Priorytetem PKO BP jest rozwój organiczny; skup akcji może być atrakcyjną opcją (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 gru 2022, 16:22

Priorytetem PKO BP jest rozwój organiczny; skup akcji może być atrakcyjną opcją (opis)

Priorytetem PKO BP w nowej strategii jest rozwój organiczny i utrzymanie polityki dywidendowej. Bank ocenia, że także skup akcji może okazać się atrakcyjnym sposobem dystrybucji kapitału. Potrzeby emisyjne pod MREL bank szacuje na ok. 2 mld euro, PKO BP nie planuje emisji pod ewentualne akwizycje - poinformowali przedstawiciele banku.

"Chcielibyśmy rozszerzyć spektrum instrumentów, które są dostępne w dystrybucji kapitałów, w dystrybucji wyników, które wypracowujemy (...) - o skup akcji. Nie tylko kontynuacja polityki dywidendowej, ale również rozszerzenie instrumentów, zwłaszcza patrząc na sytuację np. giełdową - również skup akcji może być dla części naszych akcjonariuszy bardzo interesującym wynikiem” – powiedział w czwartek wiceprezes banku Bartosz Drabikowski podczas telekonferencji.

"Priorytetem jest rozwój organiczny i utrzymanie polityki dywidendowej, pozostałe opcje rozwojowe - w szczególności przejęcia - to jest opcja (...)” – dodał.

Paweł Gruza, wiceprezes banku kierujący pracami zarządu podał, że obecnie bank nie przewiduje emisji akcji związanej z ewentualnymi przejęciami.

"Nie będziemy podejmować żadnych działań w tym zakresie (akwizycji - PAP), które nadwyrężą w jakikolwiek sposób nasze kapitały, czy naszą sytuację finansową i związku z tym będziemy się koncentrować na takich aktywach, które będą do przejęcia w ramach naszych możliwości budżetowych" - powiedział Gruza.

Ocenił, że w regionie jest bardzo niewiele aktywów, które mogłyby być przedmiotem akwizycji.

Bank w strategii na lata 2023-2025 podał, że jego silna pozycja kapitałowa sprawia, że w horyzoncie nowej strategii dostrzega możliwość rozwoju nieorganicznego, ma możliwość przejęć w kraju i w regionie.

Drabikowski powiedział, że bank widzi szereg czynników sprzyjającej jego pozycji kapitałowej.

"Przede wszystkim w ślad za spadającymi stopami będzie się odwracał efekt ujemnej wyceny portfela papierów wartościowych, mamy tam 11 mld zł - można powiedzieć - takiego "negatywnego bufora" - powiedział Drabikowski.

PKO BP w opublikowanej w czwartek strategii podał, że wskaźnik ROE w 2025 r., będzie powyżej 12 proc.

"Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że w horyzoncie strategii ROE może mieć nawet "dwójkę" z przodu - oczywiście zależy to od założeń, warunków" - powiedział Drabikowski.

Podał, że bank chce mieć nadwyżkę kapitałową, aby myśleć "w szczodry sposób" o akcjonariuszach banku.

Drabikowski podał, że emisje PKO BP pod MREL w horyzoncie strategii wynieść mogą ok. 2 mld euro

"MREL jest pewnym wyzwaniem dla PKO BP, ale nie krytycznym" - powiedział Drabikowski.

Podał, że wymogi kapitałowe bank może optymalizować poprzez min. sekurytyzacje portfeli kredytowych.

Wiceprezes banku Piotr Mazur pytany o zakładany poziom kredytów hipotecznych w CHF na koniec strategii powiedział:

"Mam nadzieję, że stan na koniec 2025r roku będzie wynosił zero - mamy bardzo intensywny proces ugód bankowych, w tej chwili go rozszerzamy o kolejny segment klientów".

(PAP Biznes), #PKO

seb/ ana/

Zobacz także: PKO BP SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości