Zysk netto Grupy Esotiq & Henderson wzrósł o 50 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 09:19

Zysk netto Grupy Esotiq & Henderson wzrósł o 50 proc.

Polski producent ekskluzywnej bielizny damskiej zanotował w pierwszym kwartale 2024 roku 63,2 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, poprawiając ubiegłoroczny wynik o 4 proc. przy marży brutto na sprzedaży na poziomie 66,0 proc. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się r/r o 9,0 proc. i wyniósł niespełna 41,8 mln zł, EBITDA wzrosła o 14,3 proc do 6,1 mln zł, a zysk operacyjny był wyższy r/r o 8,0 proc. i osiągnął 1,7 mln zł. Grupa odnotowała również w pierwszym kwartale historycznie rekordową sprzedaż w Internecie, która r/r wzrosła o 7 proc. do 14,9 mln zł. Zysk netto Grupy wzrósł w porównaniu z pierwszym kwartałem ub.r. o 50 proc. i wyniósł 0,3 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie pierwszych czterech miesięcy 2024 r. wyniosły około 83,2 mln zł i były wyższe o około 4 procent, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W ujęciu narastającym skonsolidowana marża ze sprzedaży w okresie styczeń – kwiecień 2024 r. wyniosła około 68 procent i według szacunków była wyższa o ponad 4 punkty procentowe w porównaniu z marżą osiągniętą w odpowiednim okresie roku ubiegłego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników pierwszego kwartału br. W tym okresie miała miejsce premiera nowej kolekcji Wiosna-Lato 2024, bardzo dobrze przyjęta przez rynek. Dokonane zmiany w strukturze asortymentowej i implementacja nowych trendów okazały się bardzo atrakcyjne dla dotychczasowych oraz nowych klientów. W tym samym okresie sukcesywnie wyprzedawaliśmy kolekcję AW23 zarówno w salonach, jak i online. Udało nam się to doskonale, obecny poziom zapasu jest dla spółki bardzo satysfakcjonujący. Przygotowaliśmy nową politykę sprzedażową, oferując naszym klientom wiele różnorodnych i atrakcyjnych akcji promocyjnych, koncentrując się na sprzedaży nowej kolekcji. Działania te zaowocowały znaczącym wzrostem marży. Ostatnie miesiące to również czas intensywnej pracy nad obszarem sprzedaży w sieci salonów stacjonarnych Esotiq. Wprowadzamy nowe podejście do zarządzania zespołami sprzedażowymi, pracowaliśmy nad podnoszeniem kwalifikacji zespołów oraz standardu obsługi klienta, co umożliwiło nam podniesienie skuteczności w tym kanale sprzedaży. Jednocześnie trwale poszukujemy rozwiązań i wdrażamy optymalizację zarówno w obszarze kosztów wewnętrznych spółki, jak również w sieci sprzedaży, tak aby maksymalizować rentowność – mówi Diana Okular, Członek Zarządu ESOTIQ & Henderson.

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku sieć sprzedaży marki Esotiq zmniejszyła się o 4 salony. Sieć stacjonarna na koniec marca br. liczyła 288 placówek, w tym 218 sklepów partnerskich oraz 70 salonów własnych. W Polsce funkcjonowało 265 salonów, a za granicą 23 – w: Serbii, Łotwie, Macedonii, Mołdawii, Niemczech, Słowacji i Ukrainie. Całkowita powierzchnia sprzedażowa Esotiq w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku zmniejszyła się o 1,5 proc. i wynosiła 17 788 m. kw. 

- Naszym celem jest otwieranie nowych salonów sprzedaży, które są atrakcyjne zarówno pod względem jakości, jak i lokalizacji, w Polsce i za granicą. Trwa rozpoczęty w 2023 roku proces pozyskiwania nowych partnerów dla tworzenia kolejnych sklepów partnerskich i sieci sprzedaży na kluczowych dla spółki rynkach. Naszym priorytetem jest maksymalizacja rentowności każdego salonu, aby zapewnić długoterminowy sukces spółki i satysfakcję naszych Klientów - dodaje Diana Okular, Członek Zarządu ESOTIQ & Henderson.

W sklepach partnerskich realizowane jest 33 proc. ogółu przychodów, w salonach własnych 23 proc., w kanale hurtowym i multibrandowym 20 proc., a w Internecie 24 proc. 

Grupa Esotiq wciąż stawia na rozwój sprzedaży internetowej oraz aplikacji mobilnej. Wartość zamówień złożonych przez aplikację wzrosła z 18 do 28 proc. całkowitych zamówień e-commerce między pierwszym kwartałem 2023 r. a pierwszym kwartałem 2024 r. Znacząco zwiększyła się liczba pobrań aplikacji, z 43 213 w pierwszym kwartale 2023 roku do 70 404 w tym samym okresie w 2024 roku, co stanowi wzrost o 63 proc. Tak duży przyrost nowych pobrań możliwy był dzięki intensyfikacji działań skierowanych wyłącznie do posiadaczy aplikacji, takich jak wcześniejszy dostęp do promocji oraz ciągłym udoskonaleniom jej funkcjonalności.

- Jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami sprzedaży online. Intensywnie pracujemy nad rozwojem aplikacji mobilnej, co widać już w strukturze przychodów. Wdrażamy nowe funkcjonalności dla klientów korzystających właśnie z aplikacji mobilnej: od stycznia użytkownicy mogą korzystać z nowej funkcjonalności, jaką jest prezentacja cen dla naszych klubowiczów.

Głównym elementem tego rozwiązania jest promowanie ofert specjalnych dla członków Esotiq Club, co znacząco poprawiło jakość komunikacji z Klientem oraz zmniejszyło ilość zapytań w procesie zakupowym. Narzędzie jest na tyle elastyczne, że można je wykorzystać także w przypadku innych akcji promocyjnych dedykowanych wyłącznie użytkownikom aplikacji. W pierwszym kwartale 2024 roku rozpoczęliśmy wdrożenie, które przyczyni się do rozwoju funkcjonalności i poprawy UX/UI listy prezentowej dostępnej w aplikacji mobilnej Esotiq - powiedziała Diana Okular, Członek Zarządu ESOTIQ & Henderson.

Źródło: Spółka, #EAH

Zobacz także: Esotiq&Henderson SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost