Skrót wiadomości - piątek 19 kwietnia, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 kwi 2024, 21:06

Skrót wiadomości - piątek 19 kwietnia, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Największe bariery rozwoju w systemie finansowym są związane z systemem prawnym - wynika z badania koniunktury w systemie finansowym i bankowym Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

MF przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. Resort finansów szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

Przegląd reformy wskaźników referencyjnych wg wstępnych szacunków potrwa ok. 3 miesięcy i nie powinien się znacznie wydłużyć - poinformował PAP wiceminister finansów Jurand Drop.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w marcu pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,1 proc., po korekcie z 0,0 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się mdm +0,3 proc.

Polska jest w dialogu z Komisją Europejską ws. procedury nadmiernego deficytu, by przekonać KE, że ewentualne rekomendacje - jeśli się pojawią - powinny być bardzo łagodne -poinformowałł minister finansów Andrzej Domański, w rozmowie z think-tankiem Atlantic Council w Waszyngtonie. Jak wskazał, wyższy deficyt jest powodowany głównie wyższymi wydatkami na obronność i wojną w Ukrainie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres najbliższych 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec marca 2024 roku 10.944 mln euro wobec 10.518 mln euro miesiąc wcześniej - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Wskaźnik Finansowania Długoterminowego (WFD) jest na finalnym etapie prac regulacyjnych - poinformował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski, podczas seminarium "Ryzyko i Regulacje w Sektorze Bankowym".

Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 23 kwietnia obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł, serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 i WS0437 - podał resort w komunikacie.

Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu na 2024 rok wynosi 63 proc. - podała agencja Bloomberg, powołując się na resort finansów. (PAP Biznes)

SPÓŁKI

Grupa Eurocash chce w tym roku poprawić wyniki mimo wzrostu kosztów - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Surówka. Działania optymalizacyjne mają przynieść ok. 200 mln zł oszczędności kosztowych.

Grupa Eurocash szacuje, że w pierwszym kwartale 2024 roku EBITDA wyniosła 139 mln zł, co oznacza spadek o 16 proc. rdr - podała spółka w komunikacie. Przychody szacowane są na 7,59 mld zł, bez zmian rdr.

Zysk EBITDA grupy Eurocash w czwartym kwartale 2023 roku wyniósł 326,1 mln zł wobec 308,1 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Konsensus PAP zakładał 312,2 mln zł zysku EBITDA.

Pierwszy kwartał upłynął dla Wirtualnej Polski bez zaskoczeń, w całym 2024 roku grupa powinna utrzymać dynamiki wyników z ubiegłych lat - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Jacek Świderski, prezes WP Holding. W jego ocenie globalne platformy powinny płacić wydawcom cyfrowym za wykorzystywane treści. W przypadku WP i Googla to może być kilkadziesiąt mln zł rocznie.

Wirtualna Polska może jeszcze w II kwartale 2024 roku przeprowadzić akwizycję turystycznego e-commerce w Europie Środkowej za kilkadziesiąt mln euro - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes prezes WP Holding Jacek Świderski. Dodał, że grupa zaczyna rozglądać się pod kątem akwizycji w turystyce w Europie Zachodniej, gdzie M&A to kwoty powyżej 100 mln euro.

W 2024 r. nie będzie wzrostu produkcji w budownictwie, a na koniec roku spadek produkcji budowlano-montażowej może wynieść ok. 4 proc. - uważa prezes Unibepu Dariusz Blocher. Ocenił, że długoterminowe perspektywy dla budownictwa są dobre, ale przy kumulacji inwestycji nie uda się uniknąć wzrostu cen materiałów.

Grupa Elemental planuje w czerwcu oddać do użytku pierwszy etap zakładu w Zawierciu, a do końca roku chce pozyskać partnera strategicznego w obszarze płytek drukowanych - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Jarski.

Walne Zgromadzenie Orange Polska zdecydowało, że za 2023 rok spółka wypłaci 0,48 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 629,9 mln zł.

Tauron spodziewa się, że raportowana EBITDA grupy w 2024 roku spadnie w porównaniu do 2023 roku. W segmencie dystrybucji i wytwarzanie będzie ona na niższym poziomie, a w OZE i sprzedaży EBITDA powinna wzrosnąć - poinformował wiceprezes ds. Finansów Krzysztof Surma.

Tauron zakłada, że nakłady inwestycyjne grupy w 2024 roku będą wyższe niż w 2023 roku, wzrost nastąpi przede wszystkim w OZE i dystrybucji - poinformował wiceprezes ds. Finansów Krzysztof Surma.

Tauron będzie chciał przyspieszyć rozwój aktywów OZE w ramach grupy - poinformował wiceprezes Michał Orłowski.

Tauron przygotowuje się do wykorzystania dofinansowania z KPO, zakłada, że największym obszarem wykorzystania tych środków będzie dystrybucja - poinformował wiceprezes Michał Orłowski.

Tauron liczy, że docelowo będzie mógł wypłacać dywidendę - poinformował wiceprezes ds. finansów Krzysztof Surma.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił wysokość składki na fundusz przymusowej restrukturyzacji należnej od Banku Millennium za 2024 rok w kwocie ok. 60,84 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Zarząd Enei zamierza przeprowadzić w drugim kwartale 2024 roku emisję obligacji o łącznej wartości do 2 mld zł - poinformowała energetyczna spółka w komunikacie.

Kruk ustalił XI program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 900 mln zł, w ramach którego spółka może emitować obligacje publiczne - podał Kruk w komunikacie.

CI Games SE zawarła porozumienie dotyczące objęcia akcji nowej emisji o wartości 6 mln euro przez jednego z największych akcjonariuszy – Active Ownership Fund - poinformowała spółka w komunikacie. Cena emisyjna jednej akcji będzie zgodna z ceną ustaloną w procesie book buildingu przez pozostałych inwestorów, który rozpocznie się 22 kwietnia.

Frozen Way, Live Motion Games oraz 505 Games podpisali trójstronną umowę cesji praw i zobowiązań dotyczących gry "Chornobyl Liquidators" - podał producent gier video w komunikacie. Frozen Way nabył prawa wydawnicze do gry i wyznaczył datę premiery na 6 czerwca 2024 r.

Spółki pośrednio zależne od Boryszewa, Boryszew Oberflächentechnik Deutschland GmbH oraz Boryszew Formenbau Deutschland GmbH, podjęły decyzję o zamiarze zgłoszenia do właściwych sądów wniosków w sprawie ogłoszenia upadłości - podał Boryszew w komunikacie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU Życie odwołało w środę radę nadzorczą spółki, powołało nową, a ta w piątek zmieniła zarząd - podało PZU. P.o. prezesa został Jarosław Mastalerz, na objęcie funkcji musi się jeszcze zgodzić KNF.

Rada nadzorcza Energi powołała z dniem 20 kwietnia 2024 r. Romana Szyszko i Sławomira Staszaka na stanowiska wiceprezesów zarządu - podano w komunikacie.

Benefit Systems zawarł umowy dotyczące nabycia oraz objęcia akcji w spółce SmartLunch w zamian m.in. za udziały w spółce Lunching - podał Benefit Systems w komunikacie. Szacunkowa wartość transakcji nabycia i objęcia akcji spółki przez Benefit Systems wynosi 59,3 mln zł.

Zarząd spółki Wittchen rekomenduje, aby na dywidendę przeznaczyć łącznie 65,5 mln zł, czyli 3,57 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Wittchen podtrzymuje cel dwucyfrowego wzrostu przychodów w 2024 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Wittchen planuje budowę trzeciej hali magazynowej w centrum logistycznym w Palmirach kosztem 40 mln zł - poinformował podczas telekonferencji z mediami prezes Jędrzej Wittchen. Doda, że 20 proc. kosztów inwestycji będzie poniesionych w 2024 roku, a reszta w 2025 roku.

Wysokość ustalonej przez BFG dla BOŚ Banku składki rocznej na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków za 2024 r., po uwzględnieniu korekty składki za lata 2019-2023, wynosi 19,9 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Kurs akcji Woodpecker wzrósł o 1,01 proc. do 10 zł na otwarciu w debiucie na rynku głównym GPW. Spółka była dotychczas notowana na NewConnect.

Rada nadzorcza Trakcji powołała Arkadiusza Arciszewskiego do zarządu i powierzyła mu funkcję prezesa z dniem 30 kwietnia 2024 roku - podała Trakcja w komunikacie.

Synektik podpisał umowę, na mocy której staje się wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski, Czech i Słowacji firmy Qure.ai, będącej dostawcą rozwiązań sztucznej inteligencji do wykrywania nieprawidłowości i oceny badań rentgenowskich, tomografii komputerowej i mammografii - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

EBOR udzieli 58,9 mln zł kredytu firmie Nrep Nordic Strategies Fund IV na budowę obiektu hotelowego - podał EBOR w komunikacie.

Unibep chce skoncentrować się na zmniejszeniu zadłużenia oraz zdobyć kapitał, a w 2024 r. odnotować zysk na poziomie operacyjnym. Analizuje m.in. pozyskanie inwestorów dla spółek Unidevelopment i Unihouse oraz sprzedaż gruntów - poinformowali przedstawiciele spółki podczas wideokonferencji.

Instalacja wydobywcza złoża Sleipner, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, została podłączona do źródła odnawialnej energii wytwarzanej na lądzie. Pozwoli to wyłączyć tam dwie turbiny gazowe i uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie - poinformował w piątek Orlen.

BoomBit skoncentruje się na wydaniu w 2024 roku 10 dużych gier; harmonogram wydawniczy przewiduje, że nowa gra tej kategorii od kwietnia będzie pojawiała się na rynku średnio co miesiąc - poinformował na konferencji prezes spółki, Marcin Olejarz.

Zarząd P.A. Nova chce, by dywidenda za 2023 r. była nie niższa niż ta wypłacona rok wcześniej i spodziewa się, że sprzedaż obiektów w 2024 r. powinna wygenerować 50-100 mln zł przychodów - poinformowali przedstawiciele P.A. Nova. Spółka rozważa emisję obligacji w euro.

Paweł Borys złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego z dniem 30 kwietnia 2024 r. - podał bank w komunikacie.

Rainbow Tours rekomenduje walnemu zgromadzeniu przeznaczenie dodatkowo 50,9 mln zł z zysku netto za rok obrotowy 2023 na poczet wypłaty dywidendy, co daje 3,5 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Asbis, dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT, otworzył pierwszy salon iSpace ze statusem Apple Authorized Reseller w Uzbekistanie - podał Asbis w komunikacie prasowym. Grupa wzmacnia tym samym swoją obecność z produktami Apple w Uzbekistanie, w którym działa od 2019 roku.

Ferrum szacuje, że miało w 2023 roku 346 tys. skonsolidowanej straty netto, wobec 9,9 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody grupy w 2023 roku wyniosły 629 mln zł co stanowi spadek o 29 proc. rdr - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusz PKP Cargo, PKP SA, powołał z dniem 19 kwietnia w skład rady nadzorczej Pawła Miłka, Monikę Starecką i Marcina Wojewódkę - podała spółka w komunikacie. Tym samym odwołał ze składu RN Andrzeja Leszczyńskiego, Jarosława Stawiarskiego i Marka Ryszkę.

Quercus TFI oczekuje bardziej zmiennych warunków rynkowych dla funduszy inwestycyjnych w drugiej połowie roku 2024 ze względu na wybory w USA i kwestie geopolityczne - poinformował prezes Quercus TFI Sebastian Buczek. Jako długoterminowy średnioroczny cel sprzedażowy Quercus TFI utrzymuje 500 mln zł netto.

Bcomp – startup z sektora czystych technologii – zamyka rundę finansowania serii C na kwotę 40 mln USD na dekarbonizację poprzez zastąpienie włókna karbonu materiałami kompozytowymi. W rundzie uczestniczył m.in. polski zespół RKKVC.

Iceye, działający w segmencie operacji satelitarnych radarów z syntetyczną aperturą (SAR) do obserwacji Ziemi, stałego monitorowania i rozwiązań w zakresie katastrof naturalnych, podpisał ostateczne umowy na rundę finansowania o wartości 93 mln USD - poinformowała polsko-fińska spółka.

Przychody Raen w 2023 roku wzrosły o ponad 385 proc. do 23,2 mln zł, skorygowana EBITDA zwiększyła się o 679 proc. do 8,5 mln zł. Grupa posiada portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1,45 GW - poinformował Raen w komunikacie prasowym.

Walne Zgromadzenie PKP Intercity odwołało dotychczasowy zarząd spółki. Do pełnienia funkcji prezesa od 19 kwietnia 2024 r. walne powołało Janusza Malinowskiego - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

XTPL według wstępnych szacunkowych danych wygenerował w I kwartale 2024 roku 2,8 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów i usług w porównaniu do 3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku - podała spółka w komunikacie prasowym. Celem XTPL jest osiągnięcie 100 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów i usług do końca 2026 roku.

Średnia stopa redukcji złożonych ofert sprzedaży akcji Huuuge wyniosła 84,12 proc. - podała spółka w komunikacie. W rezultacie spółka nabędzie 7.139.797 akcji objętych złożonymi ofertami sprzedaży.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili w piątek działania w spółce Lubelski Węgiel Bogdanka - poinformował PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński i potwierdził informacje wp.pl na ten temat.

Ipopema Securities chce przeznaczyć cały zysk netto za 2023 rok w wysokości 9,02 mln zł na wypłatę dywidendy - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 16 maja.

Unimot, po rozliczeniu transakcji nabycia akcji Lotos Terminale, szacuje w IV kw. 2023 r. EBITDA skorygowaną na 47 mln zł - podała spółka w komunikacie. Szacunkowe przychody wynoszą 3.049 mln zł.

Grupa ZE PAK szacuje zysk netto z działalności kontynuowanej w 2023 r. na 558 mln zł, a EBITDA na 709 mln zł. Zysk netto z działalności zaniechanej szacowany jest na 164 mln zł, a EBITDA na 19 mln zł - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Po porannym osłabieniu, polska waluta umacnia się do poniżej 4,32/EUR. Kurs USD/PLN od rana spadał i obecnie zatrzymał się na ok. 4,04. Rentowności obligacji skarbowych powróciły do wzrostów, po dwóch dniach obniżek i obecnie dochodowość papierów 10-letnich wynosi ok. 5,8 proc. Zdaniem ekonomistów, dalsze ruchy naszej waluty są uzależnione od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz kursu EUR/USD.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0653 USD i 164,68 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Polska wygrała 467 mln zł na rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych i wodorowych - poinformował na Platformie X wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

Średnia cena energii elektrycznej z rozliczeń wytwórców z podmiotami z własnych grup kapitałowych spadła w I kw. 2024 r. o 18,9 proc. w ujęciu kwartał do kwartału do 596,59 zł/MWh - podał URE w komunikacie. W ujęciu rok do roku spadek wyniósł blisko 31 proc.

W marcu ceny uprawnień EUA rosły, dzięki silnej korelacji z cenami gazu, które także zwyżkowały - wskazał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

OPINIE, PROGNOZY

85,7 proc. bankowców uważa, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2024 roku - wynika z badania koniunktury w systemie finansowym i bankowym Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

42,9 proc. instytucji finansów i 33,3 proc. banków spodziewa się, że ich zysk w I kwartale wzrósł w porównaniu do IV kwartału 2023 roku - wynika z badania koniunktury w systemie finansowym i bankowym Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W następnym tygodniu możliwe są symboliczne podwyżki cen benzyny na stacjach, w przypadku diesla prawdopodobne niewielkie obniżki - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex.

Najbliższe dni nie powinny przynieść dużych zmian cen na stacjach paliw, ale napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej - prognozują w raporcie eksperci e-petrol.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spał o 2,4 pkt. proc. i wyniósł 48,8 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego jest niższy o 0,5 proc. i wynosi 30,2 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Odsetek przedsiębiorców, którzy pozytywnie oceniają możliwości prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym wynosi w Polsce 60 proc. - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Jeśli chodzi o prowadzenie firmy w kontekście zmian w prawie i w kontekście działań administracji, przeważają negatywne nastroje.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

MF przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. Resort finansów szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

Wycofanie się z fuzji Orlenu z Lotosem jest obecnie niemożliwe - ocenił w czwartek na antenie TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka.

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2024/25 wyniosą 2.322 mln ton wobec 2.332 mln ton prognozowanych wcześniej - wynika z raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie pomocy dla rolników, którym grozi utrata płynności po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Koszt pomocy oszacowano na 2,1 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

Resort klimatu przygotował projekt noweli ustawy o systemie kaucyjnym, m.in. doprecyzowujący przepisy dotyczące zezwoleń na prowadzenie systemu kaucyjnego - podano w wykazie prac rządu.

W I kwartale koszty budowy obiektów kubaturowych wzrosły kdk o 1,47 proc. - podała firma IRS SEKOCENBUD, która bada ceny w budownictwie.

Branża kinowa w Polsce apeluje o zniesienie niesłusznie pobieranych opłat od wyświetlanych filmów w kinach - poinformowały Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Stowarzyszenie „Kina Polskie" w oświadczeniu.

WYDARZENIA Z KRAJU

MSZ w piątek - w związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael - ponownie wydało komunikat, w którym odradza wszelkie podróże do Iranu. Obywatele polscy, którzy przebywają w Iranie, powinni natychmiast opuścić jego terytorium - podkreśla resort dyplomacji.

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny – powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że prezydent Andrzej Duda otrzymał od rządu informację dotyczącą jego spotkania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szef rządu zaznaczył, że chodzi o oczekiwania rządu dot. dostaw do Polski uzbrojenia USA, gdyby Trump miał na to wpływ w przyszłości.

Jeśli pakiet amerykański przejdzie, to ani w tym, ani w przyszłym roku Rosji nie uda się wygrać z Ukrainą - ocenił w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. Losy tej wojny mogą się odwrócić - dodał.

Wizyta ryzykowna, ale uważam, że strat nie ma - powiedział w czwartek w TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski, oceniając spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z b. prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zdaniem Sikorskiego to dobrze, że Andrzej Duda poruszył podczas tej rozmowy sprawę pomocy Ukrainie.

Dwaj prokuratorzy obciążyli zeznaniami Zbigniewa Ziobrę i jego ludzi. Opisali przebieg narad w prokuratorskiej centrali, spotkań z ministrem i nacisków – pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie dyżurnego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej - poinformowało w piątek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar łamie wszystkie reguły, teraz mamy dopiero prawdziwe, całkowite połamanie rządów prawa i prawdziwe bezprawie - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Nie będzie zabudowy Wrzosowiska i mieszkaniówki na Winnicy - powiedział w rozmowie z PAP kandydat na prezydenta Torunia Paweł Gulewski (KO). Zapowiedział także darmowe żłobki i przedszkola miejskie, a także politykę współrządzenia z mieszkańcami, a nie zarządzania miastem.

Kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ambasadorzy Niemiec i USA w Polsce uczcili 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. “Oddajemy hołd ogromnej odwadze i wytrwałości tych, którzy walczyli z tyranią i uciskiem” - napisał ambasador USA Mark Brzeziński.

Poseł KO Dariusz Joński pytany w piątek, czy będzie startował do Parlamentu Europejskiego, odpowiedział, że widzi się w drużynie Koalicji Obywatelskiej na każdej pozycji. Zastrzegł jednak, że kandydatów będzie wybierał premier Donald Tusk.

Sprawa trzech lekarzy oskarżonych w związku ze śmiercią ciężarnej Izabeli, która w 2021 r. zmarła w pszczyńskim szpitalu na skutek wstrząsu septycznego, nie zostanie zwrócona do uzupełnienia prokuraturze, jak chciał Sąd Rejonowy w Pszczynie. Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie Prokuratury Regionalnej w tej sprawie – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Nie podzielił stanowiska sądu rejonowego, że zarzuty zostały rozszerzone w sposób niedopuszczalny - dodała Wichary.

Sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej podjęła w piątek kilka uchwał ws. wystąpienia do szeregu instytucji o zwolnienie byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z obowiązku zachowania tajemnicy prawnie chronionej. W poniedziałek polityk ma zeznawać przed komisją.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z litewską policją zatrzymali dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę, do którego doszło w marcu na terenie Litwy - poinformowało w piątek CBŚP. Do zatrzymania jednej z osób doszło na warszawskim Gocławiu. Działalność polityczna i przekonania rosyjskiego opozycjonisty Leonida Wołkowa, byłego współpracownika Aleksieja Nawalnego, była wyłącznym motywem napaści na niego - poinformowała w piątek litewska prokuratura. Podejrzewani o napaść dwaj polscy obywatele zostali zatrzymani w Polsce.

Sąd oddalił wniosek o wpisanie do KRS zmian w Radzie Nadzorczej PAP. "Polska Agencja Prasowa zaskarżyła orzeczenie referendarza sądowego. Zaskarżenie odmowy wpisu powoduje utratę mocy postanowienia, które wydał referendarz" - poinformował likwidator PAP Marek Błoński.

Były senator Waldemar Bonkowski został skazany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych za znęcanie się nad psem, który w konsekwencji zmarł. Wyrok jest prawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Izba Reprezentantów zagłosowała w piątek nad dalszym procedowaniem czterech ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela, Indo-Pacyfiku oraz o konfiskacie rosyjskich aktywów i potencjalnym zakazie TikToka. Głosowanie otwiera drogę do przyjęcia ustawy w sobotę.

Członkowie NATO zdecydowali dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltneberg na konferencji po wirtualnym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony państw członkowskich.

Cztery osoby i dwie organizacje naruszające prawa Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu znalazły się na unijnej liście sankcyjnej. Decyzję tę w piątek podjęły jednomyślnie kraje członkowskie. Po raz pierwszy wobec izraelskich osadników użyto tzw. mechanizmu Magnickiego.

Rosyjski ostrzał obwodu odeskiego uszkodził infrastrukturę portową, wiadomo o jednej osobie rannej - poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.

Ukraińskie siły zbrojne w nocy z czwartku na piątek zniszczyły 29 celów powietrznych, w tym 15 rakiet i 14 dronów typu Shahed-131/136; po raz pierwszy udało się zniszczyć rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3 - poinformował dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek nową rundę sankcji na Iran w odpowiedzi na atak rakietowy na Izrael. Restrykcje dotyczą przede wszystkim produkcji irańskich dronów oraz mają odciąć Teheran od półprzewodników. Dodatkowo nałożono ograniczenia dot. poruszania się irańskich dyplomatów w Nowym Jorku.

Europa powinna płacić więcej na wsparcie Ukrainy - powiedział w czwartek były prezydent Donald Trump. Jak stwierdził, choć przetrwanie Ukrainy jest ważne dla Ameryki, powinno być ważniejsze dla Europy.

Dopóki Węgry mają rząd narodowy, nie będą interweniować po żadnej ze stron wojny rosyjsko-ukraińskiej – powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla Radia Kossuth. To nie nasza wojna – oświadczył.

Holenderskie organy rządowe powinny przestać korzystać z Facebooka, dopóki platforma nie wytłumaczy, co dzieje się z danymi użytkowników rządowych stron - zarekomendował w piątek holenderski urząd ochrony danych.

Rosyjscy urzędnicy, deputowani i pracownicy instytucji państwowych mają zakaz wyjazdów za granicę, nawet do krajów zaprzyjaźnionych – pisze Reuters, powołując się na anonimowe źródła. Służby obawiają się wycieku „tajemnic państwowych”.

Stany Zjednoczone złożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa weto pod projektem rezolucji, która zalecałaby Zgromadzeniu Ogólnemu przeprowadzenie głosowania z udziałem szerszej grupy członków ONZ w celu przyznania Palestynie statusu pełnoprawnego państwa członkowskiego ONZ.

Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował w piątek, że podpisał memorandum z szefową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Nadią Calvino, zgodnie z którym Ukraina otrzyma 560 mln euro na projekty w zakresie energetyki i odbudowy mieszkań.

Cztery osoby i dwie organizacje naruszające prawa Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu znalazły się na unijnej liście sankcyjnej. Decyzję tę w piątek podjęły jednomyślnie kraje członkowskie. Po raz pierwszy wobec izraelskich osadników użyto tzw. mechanizmu Magnickiego.

Izrael uderzył w piątek w cele w irańskim Isfahanie, podał portal Bloomberg powołując się na dwóch amerykańskich urzędników wysokiego szczebla. Iran zaprzeczył jednak, by w ogóle doszło do ostrzału. W rejonie Isfahanu znajdują się irańskie obiekty nuklearne, ale - jak podała telewizja państwowa w Teheranie, nie zostały one uszkodzone. Potwierdziła to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu" - powiedział agencji Reutera wysoki urzędnik państwowy w Teheranie. Nad ranem w piątek pojawiły się informacje o ograniczonym ataku dronów w rejonie miasta Isfahan. Atak powszechnie przypisywany jest Izraelowi.

Holenderskie organy rządowe powinny przestać korzystać z Facebooka, dopóki platforma nie wytłumaczy, co dzieje się z danymi użytkowników rządowych stron - zarekomendował w piątek holenderski urząd ochrony danych.

Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w żadne "operacje ofensywne" - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken w piątek, odnosząc się do rzekomego izraelskiego ataku dronowego na Iran. Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy USA były uprzedzone przez Izrael o tych działaniach.

Szefowie dyplomacji państw G7 w wydanym w piątek komunikacie na zakończenie obrad na włoskiej wyspie Capri wyrazili gotowość do nałożenia nowych sankcji na Teheran. Zaapelowali też do Iranu i powiązanych z nim grup o zaprzestanie ataków. (PAP Biznes)

asa/ osz/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości