Na europejskich giełdach indeksy przeważnie utrzymują się powyżej kreski, po porannej słabości. Inwestorzy odliczają godziny do ogłoszenia decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej i innych banków centralnych na świecie. W centrum uwagi pozostaje też drożejąca ropa naftowa. Na rynku walutowym dolar zachowuje stabilne notowania do euro i funta - podają maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,20 proc.
FTSE 100 rośnie o 0,32 proc., CAC 40 zwyżkuje o 0,29 proc., a DAX spada o 0,01 proc.
SocGen zniżkuje o 3 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki przez analityków HSBC i Exane.
Kingfisher spada o 6,7 proc., najmocniej od roku, po zanotowaniu w I połowie roku słabszych danych finansowych od rynkowego konsensusu.
TUI zyskuje 3 proc. po podtrzymaniu swoich rocznych wytycznych finansowych.
Avacta zyskuje 12 proc., najwięcej od 17 stycznia, po tym jak ta brytyjska spółka biotechnologiczna przedstawiła aktualizację swojego badania AVA6000.
Inwestorzy spodziewają się, że w tym tygodniu na posiedzeniach banków centralnych zostanie utrzymana "jastrzębia" retoryka w sytuacji, gdy wysoka inflacja wciąż zagraża wielu gospodarkom.
W środę decyzje w polityce monetarnej poda amerykańska Rezerwa Federalna, a następnie Bank Japonii, Bank Anglii i bank centralny Szwajcarii.
"Nastroje na rynkach oczywiście pozostają wyczekujące przed posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC)" - napisał w rynkowej nocie Jun Rong Yeap, strateg w IG Asia Pte.
"Uczestnicy rynku zaczynają się przyzwyczajać do perspektywy wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas" - dodał.
Z kolei w Japonii - przed posiedzeniem banku centralnego tego kraju - minister gospodarki Yasutoshi Nishimura powiedział, że łagodna polityka pieniężna Banku Japonii skończy się wraz z rosnącymi cenami na całym świecie.
W Europie na swoim ostatnim posiedzeniu - w ub. tygodniu - Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe - o 25 pb. - po raz 10. z rzędu.
Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany na 147,81 za 1 USD, niżej o 0,1 proc.
Euro jest po 1,0684 USD, bez zmian.
Brytyjski funt bez zmian kosztuje 1,2383 USD.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,32 proc., wyżej o 2 pb.
Baryłka ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 92,63 USD, wyżej o 1,26 proc.
Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 95,00 USD za baryłkę, wyżej o 0,60 proc. (PAP Biznes)
aj/ osz/