DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA rosną; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2024, 14:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA rosną; obligacje umacniają się

Futures w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy analizują perspektywy dla stóp procentowych w USA po wystąpieniu J. Powella w Kongresie USA. Rentowności obligacji zniżkują, dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,2 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,05 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,32 proc.

Szef Fed Jerome Powell powiedział we wtorek w amerykańskim Kongresie, że zbyt długie utrzymywanie wysokich stóp procentowych może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce. Dodał, że dane sugerują też, iż rynek pracy w USA znacznie się "ochłodził".

"Uważamy, że Powell jest zadowolony z utrzymania względnego spokoju na rynkach na tym etapie, ponieważ niektóre dane zaczynają zmierzać we właściwym kierunku. W wypowiedziach Powella dostrzegliśmy wciąż umiarkowanie gołębie nastawienie, ponieważ kładł on nacisk na ryzyko nieuzasadnionego osłabienia aktywności gosp. i zatrudnienia” – napisali analitycy ING w raporcie.

Według narzędzia CME FedWatch rynek szacuje 70 proc. szans na obniżkę stóp procentowych o 25 pb. we wrześniu.

"Jeśli w tym tygodniu otrzymamy niższe od oczekiwań dane dotyczące CPI i PPI, obniżka stóp we wrześniu zostanie wyceniona jako pewna” – powiedziała Liz Young Thomas, szefowa strategii inwestycyjnej SoFi, ostrzegając, że w pewnym momencie niższe od oczekiwań dane mogą stać się zbyt słabe.

„Wciąż spodziewamy się obniżki stóp procentowych we wrześniu, ale poza tym nadal panuje duża niepewność” – powiedziała Susannah Streeter, dyrektorka działu pieniędzy i rynków w Hargreaves Lansdown.

Akcje Goodyear Tire & Rubber Company rosną o 1 proc. przed sesją po doniesieniach, że japońska firma Yokohama Rubber prowadzi rozmowy w sprawie zakupu jej firmy zajmującej się oponami terenowymi za co najmniej 1 mld USD.

Notowana na giełdzie w USA spółka Taiwan Semiconductor Manufacturing zwyżkuje o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak największy na świecie producent układów scalonych odnotował 32-proc. wzrost przychodów rok do roku w drugim kwartale.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,13 proc. i wyniósł 39.291,97 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,07 proc. i wyniósł 5.576,98 pkt., notując nowy rekord. Nasdaq Composite wzrósł o 0,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 18.429,29 pkt. Ten indeks też ustanowił rekord wszech czasów.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 12,43 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,62 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,58 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,61 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,56 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,48 proc.

Akcje producenta samochodów Volkswagen spadają o 1,5 proc. po tym, jak firma wydała ostrzeżenie dotyczące zysków, w związku ze słabym popytem na pojazdy elektryczne. Firma podała, że rozważa również zamknięcie fabryki w Brukseli.

Evotec rośnie o 4 proc. Spółka farmaceutyczna podała, że zawarła wieloletnią umowę o współpracy w zakresie badań oraz umowę opcyjną i licencyjną ze spółką Pfizer.

Enagas zyskuje 5 proc. po ogłoszeniu sprzedaży 30 proc. udziałów w firmie Tallgrass Energy spółce Blackstone Infrastrukture Partners za 1,1 mld USD.

Norweska firma lotniczo-kosmiczna i obronna Kongsberg Gruppen rośnie o 12 proc. po odnotowaniu wyższego od oczekiwań wzrostu przychodów, poprawy marż i wzrostu portfela zamówień w drugim kwartale.

Brytyjski Barratt Developments spada o 1,5 proc. Deweloper domów zaprognozował spadek do 7 proc. w swoich celach dotyczących budowy domów na rok fiskalny 2025, powołując się na wysokie stopy procentowe kredytów hipotecznych i szersze obawy co do perspektyw gospodarczych.

Dolar osłabia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 105,06 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,12 proc. do 1,0824.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,12 proc. do 161,51.

Kurs funta zwyżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do 1,2808.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 4,27 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 4,46 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -34 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -107 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 6 pb. do 2,52 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,18 proc. do 81,25 USD za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent spadają o 0,27 proc. do 84,44 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost