EMBIO – spółka z grupy ASBIS – sfinalizowała produkt do szybkiej diagnostyki bakterii, wirusów i zanieczyszczeń środowiskowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sie 2022, 10:52

EMBIO – spółka z grupy ASBIS – sfinalizowała produkt do szybkiej diagnostyki bakterii, wirusów i zanieczyszczeń środowiskowych

EMBIO Diagnostics, spółka z Grupy ASBISc Enterprises Plc, wiodącego dystrybutora z wartością dodaną, dewelopera i dostawcy produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, sfinalizowała swój przełomowy produkt B.EL.D., który dzięki wykorzystaniu biosensorów, szybko i trafnie diagnozuje bezpieczeństwo żywności, jakość powietrza i wody oraz innych zanieczyszczeń środowiskowych. Urządzenie może być też stosowane do szybkiego wykrywania i diagnostyki SARS-CoV-2.

B.EL.D. posiada certyfikat CE, co oznacza że jest zgodny ze wszystkimi unijnymi przepisami dotyczącymi wyrobów medycznych IVD. Produkt zatwierdzony do użytku w Unii Europejskiej, obecnie wchodzi w fazę intensywnej komercjalizacji. EMBIO Diagnostics przeprowadziło już pierwsze, zakończone sukcesem, komercyjne wdrożenia tego produktu i jest on wykorzystywany m.in. w zakładach mleczarskich Charalambides Christis Diary Factory na Cyprze oraz w firmach spedycyjnych.

Urządzenia diagnostyczne EMBIO Diagnostics są łatwe w użyciu i przeznaczone zarówno do użycia profesjonalnego (B2B), jak i indywidualnego (B2C).

ASBIS w grudniu 2021 r. zawarł umowę nabycia 20% udziałów spółki EMBIO Diagnostics Ltd za łączną kwotę 1 mln euro.

„Nasza najnowsza inwestycja właśnie wchodzi w etap szerokiej komercjalizacji. EMBIO Diagnostics uzyskał pozwolenia, dzięki którym produkt B.EL.D. może być sprzedawany na rynkach Unii Europejskiej. Szybkie i łatwe w wykonaniu testy diagnostyczne, a przy tym dokładna diagnoza pożywienia, wody i powietrza są obecnie bardzo istotne. Szczególnie, że jednym z wariantów tego produktu jest wykrywanie wirusa SARS-COV-2, który w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo zmienił obraz całego świata. Planujemy udostępnić skuteczną oraz bardzo potrzebną technologię EMBIO Diagnostics na wszystkich naszych rynkach, ale nie będziemy się do nich ograniczać. Tak jak mówiliśmy, EMBIO Diagnostics wpisuje się w nasze innowacyjne DNA, jest też świetną okazją do dywersyfikacji naszego biznesu” – powiedział Costas Tziamalis, Wiceprezes Grupy ASBIS.

EMBIO Diagnostics od podstaw stworzyła unikalne, przenośne, ultraszybkie i ultraczułe urządzenie B.EL.D. (Bio Electric Diagnostics), które jest jednym z niewielu opartych na bioczujnikach wielozadaniowych analizatorów chemicznych. B.EL.D w ciągu kilku minut może dokładnie wykryć bakterie, wirusy, w tym SARS-COV-2, oraz szkodliwe chemikalia, zarówno w wodzie, pożywieniu, czy w powietrzu. Rodzina produktów B.EL.D., czyli urządzenie główne oraz aplikacje on-line dostępne zarówno na iOS, jak i na Androida: AirBELD, EnviroBELD, CovBELD (IVD), wnosi całkiem nową jakość do tradycyjnej branży analiz diagnostycznych – zapewnia dokładne, niemal natychmiastowe i tańsze wyniki.

Produkt zostanie w pierwszej kolejności skierowany do takich sektorów przemysłu jak m.in. zakłady mleczarskie, hotele, szpitale i duże powierzchnie biurowe i handlowe. Przy zastosowaniu odpowiednich procedur, będzie on też dostępny dla klienta indywidualnego.

Pierwsza wdrożenia produktu

EMBIO Diagnostics z sukcesem przeprowadził do tej pory już kilka komercyjnych wdrożeń swoich produktów:

- Kasyno Weneckie – wdrożenie 25 urządzeń AirBELD w Kasynie Weneckim, które już złożyło zamówienia na kolejne instalacje w innej lokalizacji kasyna.

- Cypryjski Departament ds. Zarządzania Wodami wykorzystuje B.EL.D. do monitorowania stanu zapór wodnych na Cyprze. Projekt zostanie powielony w Salonikach.

- Zakłady mleczarskie Charalambides Christis Diary używa urządzeń B.EL.D (dostawca międzynarodowy).

- Uniwersytet Rolniczy w Atenach – urządzenia B.EL.D są wykorzystywane do zastosowań badawczych w dziedzinie biotechnologii.

- B.EL.D i AirBELD zostały wykorzystane do monitorowania COVID w badaniach kontrolnych w Szpitalu Ogólnym w Nikozji.

Wielkość rynku

Wielkość rynku bezpieczeństwa żywności w UE wynosi obecnie 4 miliardy euro i rośnie w tempie 7% rocznie, podczas gdy wielkość światowego rynku bezpieczeństwa żywności wynosi obecnie 14,23 miliarda dolarów i rośnie o 7,6% rocznie (EY Megatrends 2020). Stwarza to ogromne możliwości dla EMBIO do rozwoju oraz dalszego rozwinięcia współpracy z firmami działającymi w branżach takich jak, m.in.: mięsna i drobiowa, gotowe produkty do spożycia, ekologiczna hodowla, itp.

„Prace nad tym produktem rozpoczęliśmy w 2016 roku, więc jesteśmy naprawdę szczęśliwi i bardzo dumni, że uzyskaliśmy wszystkie możliwe pozwolenia i wchodzimy w bardzo istotny etap globalnej komercjalizacji. Mamy duże ambicje, ale jesteśmy przekonani, że B.EL.D. wraz ze swoimi aplikacjami, jest odpowiedzią na rosnącą świadomość dotyczącą zanieczyszczenia pożywienia, wody i powietrza oraz potrzebą kontrolowania tych zanieczyszczeń. Również dzięki aplikacji CovBELD, miejsca użyteczności publicznej, takie jak sklepy, szkoły, kina czy teatry będą mogły na bieżąco monitorować powietrze pod kątem obecności wirusa SARS-COV-2. Już wiemy, że nasz wynalazek bardzo dobrze pracuje i przynosi ich użytkownikom wymierne korzyści. Ważne jest też to, że produkt ten może być też wykorzystywany do indywidualnego użytku, nie tylko profesjonalnego – jest łatwy w użyciu, a wyniki są bardzo dokładne. Jestem przekonany, że dzięki takiemu partnerowi jak ASBIS zrealizujemy nasze cele sprzedażowe, ale przede wszystkim zmienimy obraz diagnostyki laboratoryjnej, która wraz z naszym produktem staje się szybsza, łatwiejsza, wygodniejsza i tańsza od tradycyjnej diagnostyki” – powiedział Constantinos Loizou, Założyciel i CEO EMBIO Diagnostics Ltd.

Źródło: Spółka, #ASB

Zobacz także: ASBISc Enterprises plc. - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości