Grupa SUNEX publikuje wyniki za I kw. 2024 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 09:23

Grupa SUNEX publikuje wyniki za I kw. 2024 r.

– Spodziewamy się ożywienia na najważniejszym dla nas rynku niemieckim w drugiej połowie roku w związku z późniejszym uruchomieniem programów dotacyjnych. Po zakończeniu I kw. 2024 r. otrzymujemy sygnały od kontrahentów o możliwości zamawiania przez nich dostaw. Obserwujemy wzrost, ale jego skala nie jest taka jak byśmy oczekiwali. Przygotowując się na bardziej dynamiczną poprawę koniunktury w kwietniu podpisaliśmy list intencyjny w sprawie zakupu austriackiej firmy instalacyjnej. W najbliższych miesiącach aportem do SUNEX będzie wniesiony Drolsbach, niemiecka firma z branży instalacji grzewczych. Nabycie obu podmiotów umożliwi skalowanie dotychczasowego sukcesu na rynkach niemieckojęzycznych. Finalizujemy też przejęcie nieruchomości w Raciborzu wraz z częścią pracowników od Mavex-Rekord. Na rynku polskim liczymy zaś na poprawę koniunktury w związku ze stopniowym uruchamianiem środków z Krajowego Planu Odbudowy – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Przejmowana spółka w Austrii będzie uzupełniać działalność Krobath (austriackiej spółki zależnej SUNEX) i przyczyni się do większego zagospodarowania rynku austriackiego. Z kolei akwizycja niemieckiej Drolsbach wzmocni pozycję Grupy w Niemczech i pozwoli na osiągnięcie synergii z istniejącą tam spółką zależną SUNEX.

Sfinalizowanie negocjacji zakupu sąsiadującej z SUNEX nieruchomości od Mavex-Rekord pozwoli spółce rozbudować infrastrukturę produkcyjną (w przejętym zakładzie powstawałyby części elementów do zbiorników, w tym zbiorników kompozytowych) i przyczyni się do zmniejszenia kosztów operacyjnych poprzez rezygnację z wynajmowania jednej z hal od zewnętrznego podmiotu. Spółka rozmawia też o przejęciu części pracowników Mavex-Rekord.

Uruchomienie bardzo atrakcyjnych dotacji na wymianę systemów grzewczych w Austrii z początkiem 2024 r. zaowocowało rekordowymi zamówieniami na tym rynku - po niemieckim najważniejszym dla SUNEX. Na rynku niemieckim spółka obserwuje stabilizację w oczekiwaniu na wzrost rynku wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na ekologiczne rozwiązania grzewcze. W I kw. 2024 r. SUNEX zanotował 35,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, o 64,5 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem, który to kwartał w ubiegłym roku był rekordowy pod względem sprzedaży. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 4,7 mln zł w I kw. 2024 r. wobec 20,1 mln zł r/r. Strata operacyjna EBIT wyniosła 6,8 mln zł wobec 13,8 mln zł wyniku operacyjnego EBIT rok wcześniej. Strata netto wyniosła 8,8 mln zł wobec zysku netto 9,7 mln zł przed rokiem. Na wyniki negatywny wpływ miały m.in. spadek sprzedaży oraz cen, jak również opóźnienia i niejasności w programach dotacji na urządzenia grzewcze na rynku niemieckim oraz związane z listą ZUM na polskim rynku. Na rynku publicznym przesuwają się rozstrzygnięcia przetargów na urządzenia OZE.

Źródło: Spółka, #SNX

Zobacz także: Sunex SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost