Ceny miedzi na LME w Londynie zwyżkują, obawy o podaż surowca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 08:08

Ceny miedzi na LME w Londynie zwyżkują, obawy o podaż surowca

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną o 1,77 proc. Metal kosztuje 10.532 USD za tonę. Inwestorzy analizują perspektywy dla stóp proc. w USA i obawiają się o podaż surowca wobec rosnącego popytu.

Na Comex w Nowym Jorku miedź rośnie o 0,22 proc. i jest wyceniana po 4,84 USD za funt.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane makroekonomiczne, w tym preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE za kwiecień i wstępny odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych ze strefy euro za maj, by ocenić ścieżkę dla stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu.

Protokół z posiedzenia Fedu opublikowany w zeszłym tygodniu pokazał, że na razie działania banku będą opierać się na utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na obecnym poziomie, ale wskazywały także na dyskusje na temat możliwych dalszych podwyżek.

Rynki wskazują na rosnący sceptycyzm co do tego, że amerykański bank centralny obniży stopy procentowe w 2024 r. więcej niż raz, obecnie oceniając prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych do listopada wynosi około 62 proc. według narzędzia CME FedWatch Tool.

„Inwestorzy koncentrują się na danych o inflacji w USA, aby określić moment obniżek stóp procentowych” – powiedział Satoru Yoshida, analityk ds. surowców w Rakuten Securities.

Według analityków ANZ, ceny miedzi w tym roku są wspierane przez braki w dostawach, w miarę narastania ograniczeń podaży. Międzynarodowa Grupa Badawcza Miedzi (ICSG) obniżyła swoje prognozy dotyczące nadwyżki dostaw tego metalu w tym roku ze względu na niższą niż oczekiwano produkcję.

W listopadzie ubiegłego roku spółka First Quantum Minerals wstrzymała produkcję w swojej kopalni miedzi Cobre Panamá, jednej z największych na świecie, w następstwie orzeczenia Sądu Najwyższego i ogólnokrajowych protestów związanych z kwestiami ochrony środowiska. Anglo American, główny producent, oświadczył, że w latach 2024 i 2025 zmniejszy produkcję miedzi, chcąc obniżyć koszty.

„Nadal mocno wierzymy, że miedź jest na dobrej drodze do poziomu 12 tys. USD/t, a w naszym byczym scenariuszu nawet do 15 tys. USD/t w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy” – podano w raporcie Citi.

Podstawowym scenariuszem banku inwestycyjnego jest obecnie konsolidacja cen miedzi w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy, przy zaznaczeniu, że miedź nadal ma szansę na dalsze wzrosty, w zależności od stopnia złagodzenia polityki pieniężnej przez Fed i ożywienia w światowym przemyśle.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 50 USD do 10.425 USD za tonę. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost