DZIEŃ NA GPW: Sesja rozpoczęła się spokojnie, główne indeksy notują nieduże zmiany | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 wrz 2023, 10:41

DZIEŃ NA GPW: Sesja rozpoczęła się spokojnie, główne indeksy notują nieduże zmiany

Wtorkowa sesja na GPW rozpoczęła się spokojnie, główne indeksy notują nieduże zmiany. Grupa Azoty spada o ponad 4 proc. po słabszych od oczekiwań szacunkowych wynikach.

We wtorek ok. 10.35 WIG20 zniżkuje o 0,32 proc. do 1937,21 pkt., mWIG40 rośnie o 0,02 proc., sWIG80 rośnie o 0,13 proc., a WIG spada 0,18 proc.

Wśród największych spółek warszawskiej giełdy najmocniej rośnie kurs akcji JSW (+1,3 proc.).

Ponad 1 proc. tracą papiery Asseco Poland. W poniedziałek, po zamknięciu giełdy, spółka poinformowała, że w ramach skupu akcji własnych nabędzie 14.808.872 akcje, stanowiące ok. 17,84 proc. kapitału zakładowego, po cenie 80 zł za szt., w tym 10.642.046 akcji od Cyfrowego Polsatu.

Nadal tracą akcje Pepco, o 1,9 proc. Spółka spada od początku września. Od pierwszego września akcje Pepco staniały łącznie o ok. 20 proc.

Kurs Grupy Azoty spada o 4,5 proc. po publikacji szacunkowych wyników za drugi kwartał 2023 r. Wyniki były gorsze od oczekiwań analityków.

Grupa Azoty szacuje skonsolidowane przychody ze sprzedaży w II kw. 2023 r. na 3,491 mld zł, a stratę EBITDA na 608 mln zł. Strata netto wyniosła 543 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 344 mln zł straty netto, 184,4 mln zł straty EBIDTA i 3,529 mld zł przychodów.

Akcje Answear.com spadają o 2,8 proc. W poniedziałek spółka podała, że walne zgromadzenie Answear zdecyduje w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji do 1 mln akcji serii L z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój marki PRM.

Kurs EC Będzin idzie w górę o 0,9 proc. po komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego, która poinformowała, że postępowanie wyjaśniające UKNF dotyczące obrotu akcjami Elektrociepłowni Będzin nie wykazało złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. Wykazało, że mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych.

KNF skierowała zawiadomienie do prokuratury.

Shoper rośnie o 0,8 proc. po publikacji wyników za drugi kwartał. Spółka wypracowała 36,4 mln zł przychodów, wobec konsensusu, który zakładał 37,4 mln zł (-2,6 proc.). EBITDA wyniosła 10,6 mln zł, 3,8 proc. poniżej konsensusu. Zysk netto spółki wyniósł 6,6 mln zł i był o 19,9 proc. wyższy od oczekiwań rynku.

Ukraińska spółka holdingowa Kernel rośnie o ponad 5 proc.

Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Akcje Śnieżki rosną o 0,8 proc., rynek czeka na wyniki spółki za I półrocze.

Analitycy banku Pekao oceniają, że wtorek powinien wyglądać spokojnie. W kalendarzu makro brak publikacji, które mogłyby dać impuls rynkom do większych ruchów.

O godzinie 11.00 Eurostat opublikuje finalne dane nt. inflacji HICP za sierpień. Analitycy banku Pekao oceniają, że nie należy się spodziewać większej rewizji w stosunku do wstępnego szacunku dla strefy euro (5,3 proc. rdr.).

Dane o liczbie wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów z USA zostaną podane o godzinie 14.30.

We wtorek w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed. Rezerwa Federalna w środę podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się, że najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. (PAP Biznes)

gaw/ pel/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości