Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Amazon zdominował rynek zakupu czystej energii wśród firm Big Tech. Spółka byłaby w stanie zasilić cały Ekwador

Amazon staje się niekwestionowanym liderem w zakupie czystej energii wśród gigantów technologicznych, kilkukrotnie przewyższając konkurencję. W 2022 roku firma zakupiła imponujące 10,9 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii, co czyni ją największym korporacyjnym nabywcą czystej energii na świecie.


Firmy z sektora Big Tech w ostatnich latach coraz mocniej zaangażowały się w walkę ze zmianami klimatu, a w szczególności w zakup czystej energii. Niekwestionowanym liderem w tych działaniach jest firma Amazon, która w 2022 roku stała się największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie, kupując 10,9 gigawatów mocy z OZE. Taką ilością, gigant handlowy byłby w stanie zasilić nawet cały Ekwador.

W porównaniu do innych liderów branży, Amazon znacznie wyprzedził pozostałe firmy z Big Tech. Drugi największy nabywca czystej energii – Facebook zakupił ponad cztery razy mniej energii od Amazona. W TOP 5 znalazły się także Google, Microsoft oraz chilijska państwowa firma wydobywająca miedź, Codelco.

Pakiet klimatyczny Amazona

Wspieranie czystej energii jest kluczowe dla strategii Amazona związanej z walką ze zmianami klimatu. W 2019 roku firma ogłosiła The Climate Pledge (pakt klimatyczny), zobowiązując się do osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku.

Początkowo planowano, że do 2030 roku wszystkie operacje firmy będą zasilane 100% energią odnawialną, jednak Amazon przyspieszył ten proces, planując osiągnięcie celu już w 2025 roku.

Charley Daitch, dyrektor infrastruktury energetycznej i wodnej w Amazon Web Services (AWS), podkreśla, że firma jest niezwykle zaangażowana w osiągnięcie tych celów.

Od 2019 roku firma intensywnie inwestuje w projekty OZE dla swojej sieci magazynów fulfillment oraz dla sklepów Whole Foods Markets. Dodatkowo, Amzon angażuje się w zasilanie swojej floty elektrycznych furgonetek Rivian, służących do dostaw.

ASBIS
ASBIS

Alert ESG: Unimot przedstawia strategię ESG. Biopaliwa, fotowoltaika, biogazownie i mały atom w zainteresowaniu grupy

Amazon od 2019 roku osiągnął ogromny postęp w rozwoju energii odnawialnej. Firma zwiększyła swój zasób OZE z jednego GW do ponad 20 GW .

W styczniu Amazon zrealizował 401 projektów dotyczących energii odnawialnej w 22 krajach, w tym 164 farmy wiatrowe i słoneczne oraz 237 dachowych instalacji słonecznych w centrach realizacji zamówień, centrach danych AWS, biurach korporacyjnych i sklepach.

Co z tego wynika?

Działania Amazona w zakresie zakupu energii odnawialnej stanowią doskonały przykład, że biznes i ochrona środowiska mogą i powinny działać w symbiozie. W obecnych czasach, kiedy transformacja energetyczna oraz walka ze zmianami klimatu stają się coraz pilniejsze, firmy zdają sobie sprawę z rosnącej roli strategii ESG w ich działaniach. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju i uwzględnianie czynników społecznych i środowiskowych jest coraz bardziej kluczowe dla biznesowego sukcesu.

Alert ESG: Answear to moda zrównoważona środowiskowo „na piątkę”

Tagi

udostępnij: