Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 8 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Giełdowa spółka rusza z największym projektem wydobywczym na świecie, sankcje USA uderzają w rosyjską flotę cieni, Bieńkowska prezesem Orlenu?

Informacja dnia

Projekt wydobycia rudy żelaza o wartości 20 mld dolarów, uznawany za największy na świecie, ma wreszcie „ruszyć z kopyta” po 27 latach zawirowań biznesowo - politycznych. Notowana w Londynie, brytyjska spółka górnicza Rio Tinto, uzyskała koncesję na poszukiwania w górach Simandou w Gwinei Równikowej w 1997 roku. Jednak inwestycji nie sprzyjały zamachy stanu, zmiany polityczne, utrata licencji i długotrwałe batalie sądowe. W 2024 roku, projekt po uzyskaniu ostatniej zgody ze strony chińskich partnerów Rio Tinto ma wreszcie wyjść na prostą. Inwestycja ma potencjał stać się najbardziej złożonym przedsięwzięciem w historii firmy, a ruda żelaza wydobywana z tego obszaru może mieć istotny wpływ na światowy rynek surowców.Początek formularza

Nagłówki warte uwagi

W ciągu ostatniego miesiąca około 14 tankowców przewożących rosyjską ropę do Indii zakończyło swoje rejsy na redach lub wodach międzynarodowych. Te jednostki manewrowały, zawracały, a także dezaktywowały systemy cyfrowego informowania o swojej lokalizacji. Powodem tych działań może być skuteczne uderzenie Amerykanów w firmy brokerskie z rynku ropy naftowej. 

Jak twierdzi RZ: była wicepremier i była komisarz UE, Elżbieta Bieńkowska, jest przymierzana do fotela prezesa megakoncernu, kontrolowanego przez skarb państwa. Chodzi o Orlen.

Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich: „Krótko przed przerwą świąteczną ministrowie finansów UE uzgodnili założenia reformy reguł fiskalnych. Porozumienie zakłada przede wszystkim więcej elastyczności w ograniczaniu długu oraz wprowadzenie zachęt do inwestowania. To krok w kierunku „urealnienia” dotychczasowych regulacji unijnych i zwiększenia możliwości państw członkowskich w zakresie mierzenia się z kryzysem gospodarczym i wyzwaniami strategicznymi. Kompromis stał się realny dzięki ustępstwom Niemiec”. 

X files 

Niskie temperatury to rosnące problemy sieci energetycznych w wielu północnych krajach m.in. w Finlandii, która posiłkuje się wsparciem udzielonym jej przez całą Europę w ramach istniejących mostów energetycznych i współpracy międzyoperatorskiej. To pokazuje jak duże znaczenie ma tworzący się wspólny rynek energetyczny oraz, że działa on bardzo dobrze!

udostępnij: