Baltic Power ma umowy kredytowe na finansowanie projektu offshore - Orlen | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2023, 12:43

Baltic Power ma umowy kredytowe na finansowanie projektu offshore - Orlen

Spółka Baltic Power podpisała z konsorcjum instytucji finansowych umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy do 1200 MW - podał Orlen w komunikacie. Konsorcjum udzieli spółce Baltic Power kredytu inwestycyjnego w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat. Spółka będzie miała możliwość wykorzystania dodatkowych oraz rezerwowych linii kredytowych w wysokości odpowiednio 1,0 mld zł oraz 0,6 mld euro.

Projekt morskiej farmy wiatrowej jest realizowany przez Baltic Power, w oparciu o umowę wspólnego przedsięwzięcia pomiędzy Orlen, Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółką z grupy kapitałowej Northland Power Inc.

Orlen posiada ponad 51 proc. udziałów w Baltic Power.

Jak podano, całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w kwocie ok. 4,05 mld euro), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 roku, a oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na 2026 rok.

"Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu, w okresie pierwszych 5 lat jego eksploatacji, Baltic Power może wygenerować dodatkowe wolne przepływy pieniężne (free cash flow) w wysokości 140 mln euro średniorocznie (z czego udział Orlen wynosi 51 proc.), a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) Baltic Power może osiągnąć ok. 400 mln euro średniorocznie (z czego udział Orlen wynosi 51 proc.)" - napisano w komunikacie.

(PAP Biznes), #PKN

pel/ gor/

Zobacz także: PKN Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości