia dolara, a kurs USD/PLN może spaść w okolice 3,85 zł na koniec roku.

 

 

Bill Ackman dziarskim ruchem szturmuje listę najbogatszych. Nadchodzi IPO Pershing Square

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

 

udostępnij: