Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Koniec kotłów gazowych do ogrzewania domów i mieszkań już w 2030 r. UE stawia na systemy hybrydowe i pompy ciepła

W marcu Parlament Europejski zatwierdzi kluczowe zmiany prawne dla posiadaczy kotłów gazowych. Polaków czekają zmiany w finansowaniu źródeł ciepła, dopuszczalnych rodzajów ogrzewania, a docelowo likwidacja kotłów na paliwa kopalne.


Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r. 

Koniec z dofinansowaniem do kotłów gazowych

Jednym z głównych punktów nowej wersji dyrektywy jest wycofanie wsparcia finansowego dla wymiany źródeł ciepła na nowe, oparte wyłącznie na paliwach kopalnych, począwszy od 2025 roku. Programy, takie jak "Czyste Powietrze", będą musiały dostosować się do nowych przepisów, co oznacza, że posiadacze kotłów gazowych będą mogli liczyć na pomoc finansową tylko w przypadku, gdy ich instalacje będą współpracować z odnawialnymi źródłami energii.

Koniec kotłów gazowych po 2030 r.

Kolejnym kluczowym punktem jest zakaz stosowania kotłów zasilanych wyłącznie paliwami kopalnymi w budynkach bezemisyjnych, zarówno nowych, jak i tych modernizowanych po 2030 roku. Oznacza to, że kotły pracujące na węgiel, gaz ziemny czy LPG pochodzenia kopalnego nie będą akceptowane. Niemniej jednak, systemy hybrydowe, składające się z kotła i innych źródeł odnawialnych, nadal będą akceptowalne.

Nadchodzi czas biometanu i biopropanu

Warto również zaznaczyć, że w budynkach bezemisyjnych będzie można instalować kotły zasilane odnawialnymi paliwami, takimi jak biometan czy biopropan. Takie kotły zostaną traktowane jako lokalne odnawialne źródła energii, co otwiera nowe perspektywy dla posiadaczy niskoemisyjnych systemów grzewczych.

Co z tego wynika?

Niejasne sformułowania zawarte w tekście dyrektywy, takie jak "fossil fuel boiler" czy "carbon-free sources", nie posiadają precyzyjnej definicji w prawie europejskim. Komisja Europejska ma zamiar wydać dodatkowe wytyczne w tym zakresie. 

Widać, że negocjacje na poziomie UE zakończyły się przeniesieniem odpowiedzialności za interpretację kontrowersyjnych zapisów na państwa członkowskie, co daje Polsce pewną elastyczność przy dostosowywaniu się do nowych przepisów.

Ostatecznym celem nowych przepisów jest natomiast całkowita likwidacja kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku. To ambitny plan, mający na celu poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji szkodliwych substancji. Długoterminowa wizja eliminacji kotłów na paliwa kopalne skłania do poszukiwania bardziej ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania. Preferowane są tu pompy ciepła, ale widać, że nowe prawo dopuszcza także systemy hybrydowe – tańsze od tej technologii.

udostępnij: