Serinus Energy chce inwestować środki w rozwój | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 mar 2023, 13:15

Serinus Energy chce inwestować środki w rozwój

Serinus Energy chce inwestować generowane środki w rozwój przedsięwzięć w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów - poinformowali przedstawiciele spółki.

"To jest spółka wzrostowa, inwestujemy gotówkę w rozwój. (...) Niestety, dwa nasze odwierty poszukiwawcze nie przyniosły sukcesu, ale to nie oznacza, że przyszłe odwierty będą nieudane. W razie sukcesu, zwroty są olbrzymie" - powiedział prezes Jeffrey Auld podczas telekonferencji dla inwestorów.

Jak wskazał, z tytułu eksploatacji złoża Moftinu spółka wypracowała dotąd przychody w wysokości 90,9 mln USD.

Pytany, czy spółka rozważa sprzedaż jakichś aktywów, odpowiedział, że z powodu dużej zmienności rynkowej nie jest to odpowiedni czas, a spółka chce zwiększyć bazę aktywów.

Na koniec grudnia 2022 r. saldo środków pieniężnych grupy wynosiło 4,9 mln USD wobec 8,4 mln USD na koniec grudnia 2021 roku.

Łączne nakłady inwestycyjne ukształtowały się na poziomie 12,9 mln USD (wobec 10,7 mln USD w 2021 roku), z czego: 8,4 mln USD stanowiły nakłady poniesione w Rumunii, a 4,5 mln USD w Tunezji.

W 2022 roku Serinus ukończył wiercenie dwóch otworów poszukiwawczych w Rumunii: Canar-1 i Moftinu Nord-1. W obu natrafiono na gaz, jednak w ilościach niewystarczających, aby przystąpić do komercyjnego zagospodarowania złóż, do których się dowiercono.

Spółka zleciła przeprowadzenie analizy geologicznej całego bloku Satu Maru w Rumunii, której wyniki stanowić będą podstawę dalszych poszukiwań złóż.

W Tunezji spółka chce kontynuować rozwój w polu naftowym Sabria. Będzie dążyć do jak najszybszego ukończenia prac rekonstrukcyjnych w otworach W-1 i N-2.

Przychody Serinus Energy za 2022 r. wyniosły 49,3 mln USD wobec 40 mln USD w 2021 r. EBITDA ukształtowała się na poziomie 12,7 mln USD wobec 12,3 mln USD rok wcześniej. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,6 mln USD, co uwzględnia opisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów na poziomie 1,9 mln USD. W 2021 roku spółka miała 8,4 mln USD zysku.

"Ciężko szacować wyniki w 2023 roku, biorąc pod uwagę zmienność cen surowców" - powiedział prezes.

Spółka spodziewa się, że - podobnie jak w latach poprzednich - ceny gazu będą niższe wiosną, a zaczną rosnąć w drugiej połowie roku w związku z budowaniem zapasów.

Firma zakłada, że inflacja zacznie spowalniać, ale nadal planuje podejmować działania w celu kontroli kosztów.

W 2022 r. średnia uzyskiwana przez spółkę cena sprzedaży węglowodorów netto wyniosła 149,46 USD/boe, w tym średnia cena sprzedaży ropy naftowej wyniosła 94,39 USD/bbl, a średnia uzyskiwana cena sprzedaży gazu ziemnego wyniosła 34,53 USD/Mcf.

W ubiegłym roku operacyjna wartość retroaktywna netto w grupie średnio wyniosła 107,59 USD/boe (44,60 USD/boe w 2021 r.), w tym w Rumunii – 181,57 USD/boe, a w Tunezji – 54,34 USD/boe.

(PAP Biznes), #SEN

pel/ gor/

Zobacz także: Serinus Energy plc - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości