Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 1 luty [codziennie o 7.00 rano]. Westinghouse wycofał się z czeskiego przetargu na atom, firmy naftowe na celowniku inwestorów, od lipca mrożenie cen energii tylko dla najuboższych, wzrost pkb w Polsce niższy niż w UE

Informacja dnia

Ostatnie cztery lata były dla gigantów naftowych, takich jak Exxon, Chevron, BP czy Shell czasem poważnych wyzwań. Od geopolityki po zmiany klimatu, branża musiała i nadal musi mierzyć się z szeregiem problemów egzystencjalnych. 

Jak informuje Bloomberg: „po rekordowych stratach podczas pandemii, nadszedł boom w 2022 r., ale teraz branża „big-oil” znów znalazła się w cieniu „big-techów”, reprezentując zaledwie 3,65 proc. indeksu S&P 500, co oznacza spadek z 5% w poprzednim roku”. 

Sektor naftowy, jest obserwowany przez inwestorów z powodu działań Saudyjczyków, którzy krótkoterminowo chcą wywindować ceny ropy, aby zapewnić sobie środki na transformację energetyczną. Dlatego branża naftowa jest uznawana za przecenioną.

Jednak z drugiej strony najwięksi gracze giełdowi należący do „big-oil” nadal borykają się ze sporymi problemami. 

Jak pisze Bloomberg: „BP starające się usprawiedliwić przed inwestorami swoją strategię niskoemisyjną, pozostawało przez cztery miesiące bez prezesa po skandalu związanym z zarządzaniem. Chevron z kolei doświadczył opóźnień i wzrostu kosztów kluczowego projektu w Kazachstanie, podczas gdy dział chemiczny Exxon przyniósł mniej niż 3% zysku w ostatnim kwartale, mimo wieloletnich inwestycji”.

Shell znalazł się natomiast w sytuacji, w której zyski stały się nieprzewidywalne, a dyrektor generalny publicznie obiecał większą konsekwencję w „dowożeniu wyników”.

Nagłówki warte uwagi

W ciągu kwartału mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania ws. ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wynikało z jej wypowiedzi, pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny.

Jak słaby był 2023 r. dla polskiej gospodarki pokazuje fakt, że nasz PKB w tym czasie urósł wolniej nie tylko niż średnio w Unii Europejskiej, ale także niż w strefie euro, która w Polsce jest postrzegana jako gospodarczy maruder. Perspektywy dla dynamiki PKB w tym roku są jednak dobre.

Na posiedzeniu czeskiego rząd zdecydował, że w kolejnej fazie przetargu jądrowego skontaktuje się tylko z dwoma oferentami. Westinghouse nie spełnił niezbędnych warunków - jego oferta nie jest wiążąca, nawet dla pierwszego bloku jądrowego w Dukovanach, i według rządu nie może zostać oceniona.

X files 

Główne organizacje biznesowo-przemysłowe w Niemczech apelują do kanclerza Scholza o szybkie reformy podnoszące konkurencyjność firm i całej gospodarki. Ostrzegają, że gospodarka mierzy się z poważnymi wyzwaniami strukturalnymi, a Niemcy są coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla biznesu.

 

 

udostępnij: